Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hokimees viib lugeja üle katuste

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Juhan Voolaid (43) pani Barclay hotelli taga Toomel hokisärgi selga ja näitas, kuidas tema raamatu peategelane Lepi kõndis mööda linnamüüri. Keskajal asus see koht Riia värava ja Kõrgetorni vahel, nagu on näha joonisel raamatust «Tartu ajalugu» (1980). | FOTO: Margus Ansu

Küll mõni võib hästi kirjutada. Loed, ja pilt tuleb silme ette, ja on ükskõik, kas ta võtab ette loo meie päevist või kaugemast ajast. Üks selliseid andekaid kirjutajaid on Tartu linnavalitsuse ametnik Juhan Voolaid.

Raamatus «Hokimängija Tartu linnamüüril» sõlmib peategelane Lembitu ehk Lepi selleks, et ennast oma sünnilinnas taas rahulikult ja koduselt tunda, iseendaga lepingu.

Ta lubab endale käia öö jooksul läbi Tartu kesklinna täpselt mööda seda joont, kus vanasti kulges linnamüür. Sellest ei ole suurt midagi järele jäänud, ainult mõni jupp, ning siin-seal on müüri peale kerkinud hoone. Seepärast tuleb tal minna joonelt kõrvale kaldumata ka katuseid mööda.

Ohtlik ja hirmus

Katustel liikuda on ohtlik ja hirmus. See tõi kaasa iseendaga lepingu sõlmimise. Julgust annab Lepile juurde ka alkohol.

Võimalikele kukkumistele ja otse läbi põõsaste minekule mõeldes ostis peategelane hokivarustuse, linnamüüri pidi öisele liikumisele eelnenud päeval aga käis ta mõne eriti raske lõigu juurest läbi ja leppis sealsete inimestega kokku oma öise tuleku.

Lepi linnamüüri järgivat kulgemist kirjeldades jagab raamatu autor Juhan Voolaid ohtralt tõele vastavaid teadmisi keskaegsest Tartust, müüri ehitamise, purustamise ja unarusse jätmise põhjustest, linna mahapõletamisest Põhjasõjas jm. Raamatus on rohkesti asjakohaseid fotomontaaže.

Alkouimas Lepi vestluskaaslasteks on kunagiste nimetute tartlaste ja neid väisanud nimekate meeste hulgas ka Peeter I.

Reporteri kontrollretk

Raske öine teekond on kirja pandud nii veenvalt, et tekitas vajaduse kontrollida, kas see on autori fantaasia või on ka tõesti aset leidnud.

Botaanikaaia töötajad pidasid parajasti lõunat. Üks neist oli kuulnud, et «Hokimängija Tartu linnamüüril» on ilmunud, ent ei olnud veel lugenud. Üle palmihoone ei olnud nende teada keegi roninud. Ah jaa, ükskord käisid alpinistid klaasist katust parandamas.

Raamatus on mainitud öist valvurit Räimot. Sellist botaanikaaias ei tööta, küll aga on ametis üks Väino.

Lepil oli tarvis minna ka läbi selle maja, mille keldrikorrusel tegutseb Toome pood. Ta sai jutule Leoga, kes lubas hokimängijat redeliga aidata, kuid seadis oma teise korruse korterist öösel läbimineku tingimuseks, et tema naist üles ei äratataks.

Kontrollimisel selgus, et Toome kaupluse majas sellise nimega meest ei ole. Kuid teise korruse praegune elanik ütles, et Leo elas seal enne oma surma viis-kuus aastat tagasi ning tema naine suri veidi hiljem haiglas.

Juhan Voolaid näitas meile laupäeval, kuidas tema Lepi võis linnamüüril välja näha. Ühtlasi kinnitas ta, et ei roninud mööda katuseid. «Aga ma käisin siin kümneid kordi jalutamas ja uurimas,» lisas ta.

Ühtlasi palus Voolaid edasi anda vabanduse botaanikaaia töötajatele valvur Räimo pärast. «Võibolla ma lõin raamatu huvitavamaks muutmise huvides liiga imeliku tegelaskuju ja see vahest solvab kedagi,» ütles ta.

Raamatu esitlus on Eesti kirjandusmuuseumi saalis (Vanemuise 42) 25. novembril kell 17.30.
----------------------------------

Tartu rae ametnik kirjutab raamatuid

Tartu ülikooli geograafina lõpetanud Juhan Voolaid (pildil) töötab Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuses.

Sageli võib teda näha kodulinnas ringi liikumas fotoaparaadiga ning ta on seadnud parimad tabamused näitusteks nii tavalistele seintele kui ka Facebooki. Paari nädala pärast ilmub trükist Atlexi kirjastatuna tema album «Aasta raamis Tartu» viimase nelja-viie aasta parimatest piltidest.

Raamatut «Hokimängija Tartu linnamüüril» kirjutades pidas ta silmas ka noori tartlasi – et neil oleks oma kodulinna ajalugu huvitav lugeda.

Värskele teosele eelnes kaks aastat tagasi sama kirjastuse üllitisena «Kullamäe lood». Oma esimese raamatu «Erakordne info Maa elanikele» (kirjastus Habemega Naine, 2008) kohta ütles Voolaid, et ta ei taha seda enam nähagi, sest see on esimene vasikas.

Tagasi üles