Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vanasadam ehitatakse büroopindasid täis

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Capital Mill kavatseb ehitada Rotermanni kvartali ja Admiraliteedi basseini vahele neljast hoonest koosneva kompleksi, mille esimesel korrusel on kohvikud, teenindusasutused ja bürood, üleval aga korterid. | FOTO: promenaadimaja.ee

Arendajad kujundavad Tallinna Vanasadamas Admiraliteedi basseini kõrval laiuvast tühermaast mõne aastaga esindusliku linnasüdame.

Hillar Tedrele kuuluvatele Admiraliteedi basseini kruntidele kavandab hooneid rahvusvaheline arhitektuuri- ja inseneribüroo Chapman Taylor. | FOTO: Chapman Taylor
Hillar Tedrele kuuluvad Admiraliteedi basseini krundid. | FOTO: Chapman Taylor

Eesti juhtivad kinnisvaraarendajad kavatsevad investeerida Tallinna kõige hinnatumaks peetavatesse kruntidesse lähiaastatel ühtekokku ligi 200 miljonit eurot, et rajada 200 000 ruutmeetrit elu- ja äripindasid.

OÜ Capital Mill alustas korterite müüki Admiraliteedi basseini ja vanalinna vahelisele tühermaale kerkivas 25 000 ruutmeetrises hoonekompleksis. Tegemist on kuni kuuekordsete majadega, kus esimestel korrustel asuvad 4000 ruutmeetril kohvikud, teenindusasutused ja bürood, üleval aga kokku 120 korterit.

«Täna peame läbirääkimisi ehituslepingu sõlmimiseks ja septembris-oktoobris tahame kopa maasse lüüa,» ütles Capital Milli partner Tanel Samuel. «Ehitame hoonekompleksi ühekorraga 2016. aasta sügiseks valmis.»

Luksuslike korterite ostjatena ligi 25 miljonit eurot maksvas hoonekompleksis näeb Samuel inimesi, kes on äärelinna eramus lapsed suureks kasvatanud ja tahavad nüüd kesklinna melus elu nautida. Üks majadest seevastu ehitatakse lastega peredele, kelle jaoks rajatakse sisehoovi mänguväljakud.

Capital Mill on ärikinnisvara arendaja, kes äsja avas Vanasadamas Laeva tänaval Navigatori ärimaja. Ettevõte kaasab oma arenduste elluviimiseks väliskapitali samuti Venemaalt.

Samal ajal viimistleb rahvusvaheline arhitektuuri- ja inseneribüroo teist Admiraliteedi basseini äärset projekti. «2015. aastal tahaks ehitama hakata,» ütles ligi 31 000-ruutmeetrise kinnistute kogumi omanikfirma DeltaMax Group juht, vandeadvokaat Raul Talts. Tegemist on kruntidega, mis tegelikult kuuluvad rahvusvahelise kaliibriga ärikinnisvara ettevõtjale Hillar Tedrele.

«Oleme terve selle aasta tegelenud Admiraliteedi projekti lubadega ning seetõttu pole täpsed kuupäevad veel paigas. Tahame enne ehitamise algust ehitise maa-aluse osa ja sisse-välja sõidud paika panna, mis on veninud seoses naaberkruntide omanike muutumisega,» rääkis Teder.

«Kui võtsime projekti Skanskalt üle, siis muutus meie käsitlus. Skanska idee oli odavalt ja kiiresti ehitada ning seejärel kallilt maha müüa. Meie kavatseme valmis ehitada ja välja rentida.» Tedre juhitava arenduse mahuks kujuneb üle 150 000 ruutmeetri ning investeeringu suuruseks 120–150 miljonit eurot. Ehitatakse peamiselt A-klassi bürood, kuid tõenäoliselt valmib ka hulk luksuslikke üürikortereid.

«Tootluse mõttes ei ole see projekt mulle esmatähtis, sest mujal saan teenida paremini. Minu arenduste maht algab tavaliselt 100 000 ruutmeetrist, mis langeb kokku Admiraliteedi projektiga,» selgitas Teder.

«Rahastamisskeemiga tegeleme praegu, asutame selleks otstarbeks investeerimisfirma. Kaasame tõenäoliselt Eesti ja Soome investoreid alates viie miljoni euro suurusest osalusest. Lahenduseks võib kujuneda, et osaleb paar tuumikinvestorit, kes panevad kokku 50 protsenti, ning ülejäänud osa kaetakse väikeinvestoritega. Oleme valmis, et kaasame raha börsi kaudu.»

Soovist alustada lähiajal Rotermanni keskuse teise etapi arendusega teatas ka Urma Sõõrumaa. «Sinna ümbrusesse, kus asub Rotermanni keskuse korsten, ehitame 20 000 ruutmeetrit elu- ja äripindu,» teatas Sõõrumaa. «Üldine kontseptsioon on samasugune nagu Rotermanni keskuse esimeses järgus, kus korterid müüme, äripinnad aga anname rendile.» Rotermanni keskuse teise etapi arendus võib maksta kuni 30 miljonit eurot.

Samal ajal, kui Capital Milli arendatav Promenaadi majade projekt kopeerib Rotermanni keskuse arhitekti Ott Kadariku hinnangul Sõõrumaa tellimusel tema loodud keskkonda, võib Tedre arendatav ärilinnak kujuneda suletumaks, sest ärimehe varasemal hinnangul sobib see Eesti kliimasse paremini.

Kommentaar

Viljar Arakas

Eften Capitali juht

Pean märkimisväärseks, et 23 aastat pärast Eesti iseseisvuse taastamist me lõpuks avame Tallinna Admiraliteedi basseini juures merele. Samuti nagu Helsingis või Oslos, nii kuulub ka Tallinnas jahisadam linna kõige kallimate kinnisvara asukohtade hulka.

Tõenäoliselt ehitatakse see piirkond täis etappide kaupa, sest kogu sealset mahtu oleks väga raske korraga turule tuua. Kui ka ehitamise loogikat silmas pidades rajatakse näiteks kõikide hoonete vundamendid ühe korraga, siis majad kerkivad mitme aasta jooksul.

Tallinna büroopindade turg on väga õhuke ja siin hinnad praegu ei tõuse ega lange. Samal ajal Admiraliteedi piirkonnaga valmib ka Olav Miili 20 000-ruutmeetrine tornmaja. Kõikide nende pindade täitmine võtab kaua aega, ning üürnikeks tasub loota esmalt ettevõtteid, kes on B-klassi äripinnast välja kasvanud ning soovivad nüüd paremat kvaliteeti ja prestiižsemat asukohta.

Tagasi üles