Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Justiitsminister Kristen Michal: üritame selle augu kinni toppida

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje


Justiitsminister Kristen Michal, riigikohtu Mati Elistet puudutanud lahendi ning selle tõttu lõpetatud Priit Toobali ja Ester Tuiksoo kriminaalasja taustal jääb mulje, et tere tulemast mõjuvõimuga kauplema!

Riigikohtu otsust tuleb muidugi austada. Otsus ütleb, et pole selge, milline on seaduslik ja milline on ebaseaduslik mõjutustegevus – seda mõistet ei saa sisustada ainult korruptsioonivastasest seadusest lähtudes.

Me elame õigusriigis ja seadust tuleb täita täpselt samamoodi ka keskerakondlaste puhul. Kui riigikohus on andnud seadusele sellise tõlgenduse ja leidnud, et seaduse juures on vaja midagi selgitada, muuta või parandada, siis tuleb seda teha.

Meil on praegu käimas karistusõiguse revisjon ja kui selle esimesed viljad saavad aasta teisel poolel valmis, siis saame ka kogu temaatikat arutada. Korruptsioonivastane võitlus saab olla süsteemsem tegevus.

Riigikohus on tegelikult juhtinud tähelepanu sellele, et lobitöö regulatsioon peaks olema selgem. Ütlesin ka ministriks saades, et plaanin teha lobitöö regulatsiooni.

Et mis hetkest muutub lobitöö kuriteoks?

Just. Mina lähtusin tegelikult sellest, et kõigil on ju huvid, olgu see jalgratturite liit, koeraomanike liit või ettevõtja ja eraisik. Vabas ühiskonnas on võimalik neid huve ka ausalt ja avatult ajada. Meil on see analüüs juba tehtud ja oleme teinud ühe nõupidamise lobistide, ettevõtlusorganisatsioonide ja ka avalikkuse esindajatega.

Konkreetsemalt küsides – kas see auk seaduses saab nüüd kinni topitud? Me räägime praegu mingist lobitöö defineerimisest, aga see, mis vähemasti Toobali-Tuiksoo kriminaalasja osalise lõpetamise määruse väitel toimus, oli ju kurat teab mis!

Ega keegi ei keela meid eetiliselt hindamast, kas selline käitumine vastab nendele standarditele, millele peaks vastama avalikus elus tegev inimene. Kui see lobiregulatsioon saab paika, siis on kindlasti võimalik teha ka vahet, milline on oma huvide aus või ebaaus esindamine.

Ma arvan, et see auk saab kinni küll, aga see ei saa kindlasti olla hoogtöö.

Tagasi üles