Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Süürias hukkus soome päritolu siss

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Süüria kodusõja hetkeseis. | FOTO: GRAPHIC NEWS

Rootsi ja Soome meedia andmetel hukkus jaanuaris Süüria kodusõjas soome päritolu Rootsi kodanik. 1990. aastal sündinud Kamal Badri (pildil) on teadaolevalt esimene rootslane, kes kaks aastat väldanud konfliktis elu on kaotanud.

Badri ema on sünnilt soomlane ja Soome kodanik, isa aga on pärit Sudaanist, ütles Soome ajalehele Ilta-Sanomat Svenska Dag­bladeti ajakirjanik Per Gudmundson, kes noormehe hukkumisest ühena esimestest teatas. Tema andmetel sündis noormees Soomes Espoo linnas, kuid tal oli Rootsi kodakondsus.

Sudaani uudistevõrkude andmetel hukkus noor džihaadivõitleja jaanuari lõpus islamirühmituse Jabhat al-Nusra ja Süüria armee vahelises lahingus Aleppo linnas, saades granaadirünnakus surmava peavigastuse. Ta maeti ilmselt samas linnas.

Rootsi meediaväljaannete info paistab pärinevat internetisaidi Ya­hoo foorumist, kus Rootsi moslemid kuulutasid Badri surma järel märtriks.

Soome kaitsepolitsei Supo peainspektori Tuomas Portaankorva sõnul ei tulnud säärane uudis üllatusena. «Varem või hiljem oli võimalik, et selline uudis ühel või teisel moel Soomet puudutab,» lausus ta Ilta-Sanomatele.

Supo teatas eelmisel nädalal, et Soomest on Süüriasse reisinud vähemalt kümmekond inimest, kellest osa on võibolla lahingutes kaasa löönud.

«Sinna minnakse erinevatel põhjustel. Osa jaoks on selleks humanitaartöö, teised lähevad seiklushimu pärast. Mõned lähevad, et liituda relvastatud võitlusega, hoolimata sellest, kelle poolel nad võitlevad,» ütles Portaankorva Helsingin Sanomatele.

Süüria on Supo teatel islamistide jaoks ahvatlev paik. Sinna on iseseisvalt suhteliselt lihtne reisida ja soovijatel on kerge omandada väärtuslikku lahingukogemust. See omakorda tagab islamiäärmuslaste seas kõrgema staatuse. «Kui hommikul Soomest läheb, siis õhtul on juba relv käes,» teatas Supo möödunud nädalal. Supo hinnangul on selliste riskirühma kuuluvate inimeste arvu kasv tulevikus Soome jaoks märkimisväärne julgeolekualane proovikivi. Tõenäolisim oht on, et Süüriast naasnud islamistid asuvad Soomes värbama uusi võitlejaid. Seda, et nad Soomes terroriakte sooritaks, peetakse ebatõenäoliseks.

Süüria on lühikese aja jooksul meelitanud Euroopast erandlikult palju võitlejaid. Seal usutakse olevat umbes 3000 välismaist võitlejat, kellest mõnisada on tulnud Euroopast.

Tagasi üles