Suurbritannia on alles. Miski pole enam endine

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Illustratsioon: Urmas Nemvalts

Eile hommikul hingas suur osa Euroopast kergendatult. Suurbritannia elanikud ärkasid üles samas riigis, kus nad magama heitsid. David Cameron oli endiselt peaminister, riigil oli endiselt sama nimi, lipp ja territoorium. Ühendkuningriik, üks maailma olulisemaid poliitilisi ja majanduslikke jõude, oli endiselt alles, ja pingestuvas julgeolekuolukorras oli see hea uudis.

Veidi enam kui pool Šotimaa elanikest – 55 protsenti – valis Suurbritannia koosseisus jätkamise poolt. Teine pool võib formaalselt tunda end kaotajana, kuid seda kompenseerib teadmine, et referendumiga ei jäänud olukord samaks. Šotimaa näitas end tugeva jõuna, kelle soovidega peab London tulevikus enam arvestama. Magamata, kuid silmanähtavalt kergendust tundev Cameron, «hirm ja adrenaliin alles veenides», nagu Guardian kirjeldas, seda eile varahommikul kohe pärast tulemuste selgumist Downing Steet 10 ees tehtud avalduses ka lubas.

Viimased kaks nädalat ei olnud Londonile kerged. Ootamatult kiiresti tõusnud iseseisvuse toetajate protsent muutis riigi lagunemise hetkeks tõenäolisemaks, kui seda varem karta osati. Demokraatliku referendumi tulemus ei ole kontrollitav, vaid üksnes kampaaniatega mõjutatav. Ja tundus, et iseseisvuse vastased olid kampaaniaga kusagil väga mööda pannud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles