Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Savisaarele esitatakse süüdistus paari kuu jooksul

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Prokuratuur kahtlustab Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart lisaks varasemale ka keelatud annetuse vastuvõtmises ja ulatuslikus rahapesus. Järgmiseks koostab prokuratuur süüdistusakti.

Juhtivriigiprokurör Steven-Hristo Evestus ütles eile, et Savisaare asja kohtueelse menetlusega on jõutud lõpusirgele.

«Kaitsepolitsei edastab lähiajal kriminaalasja materjalid prokuratuuri. Seejärel valmistub prokuratuur kriminaalasja materjalide jagamiseks kaitsjatega, kes saavad tutvuda kõigi kriminaalmenetluses kogutud materjalidega, esitada oma seisukoha ja taotlused ning pärast seda koostab prokuratuur süüdistusakti,» valgustas asjade käiku Evestus.

Postimehe andmetel on süüdistusakti valmimine ja Edgar Savisaarele süüdistuse esitamine lähema paari kuu küsimus. Seejärel läheb asi kohtusse.

Riigiprokuratuur esitas Savisaarele teisipäeval lisaks kahtlustuse erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.

Juriidilisele isikule MTÜ Eesti Keskerakond esitati kahtlustus keelatud annetuse vastuvõtmises suures ulatuses. Keelatud annetuse kahtlustus on seotud ühe uuritava altkäemaksuepisoodiga.

Samuti esitati Savisaarele kahtlustus suures ulatuses rahapesus. Kahtlustuse järgi varjas Savisaar ühes Šveitsi pangas ligi 192 000 eurot, millest ligi 174 000 kasutas eesmärgiga varjata vara ebaseaduslikku päritolu ja tegelikku omanikku. Rahapesu puudutava episoodi uurimist alustati 2011. aastal ning see liideti nüüd altkäemaksude võtmist puudutava kriminaalasjaga.

Postimees kirjutas jaanuaris, kuidas Savisaare kriminaalasjas on uurimine viinud uue kuriteokahtlustuseni, mis on ilmselt seotud Šveitsi pangakontoga.

2014. aasta lõpust on riigiprokuratuur tegelenud kriminaalasjaga, mille sisuks on uurida Savisaare seotust Šveitsi perefondiga Arsai Investment. Just selle fondi pangakontole on suuri summasid kandnud ärimees Alexander Kofkin, kes on ka üks Savisaare altkäemaksuskandaali kahtlusaluste ringis olev ärimees. Kahtlustuse järgi varjas Savisaar Šveitsi pangas korruptiivsel teel saadud vara.

Seega on Edgar Savisaarele nüüdseks esitatud kahtlustus neljas altkäemaksu võtmise episoodis, suures ulatuses rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises.

Postimehele teadaolevalt on see ilmselt viimane Savisaarele esitatav kahtlustus, teiste asjaosaliste kohta ei pruugi see kehtida.

Peale Savisaare ja nii altkäemaksu andmises kui ka võtmisele kaasa aitamises kahtlustatava Tallinna linnavolikogu esimehe Kalev Kallo esitati kahtlustus veel viiele inimesele, keda seostatakse altkäemaksu andmise või vahendamisega. Kahtlustuse said Porto Franco OÜ suuromanik Hillar Teder, Silikaat Grupi omanik Vello Kunman, tema nõunik ja endine poliitik Villu Reiljan, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanik Aivar Tuulberg ning ettevõtja Alexander Kofkin.

Savisaare kaitsja Oliver Nääsi hinnangul pole teisipäeval esitatud kahtlustustes midagi uut.

«Rahapesukahtlus on sama, mida kapo on uurinud juba alates 2011. aastast. Keelatud annetuse puhul on tegemist samade faktidega, mida heideti ette juba sügisel Hillar Tederiga seotud episoodis, nüüd on lihtsalt kvalifikatsiooni täpsustatud,» teatas Nääs Keskerakonna pressisekretäri vahendusel.

Savisaar ja raha

  • Äriraha. Mullu 22. septembril sai Savisaar kahtlustuse korduvas altkäemaksu võtmises, mille eest karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega. Kriminaalmenetlust alustati juunis 2014. Senised neli altkäemaksu võtmise episoodi puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, puuduva ehitusloaga ehitamist, kruntide vahetamist ja hankemenetlust. Teisipäeval esitatud keelatud annetuse kahtlustus on seotud ühega neist.
  • Šveitsi raha. Teisipäeval esitas prokuratuur Savisaarele kahtlustuse suures ulatuses rahapesus, kahtlustuse järgi varjas Savisaar Šveitsi pangas ligi 192 000 eurot. Rahapesu puudutavat episoodi hakati uurima 2011. aastal ning see liideti altkäemaksu kriminaalasjaga.
  • Tallinna raha. Tallinna ringkonnakohus jättis veebruaris muutmata halduskohtu otsuse, mille järgi peab Savisaar linnale kohalike valimiste eel tehtud valimisreklaamide eest tagasi maksma peaaegu 113 000 eurot. Savisaar lubas otsuse vaidlustada.
  • Venemaa raha. 2010. aastal avalikustas kaitsepolitsei varem salajase dokumendi, mille järgi lubas Venemaa Raudtee president Vladimir Jakunin Savisaarele ja Tallinna abilinnapeale Deniss Boroditšile, et Keskerakond saab parlamendivalimisteks 1,5 miljonit eurot, raha edastamise ja legaliseerimise eest pidi teiste seas vastutama Boroditš. Kriminaalmenetlust ei alustatud, kuna kapo oli raha andmise tõkestanud.
Tagasi üles