Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Britid kärbivad ka kuninganna arvelt

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Rahandusminister George Osborne lahkus peaministri residentsist mõtlikult. | FOTO: Reuters / Scanpix

Briti valitsus pole kordagi pärast Teist maailmasõda tõmmanud kulutusi koomale sel määral, nagu seda tehakse lähiaastatel. Neli aastat kestva säästurežiimi ajal kaovad sajad tuhanded avaliku sektori töökohad.Rahandusminister George Osborne teatas eile parlamendi ees, et 2014.–2015. aastaks (Suur­britannias vältab rahandusaasta aprillist märtsini) vähendab riik kulutusi võrreldes praegusega 83 miljardi naela (1,5 triljonit krooni) ehk 19 protsendi võrra. Nii loodab valitsus teha lõpu sellele, mida toorid nimetavad Tööpartei pärandiks – rekordsuur eelarvepuudujääk, mis mullu ulatus 156 miljardi naelani (2,7 triljonit krooni).

«Täna on päev, mil Britannia astub kaljuservalt tagasi. See tee saab olema raske, kuid viib parema tulevikuni,» ütles Osborne, kelle sõnul läheb siiski aega, enne kui masuajal tehtud hiigelkulutuste järel tekkinud «võla supertanker» kurssi muudab. Osborne loodab eelarve tasakaalu saada 2015. aastaks.

Valitsuse sõnul kaob kärbete tõttu tõenäoliselt kuni 500 000 avaliku sektori töökohta, järsult (nelja aastaga kokku 39 miljardi naela ehk üle 690 miljardi krooni võrra) vähendatakse toimetulekutoetusi ja külmutatakse kümned programmid. Säästurežiimist ei pääse isegi kuninganna Elizabeth II, kelle eelarve väheneb tuleval neljal aastal 14 protsendi võrra.

Kärpeid on oodata peaaegu kõigis valdkondades. Näiteks politsei eelarve väheneb igal aastal neli protsenti, justiitsministeerium peab oma kulutusi kärpima lausa kuus protsenti aastas. Terrorismivastases võitluses ja 2012. aasta Londoni olümpiamängude turvalisuse tagamisel aga kokku ei hoita – seal jäävad kulutused samaks.

Välisministeerium peab eelarvet nelja aastaga vähendama 24 protsenti, mis tähendab, et töö kaotavad sajad diplomaadid. Rahvusringhääling BBC ei saa kuus aastat kodanikelt kogutavat litsentsitasu tõsta ning peab hakkama omast kukrust tasuma raadiokanali World Service eest. Seni subsideeris seda välisministeerium.

Nii meeste kui naiste pensioniiga tõuseb järk-järgult, jõudes 2020. aastaks 66 eluaastale. See on neli aastat varem, kui seni plaaniti. Seeläbi loodab valitsus säästa aastas kuni viis miljardit naela (89 miljardit krooni).

Tuleva aasta jaanuaris jõustuv ajutine maks pankadele muudetakse alaliseks, nii loodetakse koguda veel miljardeid naelu. «Võtame pangandussüsteemist välja maksimaalselt jätkusuutliku maksusumma,» selgitas Osborne.

Esimesed kokkuhoiumeetmed tehti teatavaks juba üleeile, kui selgus, et kaitsekärbete tõttu väheneb muu hulgas Briti sõjaväe isikkoosseis ja loobutakse mereväe lipulaevast lennukikandjast Ark Royal. Samuti kärbib London tuumalõhkepeade arvu.

Vaatamata kokkuhoiule ei vähenda Suurbritannia tervishoiukulutusi ja välisabi. Viimane ulatub endiselt ÜRO soovitud 0,7 protsendini SKTst. «Britid saavad uhkusega öelda, et isegi praegustel rasketel aegadel täidame lubadust, mille andsime maailma vaeseimatele inimestele,» ütles Osborne.

Opositsioonis olevate leiboristide ja ametiühingute sõnul on kärped liiga järsud ja ähvardavad hapra majanduse taas langusse viia. Tööpartei liider Ed Miliband ütles, et valitsus võtab viimaste aastakümnete suurima riski, pannes mängu majanduskasvu, töökohad ja inimeste elatise. Valitsuse sõnul ei jää neil aga muud üle, sest riigil on raha otsas.

Paljud britid jälgisid parlamendidebatti ärevusega, kirjutas uudisteagentuur AP. Näiteks Londoni eeslinnas Croydonis väljendas hulk vanureid pettumust kärbete üle. 83-aastane Eileen Dean tundis muret, mida noored ja vanad nüüd peale hakkavad, kui kokkuhoid sunnib sulgema riigi rahastatud kultuurikeskusi. «Noortel ei jää midagi teha, nad peavad taas tänaval jalgpalli taguma ja aknaid lõhkuma,» ütles ta. «Ilmselt pean ka ise nendega liituma.»

Tagasi üles