Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Andrus Ansipi valitsuse uus aasta

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Andrus Ansip. | FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Kuna mullu aprillis ametisse astunud valitsusel täitub homme esimene tööaasta, saatis Postimees teisipäeval kõikidele Eesti ministritele kuus küsimust, kus palus neil muu hulgas anda oma tegevusele hinne ning nimetada oma suurim saavutus ja ebaõnnestumine. Eile õhtuks oli Postimehele vastanud 13 ministrist kümme. Arusaadavatel põhjustel ei reageerinud Postimehe küsimustele haiglas viibiv kaitseminister Mart Laar (IRL). Vastamata jätsid veel kultuuriminister Rein Lang (Reformierakond) ja põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder (IRL).

1. Millise hinde annate oma esimesele aastale selles valitsuses 1–5 punkti skaalal? Miks?

2. Mis on teie aasta suuremad saavutused?

3. Mis on aga suuremad ebaõnnestumised?

4. Mis on olnud teie viimase aasta suurim tööalane üllatus?

5. Millest te ministriametis enim puudust tundnud olete?

6. Millise pilguga vaatate järgmisele tööaastale – kas see tuleb teie jaoks kergem ja edukam kui lõppev või pigem vastupidi? Miks?


Andrus Ansip, peaminister, Reformierakond

1. Valitsusjuhina kiidan valitsuse ministreid, kuid demokraatlikus riigis on tava, et iga poliitiku tööle õiglase hinnangu annab rahvas valimispäeval.

2. Eestile on olnud möödunud aasta hea. Neid ei saa pidada peaministri, vaid riigi ja rahva saavutusteks. Esiteks rõõmustab majanduse kiire kasv – 7,6 protsenti SKTst 2011. aastal.
Teiseks tööhõive kiire suurenemine. Kolmandaks, majanduse struktuuri muutus, ekspordi osatähtsuse ja ekspordimahtude kiire kasv.

3. Ebaõnnestumiseks loen tekkinud tõrkeid kõrgharidusreformi läbiviimisel.

4. Õiguskantsleri käsitlus Euroopa stabiilsusmehhanismist.

5. Arvatavasti on nii igal ministril, et enim on puudus ajast. Perekonnaga koos veedetud ajast ja tööajast.

6. Järgmine aasta tuleb Eestile edukam, kuid peaministrile mitte kergem.

Jaak Aaviksoo, haridusminister, IRL

1. Hinnaku teised, enesetunne on rahuldav.

2. Läbi raskuste ja vastuseisu oleme saanud ülevaate hariduskulude struktuurist ja võimalikest allikatest hariduse tõhusamaks rahastamiseks. Kõrgharidusreformis on kokku lepitud, edukalt on alustanud sihtasutus Eesti Teadusagentuur.

3. Ei õnnestunud vältida ebakonstruktiivset vastasseisu, mis päädis õpetajate streigiga. Samuti jätab kõvasti soovida koostöö Tallinna linnaga.

4. Üldhariduses kulub õpetajate palgaks vaid alla 40 protsendi kuludest – muud kulud neelavad enamiku haridusrahast.

5. Ajast ja strateegilise kommunikatsiooni suutlikkusest.

6. Ilma ümberkorraldusteta pole meie haridus jätkusuutlik ja eelseisev tööaasta saab olema pingeline. Keskne küsimus on, mil määral on ühiskond valmis hädavajalikeks ümberkorraldusteks haridussüsteemis.

Siim Kiisler, regionaalminister, IRL

1. Olen aastate jooksul pidanud oma tööd korduvalt hindama. Las seekord teevad seda teised.

2. Haldusreformi osas on toimunud murrang avalikus arvamuses. Kodanikuühiskonna arendamise projektid – vabatahtliku tegevuse aasta, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali töö jpm. Regionaaltoetusteks eraldasime mullu 65 miljonit eurot, alustasime külapoodide ja väikesaarte programmidega. Valminud on üleriigiline planeering Eesti 2030+.

