Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pekingi ooperistaar on tänavalgi kuulus

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
«Yangide naiskindralid» on lugu Yangide perekonna naistest, kellest said vaprad sõjamehed. Paremal esiplaanil Li Shengsu. | FOTO: Oriendi festival

Lavastusega «Yangide naiskindralid» täna Tallinnas esinevad Pekingi ooperi legendid Li Shengsu ja Yu Kuizhi ütlevad, et hiinlaste kultuuriline valgustustöö Euroopas on vilja kandnud: tuleb ette, et lääne publiku käest võib teenida marulisemagi aplausi kui kodumaal.

Ühtlasi annavad nad nõu: ei tasu karta spontaanset plaksutamist ka etenduse ajal!

Uurisin natuke Eesti meediat, kuidas teie trupile reklaami tehakse. Igal pool on kirjas: Li Shengsu on Aasia kõige suurem ooperistaar. Vastab selline hinnang tõele?

Li Shengsu: (Naeratab malbelt ja hiinlasliku tagasihoidlikkusega.) Aitäh, aitäh! Tänan kõiki.

Yu Kuizhi: Ega ta ise ei saa ju seda välja öelda. Aga muidugi on! Ta on Hiina rahvusooperi kõige kuulsam esindaja. Meie kaasaegsetest staaridest.

Hiinas niisama tänaval jalutada vist ei saa?

Li Shengsu: Ega ei, inimesed tulevad kohe ligi.

Yu Kuizhi: (Osutab naisele.) Tal on väga palju fänne.

Kas mäletate hetke, mil jõudsite tõdemuseni: tahan saada ooperilauljaks?

Li Shengsu: Kooli minnes, kümneaastaselt. Hiinas unistab iga näitleja ooperitäheks saamisest. Kummardasin juba sel ajal Mei Langfangi (20. sajandi kuulsaim Hiina ooperistaar – J. M.).

Yu Kuizhi: Ooperikunst on meie ajaloos üks peamisi kunstivorme. Loomulikult loodavad kõik noored õpilased, et nad saaksid kunagi nii suureks nagu Mei Langfang, et pälviksid rahva niivõrd suure armastuse.

Mida arvasid sellest vanemad?

Li Shengsu: Ei, nad hoopis toetasid väga. Neile muidugi meeldib ooper, nad oskavad ka ise laulda.

Yu Kuizhi: Kõik ooperitähed sõltuvad vanemate ja perekonna toetusest. Tema vanemad on ka ooperifännid.

Kujutan ette, et pinge koolis oli väga suur?

Yu Kuizhi: See on tohutult raske, väga palju on treeninguid. Eriti vaevarikkad on põhialused. Õpid laulma, näitlema ja tantsima; ained on ääretult mitmekülgsed. Äsja kooli tulnud lapsele pole see mitte ainult vaimne pinge, vaid ka kehaline.

Näiteks neil, kes tulevad tantsu õppima, kestab programm kümme aastat. Kui tahad saada tõeliseks kunstnikuks.

Kas see hakkas ka tervisele?

Yu Kuizhi: Muidugi, kogu aeg oli ju kehaline ülekoormus.

Milline osa õpingutest on kõige raskem?

Li Shengsu: Näitlemine ja laul.

Yu Kuizhi: Pead kehastama erinevaid inimesi ja nende lugusid. Aga kõigepealt tuleb selleks jõuda nende sisemuseni. Ja sa pead selle abil publikut puudutama.

Kuidas teile tundub, kuidas meil läänes Pekingi ooperit vastu võetakse?

Li Shengsu: Väga hästi!

Yu Kuizhi: Pekingi ooper on populaarne, kuigi arenguruumi on palju. See ongi meie peamine eesmärk – anda lääne publikule aimu Hiina kultuurist. Pekingi ooper on meie rahvuskultuuri kõige kuulsam esindaja.

Olen kuulnud, et lääne publik erineb hiina omast ühe asja poolest: nad ei tea, millal plaksutada.

Yu Kuizhi: Jah, see on lääne inimeste eripära. 2005. aastal olime Inglismaal. Rahvas ei teadnud: et etendust nautida, tuleb esinejatega vastastikku suhelda. Hiinlastel on nii, et kui nad näevad tuttavat näitlejat lavale tulemas, hakkavad kohe aplodeerima. Aga Inglismaal ütlesime kohe alguses: kui on hea koht, võib täiesti suvalisel ajal plaksutada. Ei pea kartma.

Lõpuks, kui käisime ka Saksamaal ja Prantsusmaal, tuli välja, et publiku entusiasm ületas isegi hiinlaste oma. Seda on väga liigutav näha – kunst ei tunne piire.

Kuivõrd tänapäeva hiina noored Pekingi ooperist üldse lugu peavad?

Li Shengsu: Traditsiooniline kultuur läheb aina rohkem hinda. Meie fännidest enamik on tegelikult tudengid.

KES ON LI SHENGSU JA YU KUIZHI

Li Shengsu on sündinud 1966. aastal Hebei provintsis. Aastal 1979 astus Hebei kaunite kunstide akadeemiasse Pekingi ooperit õppima, töötanud erinevates teatrites nii Hebeis kui Pekingis. Lõpetas 2001 magistriõppe Pekingi rahvusliku teatriakadeemia juures asuvas noorte näitlejate klassis, mille järel liitus pealinna ooperiteatriga. Tema staatust Hiinas peetakse võrreldavaks kuulsusega, mis läänes saadab näiteks Montserrat Caballé või Kiri Te Kanawa mõõtu artiste.

Yu Kuizhi on sündinud 1961. aastal Kirde-Hiinas Liaoningi provintsis. Alates 1982 töötab Pekingi rahvuslikus ooperiteatris. Shengsu koolikaaslane näitlejate magistriõppes. Hiina kirjanike liidu juhatuse liige ja Hiina kultuuriministeeriumi noorteühenduse esimees.

PEKINGI OOPER EESTIS

«Yangide naiskindralid», mida Hiina rahvuslik Pekingi ooperiteater esitab täna Tallinnas Nordea kontserdimajas, on suurim Aasia ooperiproduktsioon, mis seni Eestit külastanud.

Ooper jutustab loo tuhat aastat tagasi toimunud sündmustest, mil Hiina mõjuvõimsa Yangide perekonna naisliikmed hakkasid ise organiseerima vastupanu vallutajatele ning astusid lahinguväljal vastu võõrvägedele. Oma kartmatuse ja uljusega teenisid Yangide naiskindralid ära suure kuulsuse ning on kinnistunud hiina folkloori.

Hiina rahvuslik Pekingi ooperiteater on riiklik teater, mille asutas 1955. aastal üks Pekingi ooperikunsti hinnatumaid asjatundjaid, nn gingyi’ meister-näitleja Mei Lanfang, kes oli ka selle esimene juht.

Eestisse saabuti 65-liikmelise trupiga, tuues kaasa 6,5 tonni dekoratsioone ja lavastustarvikuid, nende hulgas ajastutruud kostüümid ja maskid.

Etendus toimub festivali Orient raames.

Tagasi üles