Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kalju nüpeldas Florat 4:0 ja taastas põnevuse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Jalgpalli Eesti meister 2017 pole veel selgunud, sest liider FC Flora kaotas koduväljakul teise kohtumise järjest, kui sai 876 pealtvaataja ees põhjalikult nüpeldada Nõmme Kalju käest. 0:4 polnud lihtsalt kaotus, vaid piinlik kolakas, mis võib peale materiaalse tuua kaasa ka psühholoogilise kahju. Flora enesekindlus sai Lillekülas sügava haava.

Et FC Levadia rullis eile õhtul Kadriorus 5:0 üle Sillamäe Kalevist, on tabeliseis täpselt 33 protsendi võrra pingelisem: kui enne eilset edestas Flora Levadiat üheksa ning Kaljut 12 punktiga, siis nüüd on marginaalid vastavalt kuus ja üheksa. Mängida on seitse vooru, kus läheb jagamisele kuni 21 punkti meeskonna kohta. Variante jagub.

Loiult esinenud Flora jäi kaotusseisu 37. minutil, kui nurgalöögi järel pääses trahvikasti kaare juurest virutama Deniss Tjapkin, kelle jõuline löök oli Mait Toomile tõrjumatu. Lõplik murdepunkt oli Marco Lukka eemaldamine 58. minutil. Flora keskkaitsja teenis mõnekümnesekundilise vahega kaks kollast kaarti.

Kalju kasutas arvulise ülekaalu isuga ära. 63. minutil lõi brasiillasest ründaja Liliu teise, 73. minutil Robert Kirss kolmanda ja 76. minutil vahetuses sekkunud brasiillane Carlos oivalise neljanda värava. Roosade Pantrite fännid skandeerisid «Kalju, löö viies veel!» ning kuigi see soov ei täitunud, oli õhtu Nõmme klubile fantastiline. Võita võõral väljakul oma suurimat rivaali 4:0 – see on jalgpallinirvaana!

Miks see vägev tulemus Kaljule kätte tuli?

Esiteks oli Floral jalgades laupäevane võit. Eelmises voorus pidasid mõlemad meeskonnad raske matši, aga kui Kalju madistas Levadiaga (1:1) reedel, siis Flora Infonetiga (3:1 võit) laupäeval. Mitme jalgpalliõpetlase järgi ei ole kaks puhkepäeva tippjalgpalluritel taastumiseks piisav ning matši esimene poolaeg paistis seda teooriat empiirikaga toetavat.

Flora kumm oli Kalju omast oluliselt tühjem. Duelle võideti vähe. Äärekaitsjate Gert Kamsi ja Joseph Saliste sööstudes nappis särtsu, laupäeval Infoneti vastu tugeva partii teinud Rauno Alliku ei suutnud üks-üks olukordades kaljukaid üle mängida, poolkaitses Mihkel Ainsalut asendanud Markus Poom ei suutnud end keskväljal kehtestada ning ka ründaja Rauno Sappineni esituses nappis plahvatust.

Teiseks poolajaks vahetas peatreener Arno Pijpers platsile Ainsalu ja Martin Milleri, millel oli episoodiline, ent mitte püsiv mõju. Ka Lukka punast kaarti võib seostada väsimusega: noor keskkaitsja rikkus mõlemal puhul määrusi, sest jäi olukorda selgelt hiljaks.

Teiseks mõjus Kaljule varjatud õnnistusena poolkaitsja Artur Valikajevi jätkuv vigastus, mistõttu mängis tema kohal tavapäraselt keskkaitses tegutsev Deniss Tjapkin, kes valitses oma võimsa koguga keskvälja. Isegi Ainsalu sekkumine pärast vaheaega ei suutnud jõudude vahekorda muuta. Karjääri alguses Sillamäel oligi Tjapkin eelkõige poolkaitsja ja vast tasub ka Kaljul teda edaspidi tippmängudes just sel positsioonil kasutada.

Kuuepunktiline edu tähendab, et Floral on eksimisruumi ühe kaotuse ja ühe viigi jagu. Järgmised kuus kohtumist peetakse tabeli kuue tagumise meeskonna vastu, kellele pole senise hooaja jooksul kaotatud ainsatki punkti, aga juba laupäeval Paides tuleb läbi ajada võistluskeelu all olevate Lukka ja Brent Lepistuta, mis on kahtlemata väljakutse Florale ja võimalus Paidele.