Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Teletornist saab varsti teha pika õhulennu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Uus atraktsioon Zipline pakub võimalust trossi otsas 175 meetri kõrguselt peaaegu kahe kilomeetri kaugusele liuelda. | FOTO: Koko Arhitektid

Tallinna teletorni arenduse järgmine etapp näeb muu hulgas ette 175 meetri kõrgusele klaasplatvormi rajamise ning võimaluse mööda trossi tornist ligi paari kilomeetri kaugusele Pirita ürgorgu liuelda.

Teletorni vaateplatvormi juurde rajatakse klaaspõrandaga kuubik, millesse siseneja saab 175 meetri kõrguselt otse alla maapinnale vaadata. | FOTO: Koko Arhitektid
Teletorni ümber kujundatakse väliala, kus asuvad Päikesesüsteemi planeedid pakuvad eeskätt lastele mitmesugust tegevust. | FOTO: Koko Arhitektid

Teletorni juhataja Riina Roosipuu sõnul on teletorni sihtasutus leidnud endale Eesti turismimaastikul kindla koha. «Igal kevadel toimub meil trepijooks, millel osaleb jooksjaid üle maailma ja mis on olnud üks maailma karikasarja etappe. Igal suvel tähistame teletorni sünnipäeva koos base-hüppajatega,» rääkis ta.

Roosipuu lisas, et teletorn on praegu oma umbes 160 000 külastajaga aastas kindlalt Eesti kolme enim külastatud turismiatraktsiooni hulgas Lennusadama ja Ahhaa keskuse kõrval, kuid selle positsiooni hoidmiseks tuleb iga päev tööd teha.

Lähiajal avab teletornis uksed uus söögikoht. «Esimesed viis aastat tegutses siin üks restoran. Sel suvel korraldasime uue perioodi jaoks konkursi ja leidsime restoranile uue operaatori – Kratt Resto OÜ, kelle kontseptsioon on rohkem suunatud kohalikele inimestele. Nad tahavad olla popp kohalik restoran, kuhu tuleb ka välismaalane,» rääkis teletorni juhataja.

Lendav kosmoselaev

Koostöös arhitektuuribürooga KOKO Arhitektid, kes tegi ka teletorni renoveerimise projekti, kavandab teletorn uut 21. korruse püsinäitust. Uus ekspositsioon keskendub e-Eesti saavutustele ja nende parimate näidete väljatoomisele mängulises vormis. Ekspositsiooni läbides saab külastaja ka võrdlevat tagasisidet iseenda e-rakenduste kasutamise edumeelsuse kohta.

KOKO Arhitektide loovjuhi Andrus Kõresaare sõnul on teletorni juures mõeldud mitmele aastale ning alates 2013. aastast kogunenud mõtted on nüüd lõpuks struktureeritud ja jõuavad avalikkuse ette. Nii võetakse aktiivsemasse kasutusse teletorni maa-ala, kus praegu on küll mõned mänguväljaku elemendid, kuid mida saab senisest tunduvalt paremini kasutada.

Kõresaare sõnul lähtub väliala kujundamise idee kosmose teemadest, kus teletorn täidab Päikesesüsteemis lendava kosmoselaeva rolli. Teletorn jääb keskmesse ja ümber selle on ülevalt alla vaadates näha laigud, mis kujutavad päikesesüsteemi planeete. Päikesesüsteem on vaadeldav ülevalt tornist ning selle kaudu on võimalik lastele anda edasi üldisi teadmisi maailmaruumist ja Maa asukohast Päikesesüsteemis.

«Kui maa peal nende planeetide juurde minna, siis on need kõik omamoodi atraktsioonid, mis lähtuvad vastava planeedi eriomadustest. Näiteks Saturni ümber on rõngad ja mõnesse planeeti saab ka sisse pugeda ja seal midagi teha,» rääkis Kõresaar.

Allavaade kõrgelt

Peale selle on kavas veel puhtalt adrenaliini vallandavad kõrgusega seotud atraktsioonid, milletaolisi pole Eestis varem nähtud.

«Need võiksid olla täiendav põhjus, miks teletorni tulla. Üks selline asi oleks klaasist kuubik, mille sees saab minna üle katuseserva. Praegu on võimalik serval kõndida nii, et külastaja paneb rakmed külge, ta on turvaliselt kinnitatud ning ta saab minna platvormi välisservale ja seal kõrgusest oma närvikõdi kätte saada. Aga see on keeruline, nõuab ettevalmistust ja piirab seetõttu seda kasutavate külastajate arvu,» lausus Kõresaar.

Lihtsam võimalus kõrguse tunnetamiseks on tema sõnul üle platvormi serva ulatuv klaaskuubik, mille klaaspõranda tõttu saab justkui üle platvormi serva astuda ja seista 175 meetri kõrgusel õhus ning sealt otse alla vaadata.

Nendele, kellele see piisavalt närvikõdi ei paku, on mõeldud Zipline ehk mööda topelttrossi laskumine 175 meetri kõrguselt. Ei laskuta mitte vertikaalselt alla, vaid üsna laugelt, nii et atraktsiooni kasutaja maandub tornist umbes 1800 meetri kaugusel. Sealt jõuab ta mööda 2,2 kilomeetri pikkust kaunis looduses kulgevat tähistatud rada tagasi.

Tagasi üles