Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reinsalu võtab ministritooli

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Urmas Reinsalu sõnul ei ole ministriks asumine tema jaoks psühholoogiliselt lihtne hetk, ent Mart Laar kinnitanud talle, et koalitsiooni stabiilsusele on hea, kui erakonna esimees on valitsuse liige. | FOTO: Mihkel Maripuu

Tervislikel põhjustel kaitseministri ametist lahkuvat Mart Laari asendav Urmas Reinsalu loodab, et valitsusliikmena muutub tema kui IRLi esimehe töö tõhusamaks.


Tulevane kaitseminister Urmas Reinsalu, vestlustest mitme teie erakonnakaaslasega jäi kõlama see, et olete viimastel kuudel pühendanud end erakonna juhtimisele, kompromisside leidmisele, erakonna sidumisele. Kas ministriamet oli pealesunnitud ja oleksite pigem jätkanud tööd erakonnaga?

Praegune valik oli valik, mis tuli teha. Ega asjaolud ei olnud ju sugugi meeldivad ja ütlesin ka meie erakonna (IRL – toim) eestseisuses, et oleksin igati eelistanud seda, et Mart [Laar] oleks jätkanud ja erakonda oleksin saanud kahtlemata juhtida ka fraktsiooni esimehena.

Aga ka eestseisuse ühehäälne seisukoht oli, et erakonna juht peaks praeguses seisus minema valitsusse, ning võtsin selle ettepaneku ... Võtsin seda sellisena, et ... nõustusin sellega.

Kas saate erakonnaga sama tõhusalt tööd jätkata?

Mitte ei saa, vaid pean. IRLi viimase 20 aasta pärand Eesti poliitikas eeldab seda, et oleme edukad, koostöövõimelised ja põhimõtetes kindlad. Seda mõistavad meie liikmed ja pean väga oluliseks jätkata erakonna sisemise ülesehitamise tööd kohalike omavalitsuste valimisi silmas pidades.

Aga selge on ka see, et kaitseministri amet eeldab panustamist eelkõige meie riigi julgeolekusse. Eks ma pean mõtlema nii, nagu seda on teinud Mart viimasel aastal, ehk kumbki töö ei kahjustuks.

Milline on IRL praegu, pärast viimast suurkogu?

IRL on üks väga hea partei...

... väga väikese reitinguga.

Oleme väga paljude jaoks praegu teine valik, kui vaadata küsitlustulemusi. Ja minu ülesandeks, õigemini minu nägemuseks on see, et IRL oleks ühel hetkel esimene valik poliitilisel kaardil.

Meie ümber on olnud segadusi ja kirgi ning probleemide avamine ja arutamine on olnud mõistlik valik. Soovin aga näha, et IRLi kui rahvuslikke huve silmas pidava erakonna toetus töötavale Eesti perele jõuaks selgemalt kohale.

See parlamendi istungjärk ja suvi on kõnekas: kas suudame seista kõrgharidusreformi seaduse ja vanemapensioni seaduse eest? Loodan, et need saavad menetletud.

Üks oluline küsimus vajab veel vastust: kellest võiks saada teie parem käsi ehk asemik riigikogu fraktsiooni juhtimisel?

See on väga oluline. Soovin, et meil tuleks fraktsioonis avatud arutelu selle üle.

Laar viitas oma kirjas erakonnakaaslastele, et tema loodab partei arengu juures noortele ja naistele.

Väga oluline on fraktsiooni juhil koostöövalmidus teiste fraktsioonidega, teiste parteidega, kus langetatakse kõige olulisemad valikud poliitikas. Ja kindlasti toetus erakonna sees, fraktsiooni liikmete seas.
Usun, et meie fraktsiooni liikmed langetavad mõistliku otsuse, selleks on nad kindlasti valmis.

Valitsuspartnerid Reformierakonnast on eravestlustes kiitnud teie kiirust, kavalust, kompromissivalmidust. Mida te nüüd peatse täieõigusliku valitsuskabineti liikmena sooviksite rohkem rõhutada, toetada?

Mul on peaminister Andrus Ansipi toetus ja mõistan, et temal kui valitsusjuhil on kahest erakonnast koosnevas valitsuses mõistetav huvi, et ka teise valitsuserakonna juht oleks jooksvalt valitsuse inforuumis.

Selge on see, et valitsuse pinnal tuleb üsna pea pakilisi poliitilisi valikuid teha: ees seisab 2013. aasta riigieelarve kokkupanek, mis saab olema väga paljude poliitiliste valikute aluseks. Oleme nende viimaste kuude jooksul peaministriga loomulikult suhelnud, aga usun, et nüüd saab parteijuhtide infovahetus olema kindlasti tõhusam.

Kaitseministeeriumis jätkate Laari joont. Siiski, mis on praegu olulisimad tööülesanded?

Riigikaitse ja julgeoleku valdkond on nii tundlik teema, et ma ei taha anda poliitilisi hinnanguid enne ametisse asumist ja teemade arutamist kolleegidega.

Kuidas üldse Laari pühapäevane loobumisteade teie jaoks tuli? Kas vestlesite eelnevalt sel teemal?

Olen Marti muidugi vaatamas käinud, aga võtsime erakonnas hoiaku, et ta langetab otsuse arstide ja oma perega kooskõlastades. Mart jõudis pühapäeval sellele otsusele ning võin öelda, et ta oli ärksas ja optimistlikus meeleolus.

Ta soovis mulle jõudu ja oli tõepoolest selles meeleolus, et ma peaksin selle otsuse langetama. Et ma pean olema valmis erakonna juhina valitsusse minema. Eks ta omalt poolt andis ka tähelepanekuid ja soovitusi.

Milliseid?

Need kuuluvad juba, naljaga pooleks, NATO saladuste hulka.

Kahtlemata on Mart alustanud väga palju põhimõttelisi muudatusi: parlamendis on menetluses kaitseväe teenistuse ja Kaitseliidu seadus. Pean isiklikult väga tähtsaks, et saame Mardi algatused tõhusalt ja kiiresti menetletud.

Kommentaar

Kristen Michal

justiitsminister (Reformierakond)

Urmas Reinsaluga on mul aastaid olnud kokkupuuteid ja ta on kindlasti ministrimaterjalist tehtud mees. Ta on hea meeskonnamängija ja austab põhimõtteid, milles kokku lepitud. See on partnerluse puhul tähtis, sest samade otsuste pidevalt uuesti avamine ei ole kuigi edasiviiv tegevus. Seltskondlikult on tegu inimesega, kel on oma maailmanägemus ja kellega on huvitav asju arutada. Urmas kuulub IRLi juhtivasse uude põlvkonda ja arvan, et kui keegi peab täitma Mart Laari üsna suured saapad, siis on tema selleks sobilik mees. Vahel ei oska mõnest inimesest midagi arvata, aga Urmase tulekust valitsusse on hea meel, ainuke nukrusenoot on, et Mart pidi sunnitult eemale jääma. Talle soovime kõik kiiret taastumist.

Tagasi üles