Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Taal: IRL hävis oma populistlikus kampaanias

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mitu korda ministriametit pidanud, ühe valimistsükli riigikokku kuulunud ning tosina aasta eest Res Publica «äraostmatutele» nõu ja jõuga kaasa aidanud Olari Taal loodab, et poliitikud võtavad riigireformi südameasjaks. | FOTO: Peeter Langovits

Ettevõtja ja erakonna Res Publica loomise juures olnud endine poliitik Olari Taal (61) ennustab, et võimule tuleb kas kolmikliit Vares (Vabaerakond, Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) – toim) või vähemusvalitsus Vabaerakonna toel. Reformierakonnale kuluks tema sõnul kambakas küll ära, kuid seda ei tule.

Esimene küsimus on muidugi, mis läks Isamaa ja Res Publica Liidul (IRL) valesti? Miks nii nõrk tulemus, kuigi nende nimekirjas kandideeris ka uusi nägusid, mis võinuks uute jõudude ootusele vastata? Reformierakonnal oli ju samuti palju uusi nägusid, kes tegidki valimistel hea tulemuse.

Vist ainult poliitikute jumalad teavad täpselt, mis neil valesti läks. Kõrvaltvaataja võib spekuleerida mingisuguste mõjuritega. Esiteks, valijaskonna kaotus Vabaerakonnale, mis oli ootuspärane ja mida ei soovitud varem endale tunnistada. Teiseks, sõnumite valik nn hulkuvate häälte püüdmisel. See tähendab, et olulise osa valijate jaoks on segane numbrite 500, 800, 830, 1000 [eurot] jne taga olevad mõisted miinimumpalk, tulumaksuvaba miinimum, aastane või kuine kokkuhoid. Selle taustal pole väikseim number meelitav.

Kas IRLi põhisõnum – maksureform – läks liiale, nagu viitasite usutluses Lääne Elule?

Nimetada tulumaksuvaba miinimumi tõstmist maksureformiks kõlab sama rumalalt nagu praeguse Reformierakonna nimetamine reformidega seotud erakonnaks. Maksureformi nime populistlik kasutamine tõi arukamatele meelde kodukulude vähendamist ja muid selletaolisi kampaaniaid.

Millised järeldused IRL nüüd tegema peaks? Kas kujunenud olukorras oleks neile koalitsiooni minek üldse kasulik?

Seda, mida IRL peaks tegema, saaksime uurida ikka poliitikute jumalatelt, kui nad olemas on ja soovivad selgitada. Tõenäoliselt pole ei IRLil ega sotsidel koalitsioonis Reformierakonna kõrval ei nägu ega tegu, vähemalt enamuskoalitsiooni variantide puhul.

Teine, kes oma potentsiaali jälle realiseerida ei suutnud, on SDE. Postimehe küsitluse järgi on sotsid valijate teise eelistusena kõige menukam. Miks nad ei suuda oma poolehoidu esimese eelistusena kasvatada?

Arvatavasti oli paljude valijate jaoks traditsiooniline seksuaaleluline eelistus armsam, jättes sotsiaaldemokraatliku ideaali teiseks. Seda eriti venekeelsete valijate osas, keda püüdma minnes kaotati veelgi omasid.

Millised võiksid olla koalitsioonistsenaariumid?

Õelad ja kavalad poliitikute jumalad on asjad sättinud nõnda, et riigielu pika vaate asemel valitseb meil Õhtumaades lühikene vaade: edevusele tuuakse ohvriks huvid ja hetkehuvidele ratsionaalsus. Kuna ilma kõigi poolt välistatud savisaarliku Keskerakonnata on kaalukeeleks Vabaerakond, tuleb võimule kas kolmikliit Vares (Vabaerakond, Reformierakond ja SDE) või vähemusvalitsus Vabaerakonna toel.

Aga eales ei või teada, kes hakkab jonnima või kellele ei jätku ministrikohta. Kombinatsioon, kus sotse asendaks IRL, ei ole tõenäoline, sest neil on Vabaerakonnaga lahutatud abikaasade veel vaibumata vaen.

Vabaerakonna toetuse kindlus vähemusvalitsusele oleneb tingimuste selgusest. Praeguste erakonnasiseste jõujoonte juures tundub seal aus mäng olevat.

Kas koalitsiooni minek või koalitsiooni toetamine üldse oleks Vabaerakonna huvides?

Kui riigireformi käimalükkamine on neile tõesti tähtis, siis selleks oleks vist parim võimalus Vabaerakonna poolt vähemuskoalitsiooni sellekohane tingimuslik toetamine. Sellesse erakonda kuuluvad mõned väga targad inimesed, usutavasti nad teavad, mida ja kuidas teha.

Kas Reformierakonnale kambaka tegemine oleks tõenäoline? Kes oleks sellise koalitsiooni liider? Kas see liider võiks tulla apoliitiliselt väljalt?

Reformierakonnale kuluks üks kõva kambakas ära küll, aga kahjuks on see igatpidi ebatõenäoline ja välispoliitilisi aspekte arvestades vist isegi võimatu. Kindel on see, et apoliitiliselt väljalt Eesti poliitikasse inimestel asja pole.

Nii hirmus Reformierakond ka ei ole, et peaksime tema vastu mingi monstrumi kokku keevitama. Oleme ju üle elanud 700 aastat orjaööd, küüditamised ja kaks maailmasõdagi.

Millise hinnangu annaksite EKRE-le parlamendiparteina?

Vara hinnata, kuid mõistlik on, et tribüünile jõuavad ka alati mitte poliitkorrektsed teemad. Need on ju ühiskonnas olemas ning sugugi mitte vaid «karvaste ja suleliste» peades.

Kuidas mõjub järjekordne neli aastat opositsiooni Keskerakonnale?

Usutavasti tuleb tujuka liidri mingitest ainuotsustest jälle vähemalt üks suurem pereheitmine. Kõigile on saabunud selgus, et pärast Edgarit lagunetakse nagunii mitmeks osaks.

Kas värsket riigikogu koosseisu vaadates võiks nüüd tekkida ka laiem visioon Eesti elust, näiteks hakatakse ellu viima riigireformi?

Riigireformi elluviimise ettevalmistamiseks on piisav, et valitsejad kutsuksid ellu kaks teadlastest ja ekspertidest moodustatud komisjoni. Ühe riigipidamise kava väljatöötamiseks ja teise majandusreformi – ehk sisuliselt maksureformi – ettevalmistamiseks.

Aasta jooksul võiks olla valitsejate laual mõlema komisjoni ettepanekud ja poliitikute asi oleks siis ettepanekuid aktsepteerida või mitte. Kõik on poliitikute kätes.

Tagasi üles