Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vabariiklaste päästeingliks peetud Rubio põrus presidendirallil

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Marco Rubio eile pärast seda, mil ta teatas, et loobub USA presidendiks kandideerimast. | FOTO: Scanpix

Eesti aja järgi eileöised USA eelvalimised osutusid väga edukaks demokraatide esinumbrile Hillary Clintonile, üsna hea õhtu oli vabariiklaste praegusel soosikkandidaadil Donald Trumpil ja täiesti kohutava elamus sai kord tõusva tähena kirjeldatud Florida senaator Marco Rubio. Pärast oma koduosariigis saadud masendavat tulemust teatas mees, et loobub presidendiks pürgimaks.

Marco Rubio eile pärast seda, mil ta teatas, et loobub USA presidendiks kandideerimast. | FOTO: Scanpix
FOTO: GRAPHIC NEWS

«Kuigi see ei ole jumala plaan, et ma saaksin 2016. aastal või üldse kunagi presidendiks, ja kuigi mu kampaania täna peatub, siis asjaolu, et ma üldse jõudsin nii kaugele, tõendab seda, kui eriline Ameerika tõesti on,» ütles 44-aastane Rubio eile oma poolehoidjatele Floridas.

Kui presidendikandidaadi kandidaate on rohkem kui kümme, on kindel ka see, et üks tulemus on hulk kaotajaid, kirjutas eilne Washington Post. Väljaanne möönis, et kuigi lavalt lahkumise häbi on pidanud iga loobumisest teada andnud vabariiklaste endine presidendikspürgija niikuinii tundma, on paljud neist suutnud sellest kadalipust ilma erilise mainekahjuta läbi murda.

Trumpilt hüüdnime Väike Marco saanud Rubiole paistab eilse nurjumisega lõppenud katse aga suurema hoobi andvat – presidendiks ta kindlasti ei saa ning varsti jääb ta ka tööst ilma.

Washinton Post toob välja, et Rubio möödapanekute ja halbade strateegiliste otsuste rida on hästi dokumenteeritud. Kuigi ametisse pääses ta 2010. aastal konservatiivse Tea Party liikumise toel, otsustas Rubio toetada immigratsiooniseadust, mis tema senistele soosijatele sugugi ei meeldunud.

Alles 2012. aastal pani ajakiri Time Rubio oma esikaanele pealkirjaga «Vabariiklasest päästja». Väljaande New York Times teatel käsitati toona vähem kui kaks aastat senatis olnud Rubiot mehena, keda nii vabariiklased ise kui ka teisedki nägid isikuna, kes suudab päästa vabariiklaste partei nii iseenda käest kui ka tõmmata välja demograafilisest kuristikust, mis muutis erakonna katsed Valgesse Majja pürgida üha ebatõenäolisemaks.

Rubiol paistsid olevat ka head šansid presidendikandidaadiks saada – hispaania ja inglise keel mõlemad emakeelena suus, pealegi veel arukas ja Kuuba immigrantide poeg. Ta meeldis ühtaegu nii partei suurtoetajatele kui ka vabariiklaste tavalistele valijatele. «Ta oli nii perfektne kandidaat, et jäi mulje, nagu oleks ta mõnes poliitilises laboratooriumis valmis ehitatud. Vähemalt nõnda tundus, enne kui 2016. aasta valimistsükkel tegelikult ka algas,» kirjutas eilne New York Times.

Analüütikute hinnangul tegid Rubiole karuteene värskete ideede puudumine ja robotlik esinemine, mis puhkes täies ilus õide möödunudkuisel debatil – Rubio kordas üha uuesti ja uuesti oma mõtteid, mis olid lisaks veel peaaegu samas sõnastuses. Kui ta aga üritas Trumpile vastu hakata, kasutas viimase meetodeid ja solvas kinnisvaramogulit tolle väikeste käte pärast, kahetses ta hiljem oma väljaöeldut.

Tagasi üles