Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Postimehe kontsert: tuareegide kõrbebluus kohtub põhjamaise kargusega

Alhousseini Anivolla & Maarja Nuudi kontserdi ülekanne

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Alhousseini Anivolla ja Maarja Nuudi ühiskontsert. | FOTO: Repro

Postimehe kontserdite sari jätkus reedel, 23. jaanuaril otseülekandega Alhousseini Anivolla ja Maarja Nuudi ühiskontserdilt. Kontsert toimus Viljandis Pärimusmuusika aida suures saalis. Nüüdsest on kontsert järelvaadatav Postimees Plussi kasutajatele.

Alhousseini Anivolla on publikule tuttav 2014. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalilt, kus ta esines meie kõigi lemmiku kõrbebluusiansambli Etran Finatawa koosseisus laulja ja kitarristina. Alhousseini on sõjakast ja aukartustäratavast tuareegide hõimust, kes asustavad Põhja- Aafrika Sahara kõrbe sisealasid. Oma traditsioonilise eluviisi poolest on nad nomaadid ehk rändkarjakasvatajad. Alhousseini andis oma esimese soolo albumi välja 2012. aastal, mille nimeks sai Anewal/The Walking Man.

Oma muusikas uurib ta kokkupuutepunkte kodumaa pärimusmuusika ja afroameerika bluusi vahel. Alhousseini kasutab spetsiifilist kitarrimängustiili ichumar, mis arenes välja rändrahvaste mässu ja eksiiliaastatel Liibüas. Tema laulud jutustavad lugusid rändavast elust, vabadusest ja isoleeritusest, karmist kliimast, äärmuslikust vaesusest, naistest ja õnnelikest päevadest, kõrbetolmust ja tähtedest.

Maarja Nuut on Virumaalt pärit viiuldaja ja laulja, keda võlub vanade külapillimeeste mäng ja pärimustantsude peadpööritavad kuid ometi korrastatud mustrijoonised. Luubimasina minimalistlikud rütmid viivad kuulajad nõiduslikule helimaastikule, kus traditsioonilsed tantsulood, laulud ja jutud põimuvad live- elektroonikaga. On öeldud, et Maarja muusika on rahulik, kuid mitte laisa puhkeseisundi mõttes.

Maarjal ja Alhousseinil tekkis hea kontakt vahetult enne Viljandi pärimusmuusika festivali, mil Etran Finatawa veetis nädala Soomaa metsade keskel. Maarjaga koosveedetud pikad õhtud tee ja pillimängu keskel lõid muusikute vahel omamoodi sideme ja sellest sündis mõte koos mängida. Selle tulemust saabki publik näha keset Eestimaa talve jaanuari lõpus, mil muusikud astuvad koos üles Viljandi pärimusmuusika aida laval.

Tagasi üles