Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Savisaar kahtles infoandja siiruses

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
6toobal Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ning jätkuvalt tema lähikonnas püsiv Priit Toobal viis nädalat tagasi Keskerakonna piirkondade juhtide kohtumise aegu Hundisilmal. | FOTO: Mihkel Maripuu

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar pidas sotsiaaldemokraadid reetnud Tallinna linnavolikogu nõunikku Ivor Onksioni topeltagendiks, selgub eile avalikuks saanud endiste riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi kohtutoimikust.

«Ma ikka endiselt arvan, et Onksioni sokutab keegi meile,» teatas Savisaar 2011. aasta 13. oktoobri telefonikõnes Keskerakonna peasekretärile Priit Toobalile.

Savisaar on harjunud kõiki ja kõike kahtlustama. Seetõttu oli ta ettevaatlik ka Onksioni suhtes. Tallinna linnavolikogu tollase sotsiaaldemokraadist aseesimehe Jaak Juske nõunik, mainitud telefonikõne ajal 21-aastane Onksion reetis oma algse leivaisa, sest pettus erakonnas. Teda häiris, et sotsid võtsid erakonna juhi kohalt maha Jüri Pihli ning kavatsesid Tallinnas senise koostöö asemel Keskerakonnaga minna nendega avalikku vastasseisu.

Ülim püüdlikkus

Verinoorele poliitikahuvilisele meeldisid tugevad liidrid. Kui Pihli enam erakonna eesotsas polnud, suunas Onksion oma imetluse Savisaarele. Toobalile saadetud salamemod sotside tegemistest adresseeris ta alati pühendusega «Erakonna esimehele».

Neist ühes, kolm päeva pärast Savisaare sünnipäeva (mis on 31. mail – toim), läks Onksion linnapea ülistamisega eriti hoogu: «Ettekande autor kasutab võimalust ning soovib tagantjärele Palju Õnne sünnipäevaks ning tal on siiralt kahju, et tal puudus võimalus seda õigel päeval isiklikult teha. Ettekande autor loodab, et Te figureerite oma unikaalsuses EV poliitikas veel kaua!»

Onksioni ülim püüdlikkus tekitas linnapeas paraku veelgi rohkem kahtlusi. Ehkki reetur soovis oma imetlusobjektiga korduvalt isiklikult kohtuda, osutus see ületamatuks raskuseks. Ei aidanud seegi, et Onksioniga iga päev suhelnud Toobal ja Laasi üritasid seda kõigiti korraldada.

«Ivor on nõus edasi olema [sotside nõunik], aga sellisel juhul tahab kohtuda esimehega. Kas korraldad ära?» See on Laasi SMS Toobalile 31. augustil.

Üheksa päeva hiljem kordas Laasi soovi Toobalile uues SMSis: «Ole hea, püüa Ivorile pealiku juurde aeg saada.»

Riigikogu liikmete mõte oli organiseerida Onksionile tasuv amet pealinnas – «Mis sa arvad, pakuks Etsile, et Ivor asuks [Priit] Kutseri asemel [abilinnapea Taavi] Aasa nõunikuks,» pakkus Laasi kuu hiljem Toobalile.

Ent midagi ei juhtunud. Savisaar oli Onksioni suhtes umbusklik. Ta soovis, et noormees leiaks endale koha mitte Tallinna linnavalitsuses, vaid tema jaoks vähem tähtsa riigikogu Keskerakonna fraktsiooni nõunikuna.

Toompea asemel arhiivi

19. oktoobril 2011 teatas saadikurühma juhtiv Kadri Simson peasekretär Toobalile, et eelistaks tööl hoida siiski alles oma poliitilist karjääri kõrgemal tasemel alustavat Haapsalu volikogu esimeest Jaanus Karilaidu.

«… et tegelikult on ikkagi Karilaid igas astmes erakonnale sada korda väärtuslikum kui Ivor. /… / Ma ei saa nagu Karilaiule kuidagi näkku öelda, et mine ära.»

Toobal nõustus sellega. Lõpuks leiti Onksionile tagasihoidlik töö Tallinna linnarhiivis Küllo Arjakase alluvuses. Et töötasu oli tagasihoidlik – alla 500 euro kuus –, lubas Toobal talle sotside nõunikuna teenitud palgavahe – alla 500 euro – isiklikult kompenseerida.

