Vastasrind loodab Savisaarelt keti võtta

Tuuli Koch
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pikka aega Edgar Savisaare kaelas olnud Tallinna linnapea ametikett paneb seda ihaldavad inimesed tegutsema
Pikka aega Edgar Savisaare kaelas olnud Tallinna linnapea ametikett paneb seda ihaldavad inimesed tegutsema Foto: Liis Treimann

Isegi kõige lootusetumas olukorras võib tekkida kihk arutleda kombinatsioonide üle, kuidas võimule tulla. Pealinnas levib kulutulena jutt, kuidas opositsioon üritab linnavolikogu Keskerakonna fraktsioonist üle meelitada viis saadikut, kirjutab Tuuli Koch.

Viis saadikut oleks hea, seitse parem. Selline on Postimehe andmetel Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) mõne juhtkuju soov­unelm Tallinnas võimupöörde sooritamiseks. Keskerakonnal on Tallinna volikogus 44 kohta 79st ehk üsna turvaline ülekaal selleks, et üksi linna valitseda.

Hirm, et fraktsiooni liikmed ei pruugi kõik lõpuni truuks jääda, võis olla üks ettenägelik põhjus, miks Keskerakonna esimees, linnapea Edgar Savisaar sotsiaaldemokraatidele lahkesti võimupiruka jagamist pakkus. Nii on ülekaal veelgi suurem ning võimalike võimuvangerduste korral on sotsid Keskerakonnaga poliitilise nabanööriga seotud.

Võimupöördeks oleks tarvis Keskerakonna fraktsiooni vähendada 39 liikmele, ideaalis 37-le. Ustavad poliittipud, kes Keskerakonna nimekirjades kohalikel valimistel esikohtadel troonisid – Kadri Simson, Evelyn Sepp, Olga Sõtnik, Jüri ja Rein Ratas, Enn Eesmaa, Siiri Oviir, Vilja Savisaar või Edgar Savisaar ise – volikokku ei läinud ning loovutasid kohad inimestele, kelle puhul vähemalt opositsionäärid loodavad, et ärarääkimine on võimalik.

Nii oli võimalik 2004. aastal, mil linnapea Savisaare kukutasid Reformierakond, Res Publica ning Rahvaliit. Siis jäi valimisteni täpselt aasta, praegu on valimisteni veidi vähem kui aasta.
IRLi Tallinna fraktsiooni juht Indrek Raudne nimetas juttu absurdseks jamaks.

«Keskerakonnal on nii masendav ülekaal ja kinnitan, käsi südamel, et praeguses olukorras tuleb võimuliidu lollusi püüda takistada vähemalt kolm ja pool aastat opositsioonis istudes,» ütles ta, lisades, et IRL ei tegele võimupöörde ettevalmistamisega sada protsenti. «Sel puudub väiksemgi tõepõhi!»

Reformierakonna poolt on väidetavaks läbirääkijaks riigikogu liige Rain Rosimannus. Teda ei õnnestunud eile kommentaariks tabada.

Sotsiaaldemokraatide esimees, abilinnapea Jüri Pihl tõdes, et kui see kõik peaks tõele vastama, siis nemad selles mängus ei osale. «Mulle on vastuvõetamatu, kui valimistel saadud mandaati püütakse mõjutada ebaseaduslikult, et mitte öelda kriminaalselt, rahaga,» ütles ta.

Pihl võib aga paljuski rääkida vaid iseenda eest, sest sotside Tallinna fraktsioon on samuti lõhki. Ennekõike abilinnapea Pihl ja volikogu aseesimees Saks omavahel.

Suureks tüliõunaks on loodav Tallinna meedianõukogu, millele kondikava koostamine on olnud üheks Saksa ülesandeks. Võimuliidu suuremal osapoolel Keskerakonnal on aga nõukogu tööst oma arusaam ning veelgi enam – nemad näeks Savisaart linna «sõltumatu» nõukogu eesotsas.

Sotside fraktsioonile on see vastuvõetamatu. Pihl peab aga tülinorimisest olulisemaks asjad omavahel rahulikult sirgeks rääkida ja mitte sellepärast koalitsiooni lõhkimineku piirile viia.
Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimees Toomas Vitsut ei uskunud üleostmisse, sest sellisel juhul pidanuks tema olema sellest juba teadlik.

«Et võimupöördel oleks tulemus, peaksid vastased leidma viis-kuus, pigem kuus meie saadikut, keda oleks võimalik üle osta,» arvutas ta. «Aga olen kindel, et sellest koosseisust ülejooksjaid ei leita.»

Savisaare kukutamine 2004. aastal

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles