Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Linn tahab ehitust kaitsealaga takistada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Merimetsa mets | FOTO: Liis Treimann

Tallinna linn tahab Merimetsa roheala kaitse alla võtta, kuid Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) leiab, et seal pole midagi, mis vääriks senisest rangemat kaitsmist.

Merimetsa mets | FOTO: Liis Treimann
Merimetsa mets | FOTO: Liis Treimann
Merimetsa mets | FOTO: Liis Treimann
Loodav Merimetsa kaitseala | FOTO: Google maps ekraanitõmmis

Kaitseala loomise eestvedajateks on Pelgulinna Selts ja Põhja-Tallinna linnaosa valitsus, kelle hinnangul vääriks kaitsmist Merimetsa roheala väärtuslik maastik ja kaitsealused liigid. Roheala tuleks kaitsta linnaisade sõnul ka seetõttu, et seal on hea sporti teha ja piknikut pidada.

Põhja-Tallinna linnaosa valitsuse teatel on Merimets liigirikka metsa näidismudel ning kaitseala loomise eesmärk on hoida ära lühinägelikke linnaplaneerimisotsuseid.

Kohalike elanike jaoks tundubki olevat olulisim rekreatsiooniala säilitamine ja läbivate magistraalide vältimine. Looduskaitseline aspekt on pigem tööriist nende eesmärkide saavutamiseks. «Kui oleks selline kindel ja lootustandev üldplaneering, võib-olla siis ei oleks üldse seda kaitseala vajagi,» ütles Telliskivi Seltsi juhatuse liige Juho Kalberg. «Seda on paraku natuke keerulisem teha, seetõttu on see kaitseala piisavalt hea variant.»

Täielik ehituskeeld alal poleks mõistlik. Näiteks arhitekt Toomas Paaveri sõnul võiks Merimetsa läbida mööda kunagist vana raudteetrassi minev kergliiklustee, mis ühendaks Lääne-Tallinna kergliiklusteed ja kultuurikilomeetri. Raudteetrass oleks hea lahendus, sest see lõikub harva autoteedega.

Tundub, et kaitseala loomine on saanud linna toetuse ning ootab vaid volikogu heakskiitu, kuid RMK seisukohast selgub, et kaitseala loomine ei muuda sisuliselt midagi.

RMK on seisukohal, et kaitsealuste liikide ja nende elupaikade kaitse Merimetsa rohealal on juba tagatud looduskaitseseadusest tulenevate nõuete täitmisega. Kogu ala kohaliku kaitse alla võtmine ning sellest tulenevad piirangud on nende hinnangul põhjendamatud ja eesmärgipäratud.

Esitatud määruse eelnõu on RMK sõnul esitatud ääretult üldistatud kujul ja ka eelnõu seletuskiri ei lisa kaitseväärtuste kohta mitte midagi. Merimetsa rohealal on ainsad looduskaitselise väärtusega liigid kanakull ja kaheksa kimalase liiki. Neist olulisim on kanakulli pesapaik, mis on juba kaitstud.

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu RMK seisukohtadega ei nõustu. «Neile ei meeldi see, kelle oma see maa on. Kanakull ei küsi, kas ta on riigi või linna maa peal, ja ta ei küsi ka seda, kas roheala on piisavalt või vähe kaitstud. Meie arvame, et tuleb kaitsta,» selgitas Sarapuu.

Linnavalitsuse seisukoht on, et tegemist on väärtusliku kesklinnalähedase rohepiirkonnaga, kus tuleb loodust ehitustegevusest säästa. «Seal on see tee läbimurde küsimus, mis arendajatele ja linnaplaneerijatele väga ei meeldi. Meie oleme linnavalitsuses võtnud seisukoha, et mingit teed ega läbimurret sinna ehitada ei saa. Samuti ei luba me sinna korterite arendust,» ütles Sarapuu.

Sama arvab linnaosavalitsus, väites, et Merimetsa ei ole planeeringutega piisavalt kaitstud. Probleemiks paistab olevat see, et detailplaneeringutega on Põhja-Tallinna planeeritud eluruume 48 000 elanikule, kuid selleks puudub võrdväärses mahus avalikku ruumi.

Juhul kui Merimetsast kujundatakse kaitseala, oleks seal keelatud näiteks telkimine ja lõkke tegemine ning ehitiste püstitamine. Samuti ei tohiks kaitsealal teha uuendusraiet, pidada jahti ja püüda kala.

Kaitseala loomisele on vastu linnaplaneerimise amet, kuna see võtab võimaluse rajada läbi metsa neljarajaline magistraal.

Tagasi üles