«Mul on jumala kõriauguni sellest,» teatas Toobal Savisaarele. Nad ei teadnud, et kaitsepolitsei salvestab mõjuvõimuga kauplemise kriminaaluurimise käigus nende telefonikõnet. Sel hetkel ei teadnud kaitsepolitseigi, et kolm kuud hiljem areneb see Onksioni juhtum palju olulisemaks kriminaalasjaks.

Telefonikõne 13. oktoobril 2011

Edgar Savisaar: Kuule, mm, ma lihtsalt panin ühte väikest asja tähele: nimelt, ee tänases Ekspressis on, ee, üks pisike sahin, ee, sahin, kus on öeldud niimoodi, et… mm, Jaak Juske endine nõunik Ivor Onksion vahetas parteid, 21-aastane Onksion kuulus seni sotside ridadesse, kuid astus sel teisipäeval keskerakonda. Mm, jõle kiiresti jõudis uudis üles. Ee…

Priit Toobal: Mulle Lauri [Laasi] näitas seda ka, jah…

S: Jah…

T: … fraktsioonis

S: Ma ikka endiselt arvan, et Onksioni sokutab keegi meile.

T: Meile?

S: Jah. Ee… samal ajal, et asi oleks usaldusväärne, siis tema üle antud infis on piisavalt, ma ka, tõepärast, aga samal ajal, vaata, selle infi juures mina olen pöörand tähelepanu sellele, et ta esitab neid asju umbes nagu, noh, à la ettekanded…

T: Mh-mh.

S: … minule või, ee…

T: Hehe! Lausa tiitellehti trükib, eks ole, et…

S: Jah.

T: … et ettekanne ja nii edasi, jah. Jah.

S: Vaata, see tekitab ka niisuguse mõtte, et ee, vend võib olla, ee, niimoodi…

T: Mh-mh, mh-mh.

S: Kurat teab…

T: Mh-mh.

S: … kust aga… noh, jääb kuidagi nagu arusaamatuks see tema trügimine.

T. Ja-ja hästi, hästi nagu sihukene jõuline pealekäimine. Saadab sõnumeid, helistab…

S: Jah. Mina ei tea… Laasi on nende asjade suhtes mõnikord selline lihtsameelne. M, kuhu ta ta siis lõpuks panete?

T: Kuskil ei ole praegu.

S: No, ega ma ei taha teda siia juhtkonna juurde küll võtta, linnas.

T: Nii-nii lähedale ei tohi ka lasta. Just!

S: Jah. Vähemalt mitte enne, kui on selge, kes ta niisugune on.

T: Mh-mh, mh-mh.

S. Mm…  ma ei oska asja kohta midagi muud arvata, kui et peaks nagu ikkagi, peaks nagu ikkagi, ee, noh, ta sinna kuskile Toompeale ära panema.

T: Või noh… v-või, või ootab uue aastani, paneb uuel aastal Toompeale. Ka see variant.

/…/

S: Vat. No igatahes pea silmas ja üldiselt, e, räägi, Kadriga (Simson – toim) või Laasi Lauriga seda asja. Noh, mm, vaata, uue aastani on kolm kuud. Mh, midagi nagu peaks välja mõtlema, aga no, vaata, eks???

Telefonikõne 20. oktoobril 2011

Priit Toobal: Ja meil on tegelikult mure selle Ivoriga ikkagi. Töökoha mõttes.

Edgar Savisaar: No, ma tegelikult saan aru, et erakonnas mõnedel on pigem mure sellepärast, et Jarmo Ka… või Kaimo Järvik (äsja vanglast vabanenud endine Tallinna munitsipaalpolitsei juht – toim) tööd saaks. Nii et las nad siis klaarivad oma Kaimikuid, kurat, minule piisab nendest pullidest.

/…/

S: Kuule, miks te nüüd iga päev selle asjaga tegelete? Ee…

T: Minu juurde tuleb ükspäev tuleb Lauri, teinepäev tuleb Kadri. Mul on jumala kõriauguni sellest…

S: Kes seal peale Laasi veel tuleb selle asjaga?

T: No, sest et varem Kadri… Varem lubas ka Kadri sellega tegeleda, Kadri ei suuda teda fraktsiooni kuskile panna, nüüd nad on… käivad, käivad minu juures. No mina ei oska ka midagi teha.

S: No ütlegi, et sa ei oska midagi teha ja las tulevad minu juurde ja siis ma saadan nad sinna kohta.

Tagasi üles