3. Jõulise haldusreformi läbiviimine jäi koalitsioonileppest välja.

4. Kuna ma pole ametis päris esimest aastat, on ka üllatusi vähemaks jäänud. Aga kodanikuühiskonna arengu eest vastutava ministrina on selle sektori võimekus ja potentsiaal viimaste aastatega küll olnud muljetavaldav.

5. Ajast koos oma viie lapsega.

6. Pigem raskem – kuna haldusreformi läbiviimist praegune riigikogu ei toeta, muutuvad paljud probleemid selles valdkonnas järjest sügavamaks.

Jürgen Ligi, rahandusminister, Reformierakond

1. Jätan andmata.

2. Riigi rahandus on tasakaalus, Reformierakonna valitsuspartner valiti sellel tingimusel. Euroopa valitsemisreformid ja Eesti maine tõus. Rahvaloendus, maksupettuste-vastased meetmed. Edenemised tugiteenuste, avaliku teenistuse, sotsiaalkindlustuse reformis.

3. Tugevnevad hääled, et võimalused ei loe, kui on soovid.

4. Kiire majanduskasv 2011. aastal.

5. Ausast ja argumenteeritud debatist – sildistamist, väljamõeldisi ja rumalusi seevastu olen kohanud tavalisest rohkem.

6. Iga järgmine päev ja aasta on kergem uute teadmiste ja kogemuste võrra, aga reformid on jõudnud raskemasse faasi.

Kristen Michal, justiitsminister, Reformierakond

1. Nagu ka varem, ütlen lihtsalt, et lähen igal hommikul tööle kavatsusega anda endast parim, muidu poleks mõtet tööle minnagi. Pallid ja skaalad olgu neile, kes neid jagada tahavad.

2. Esikohale tõstaksin kindlasti uue avaliku teenistuse seaduse eelnõu, mis oli just eile riigikogus esimesel lugemisel. Tegu on reformiga, mida on Eestis oodatud üle kümne aasta.

3. Olen mõttelaadiga, et kui suudad ebaõnnestumistest õppida, on tegu õppetundide, mitte aga ebaõnnestumistega. Ja millest õppida, seda ikka jätkub – vahel on ka kasulik, kui midagi aia taha läheb.

4. Head töökaaslased, nende nutikus, avatus, terved väärtused, hea huumorimeel ja säde silmis.

5. Vabast ajast, soojast ilmast ja puhtast loodusest.

6. Meil on väga palju olulisi asju tegemisel – avaliku teenistuse kaasajastamine on käimas. Uus korruptsioonivastane regulatsioon on tulemas, loome alused, kuidas seksuaalkurjategijaid kastreerida, ja käimas on huvitav arutelu valimisea üle. Tegemisel on korteriomandit ning ehitus- ja planeerimisvaldkonda puudutavad regulatsioonid.

Urmas Paet, välisminister, Reformierakond

1. Ma ei pea otstarbekaks endale ise hindeid panna.

2. Riigi tõhus toimimine Eesti kodanike aitamisel välismaal – Liibanoni inimröövijuhtum, Tadžikistani juhtum jne. Samuti Euroopa Liidu Idapartnerluse Keskuse töölehakkamine, Eesti esinduste loomine Kasahstanis, Austraalias ja Indias ning läbi aegade esimene Eesti-Soome ministrite ja äridelegatsioonide ühisvisiit.

3. Mõned asjad on võtnud rohkem aega, kui algselt kavandatud. Näiteks Pekingi saatkonnahoone ehituse alustamine.

4. USA poolt Eesti kutsumine uute demokraatiate arengut toetava töögrupi kaasjuhiks ning välisministeeriumisse eelmisel aastal tööle tulnud noorte töötajate hea tase.

5. Lisatundidest igas ööpäevas.

6. Maailm on kiires muutumises, seega keeruline ennustada. Samas loodan väga, et midagi emotsionaalselt keerukuselt Liibanoni inimröövijuhtumiga võrreldavat ei tule.

