Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Politsei tabas seksiärikate jõugu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Teolt tabatud Virgin Club pakub «õnneliku lõpuga» massaaži asemel nüüd striptiistantsu. | FOTO: Liis Treimann

Harju maakohus mõistis sel nädalal kuritegelikku ühendusse kuulumises ja kupeldamises süüdi seltskonna, kes juhtis Tallinna, Tartu ja Pärnu privaatklubides «õnneliku lõpuga» massaažiäri.

Tallinnas elaval Vene kodanikul Artem Porobanyukil (27), kes juba korra varem kuritegelikku ühendusse kuulumises süüdi mõistetud, tundus olevat «turvaline» äri. Pealinnas Stockmanni kaubamaja naabruses aastaid tegutsenud striptiisiklubist Virgin Club arenes ajapikku massaažiklubi. Sellega oli jändamist vähem ja kasum kopsakam.

Klubi, kus töötas kümneid erootilist massaažiteenust pakkunud naisi, laienes ka Tartusse ja Pärnusse. End reklaamiti kui «õnnelikku lõppu» pakkuvat massaažiasutust. Ning ehkki Porobanyuk väitis mõni aasta tagasi meedias, et seksiteenust tema ettevõttest «mingil juhul» ei saa, oli reaalsus siiski risti vastupidine.

Pooletunnise seansi eest küsiti Virgin Clubis 30 ja tunnise eest 70 eurot. See, et «masseerijad» ei astunud kliendiga sugulisse või oraalsesse vahekorda ja harilikult viisid inimese käsitsi «õnneliku lõpuni», tundus aga legaalse tegevusena siiski vaid asjaosalistele endile.

Riigikohuski on varem öelnud, et erootilise massaaži pakkumine massaažisalongi nime all on tõlgendatav prostitutsioonina. Seda enam, et niisugune massaaž ei kuulu ka alaliitude tunnustatud massaažiliikide nimistusse ega ole kantud kutseregistrisse.

Seetõttu võttiski Põhja prefektuuri kriminaalbüroo Virgin Clubi, mis reklaamis oma teenust laialt tutvumisportaalides, 2013. aasta lõpus põhjalikuma uurimise alla.

«Virgin Clubi tegevus oli oma valdkonnas kindlasti mastaapseim,» põhjendab Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Leho Laur.

Kliente, nii välis- kui ka kodumaiseid, klubil jagus. Politsei pidi nende seast leidma vaid tunnistajad, kes nõustuksid kinnitama, mis massaažitoas tegelikult toimus. Lauri sõnul õnnestus neil tõendusmaterjalina hankida nii video- kui ka audiomaterjali.

Uurimise käigus tuvastati küll kümneid «masseerijaid», kes said letihinnast poole töötasuna endale, kuid nemad olid aasta aega asjaga tegelenud kriminaalluure silmis siiski pelgalt etturid.

Politseid huvitasid rohkem klubi omanik Porobanyuk ja talle allunud massaažiklubi administraatorid, kes suhtlesid klientidega telefonitsi.

Osa neist oli tööle värvatud tööportaali kaasabil, kuid leidus ka neiu, kes olid ametisse tõusnud masseerija kohalt. Vältimaks peremehe tagant varastamist, olid klubi administraatorilaudades üleval veebikaamerad.

Lauri sõnul oli tegu tavalisest oluliselt mahukama kriminaalmenetlusega, mistõttu kestis ettevalmistustöö tervelt aasta, pärast seda otsustas politsei kaardid avada. Eelmise aasta 16. detsembril korraldati kõigi kolme linna klubides läbiotsimised ning Artem Porobanyuk võeti vahi alla.

Klubis administraatorina tööl olnud naistele tuli nende tegevuse ebaseaduslikkus muidugi üllatusena. «Nende arvates polnud tegu seksuaalvahekorraga, sest sugulist kontakti ju polnud,» räägib Laur. «Samuti olid nad üllatunud, et sellise tegevuse vahendamine telefoni teel on kriminaalkorras karistatav.»

Peremees Porobanyuk, kelle kodunt leiti pärast läbiotsimist 38 824 eurot sularaha, oli samavõrd üllatunud, et seadus tõlgendab niisugust tegutsemist kuritegeliku ühendusena.

Sel nädalal mõistis Harju maakohus Põhja ringkonnaprokuratuuriga sõlmitud kokkuleppe alusel kõigile asjaosalistele kriminaalkaristused, mis kohustavad neid järgneva viie aasta jooksul seaduskuulekalt käituma.

Uurimise keskmes olnud Virgin Club on oma tegevusala juba kohendanud ja naasnud vanade liistude ehk striptiistantsu juurde.

Karistused:

Artem Porobanyuk (27) – vangistus neli ja pool aastat (millest tal tuli reaalselt kanda kuus kuud ja 23 päeva). Lisaks konfiskeeriti üle 50 000 euro.

Julia Karhu (36) – nelja ja poole aastane tingimisi vangistus.

Darja Pervova (24) – kolm aastat tingimisi.

Anzela Ebert (33) – kolm aastat tingimisi.

Angelika Randoja (30) – kolm aastat tingimisi.

Jevgenia Jevsjukova (24) – kolm aastat tingimisi.

Marina Filippova (23) – kolm aastat tingimisi.

OÜ Zanjular ja OÜ Tianmga – mõlemale tingimisi rahaline karistus 20 000 eurot.

FOTO: Liis Treimann

Tagasi üles