Geenifoorum ühendab genoomika meditsiiniga

Täna algab Tartus kaks päeva kestev rahvusvaheline teaduskonverents, mis toob kokku geeniteadlased kõikjalt maailmast.

Dorpati konverentsikeskuses kolmeteistkümnendat korda aset leidev Geenifoorum kannab alapealkirja «Integreerides genoomikat ja meditsiini».

Mitmeid teadusvaldkondi ühendav konverents koondab Tartusse eksperte Euroopast ja Põhja-Ameerikast. Tutvustatakse uuemaid teadussaavutusi geneetikas, genoo­mikas ja biomeditsiinis ning kirjeldatakse võimalusi rakendada neid praktikas.

Geenifoorumi programmikomitee liige ja Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu teadur Tõnu Esko märkis, et nii Põhja-Ameerika kui Euroopa haiglates kuulub geenimeditsiin igapäevapraktikasse ning iga nädal ilmub mõni raport, kus DNA järjestusanalüüsi abil on leitud ühe või teise raske haiguse molekulaarne põhjus.

«Kui haigust paremini mõista, siis tähendab see üldjuhul ka paremat ning tõhusamat ravi,» kinnitas Tõnu Esko. Konverentsi teemad on tema sõnul veel inimesegeneetika ja regeneratiivne meditsiin, neurogenoomika, farmakogenoomika ja statistiline geneetika.

Geenifoorumi peaesineja Meynard Olson tuleb Eestisse Washingtoni Ülikoolist. Ta on tuntud kui inimese genoomiprojekti idee üks algatajaid ja eestkõnelejaid. Oma ettekandes annab ta ülevaate, mil määral saab ja tuleb genoomiteadust lõimida igapäevameditsiiniga.

Kui mainida veel vaid mõnda esinejat – Urs Meyer, Matthias Schwab, John Chambers –, siis nemad tutvustavad personaalset lähenemist farmakogeneetikas ja  haigusriskide hindamisel.

Inimeste vere meta­bool­­sete parameetrite täpsem uurimine aitab selgitada, kuidas patsiendi organism vastab ühele või teisele ravimile või haiguse varajasele staadiumile.

See aitab teadlastel paremini mõista nii ravimi lagundamise protsesse kui ka haiguse molekulaarseid põhjuseid. Kahe päeva jooksul leiavad käsitlemist mitmed muud­ki teemad, nagu geneetilised riskiskoorid, genoomne turvalisus, riigipõhine ge­noomi­registreerimine ning regeneratiivmeditsiini võimalikkus.

Ettekandjate hulgas on ka TÜ Kliinikumi ortopeed dotsent Aare Märtson, kes kõneleb luutransplantatsioonist kui regeneratiivmeditsiini näitest.


Geenifoorum

• 14. ja 15. juunil Tartus.

• Tutvustatakse teadussaavutusi geneetikas, genoomikas ja biomeditsiinis ning kirjeldatakse võimalusi rakendada neid praktikas.

• Ettekanded paarikümnelt esinejalt üle maailma.

Tagasi üles