Juhan Parts, majandusminister, IRL

2. Korterelamute ja eramajade renoveerimist toetavad programmid. Rekordilised ekspordinumbrid, ettevõtlusaktiivsuse kasv, tootlikkuse kasvutrend ning erasektori panus innovatsiooni ja arendustegevusse on märgiliselt rõõmustavad. Eestit Euroopaga ühendava Rail Balticu raudteeühendus sai kiire stardi.

4. Suurim üllatus on see, et keegi Eesti inimestest usub, et Eesti majanduse ja ettevõtluse tuleviku jaoks ning inimeste heaolu tõusuks oleks hea sotsiaaldemokraatide suurejooneline maksutõusu plaan: mõni protsent SKTst.

5. Pereelus oli mulle eelmisel aastal oluline poeg Artur-Jakobi sünd.

Keit Pentus, keskkonnaminister, Reformierakond

2. Esiteks kuus aastat tehtud, looduskaitse suundi 2020. aastani paika paneva arengukava valmimine. Samuti looduskaitse põhimõtete ühtlustamine, 100 000 erametsaomanikku puudutava maksureformi teoks tegemine ja mitu aastat Euroopa Komisjoniga peetud kvoodivaidluses hea tulemuseni jõudmine.

3. Kriitikuid on küll, las neile jääda ka ebaõnnestumiste otsimise pool.

4. Et Eesti bioloogilise vara hulka kuulub ka üks Pärnus elav krokodill. Tõsisemalt, et me oleme küll varmad rääkima sellest, kui tugevatel alustel on meie majandus, aga tagasihoidlikud tutvustama seda, et meil on harukordselt ilus, Euroopa üks kõige liigirikkam loodus.

5. Ajast.

6. Loodan eelkõige, et järgmine aasta tuleb võimalikult paljude Eesti inimeste jaoks parem.

Hanno Pevkur, sotsiaalminister, Reformierakond

1. Jäägu hindamine teiste hooleks.

2. Sotsiaalministeeriumi valitsemisala on väga lai ja tehtut ka väga palju. Peab tunnistama, et kuni kolme punkti tehtu kohe kuidagi ei mahu, aga kui proovida aasta sisse mahtunut kokku võtta, siis eelkõige tulevad meelde vanaduspensioni tõus keskmiselt ligi 160 euro võrra aastas ja vanemahüvitise jätkuna väljatöötatud vanemapensioni põhimõtted.

3. Üht-teist oleks saanud tagantjärele vaadates teistmoodi teha, aga eks nii nagu hinde panemisega, on ka siin kõrvaltvaatajail rohkem öelda kui endal.

4. Suuri üllatusi, mida tõesti üllatuseks võiks nimetada, ei olnud.

5. Ajast perele ja lastele.

6. Ministriametis on kõik aastad väljakutseid täis.

Ken-Marti Vaher, siseminister, IRL

1. Ise hinnet ei annaks, hindajaid on piisavalt.

2. Oleme taastanud keskkriminaalpolitsei, teinud konkreetseid samme kriminaaltulu tuvastamise ja varjatud raske kuritegevuse vastase võitluse tugevdamiseks ning laiendanud kaitsepolitsei pädevust raske korruptsiooni uurimisel. Teiseks oleme loonud rohkem võimalusi ja vahendeid ennetustööks nii pääste- kui ka politseivaldkonnas ning kaasanud ohutussõnumite levitamisse ka erasektori. Samuti oleme suurendanud elupäästevõimekust ja kordades toetusi vabatahtlike kaasamiseks.

3. Kahjuks tuleb tõdeda, et vajadused on sisejulgeoleku valdkonnas suuremad kui võimalused.

4. Suurim üllatus on olnud see, kui vähe on riik siiani panustanud sisejulgeoleku valdkonna strateegilisse juhtimisse.

5. Ministritöö nõuab isiklikult elult kompromisse, kuid võimalus elu paremuse poole suunata on igati motiveeriv.

6. Siseministeeriumi puhul on tegemist ka n-ö kriisilahendamise ministeeriumiga, kus pinget on igal ajahetkel.

Tagasi üles