Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Särav Katariina Unt leidis väärilise partneri

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Katariina Unt lavastas oma õpilastega Tennessee Williamsi «Klaasist loomaia»
  • VAT teatri lavastus on lugu elus tehtavatest valikutest ja nende tagajärgedest
  • Lavastuses teevad tugevad rollid naisnäitlejad, meeste rollid jäävad visandiks
Katariina Unt on leidnud Ester Kuntus endale väärilise partneri, hetk VAT Teatri lavastusest «Klaasist loomaaed». | FOTO: Siim Vahur

VAT Teatri Tennessee Williamsi «Klaasist loomaaed» on Katariina Undi debüütlavastus. Ent lavastuse tugevus ei peitu Undi seni varjatud lavastajaandes, vaid tema loodud Amanda Wingfieldi rollis.

Katariina Unt mängib elukogenud, närvilist ja hirmul naist. Naist, kes armastab üle kõige oma lapsi, kuid ta ei oska seda välja näidata või vähemalt ei suuda ta seda teha nii, et lapsed mõistaksid.

Amanda Wingfield meenutab Undi üht varasemat ja näitlejale parima naisnäitleja tiitli toonud võimsat rolli, Kalahari bušmani naist Nisa samanimelisest VAT Teatri lavastusest. Ainult et Amanda Wingfield pole veel jõudnud Nisa rahuni –  Amanda loodab iseenda ja oma lähedaste elu paremaks-õnnelikumaks muuta.

Rikkas peres kasvanud ja muretut noorust nautinud Amanda Wingfield teab, kui halastamatu võib elu olla. Ta on kaotanud kõik peale laste. Sellest ka tema hirm ja närvilisus ning soov korraldada laste elu. Ainult et Amanda Wingfield on nagu karjus, kelle hõikeid «hunt on karjas!» külarahvas enam ei usu.

Näägutamine on muutnud Amanda Wingfieldi täiskasvanud lapsed – pere ülevalpidaja Tom ja inimesi pelgav Laura – kurdiks. Nemad, eriti just vabadust ja seiklusi igatsev Tom (Karl Laumets) näeb emas vaid hüsteeritsejat, kes mürgitab kodu oma keeldude-käskude-soovidega. Kui lämmatav on ema käitumine, seda näidatakse väga lihtsate võtetega – ema tõmbab oma tooli lapse toolile alati võimalikult lähedale, vahel pole kahe tooli vahel isegi paari sentimeetritki.

Ilmekaks stseeniks on hetk, kus paar päeva kestnud suurele tülile järgnenud pingelise vestluse järel käsib ema kodust tööle ruttaval Tomil sall kaela panna. Poeg mühatab ja tõmbab salli kaela nagu kubujussiks riietatud väikelaps. Mispeale ema astub vaikselt Tomile veelgi lähemale, lõdvestab salli haaret, sätib kraed ning väga õrnal häälel kordab palvet, et Tom leiaks oma õele mehe. Selles stseenis on koos ema suur hool-armastus ning ummikusse aetud poja raev.

Tennessee Williamsi «Klaasist loomaaed» on lihtne lugu 1930ndate keskpaiga Ameerikast. VAT Teatri lavastus on aga universaalne lugu elus tehtavatest valikutest ja nende tagajärgedest.

«Klaasist loomaaias» oli Katariina Undile suurepärane partner Laurat mängiv Ester Kuntu. Lonkav, kiiresti paanikasse minev, iseenda ummikusse mõelnud noor neiu on kontrastiks väsinud, kuid siiski elujõust pakatavale emale. Kuntu Laura on üks haavatav ja õrn nipsasjake tema enda klaasist loomade kogus. Nii näevad Laurat ema ja vend. Nii on harjunud ka Laura endast mõtlema.

Kohtumisel oma elu armastuse Jim O’Connoriga (Risto Vaidla) paotab Laura pisut selle maailma ust, kus temagi võiks särades elada. Sest tegelikult on Kuntu mängitud Lauras peidus samasugune elujõud nagu tema emas, ainult see jõud väljendub väikese lapse jonnina.

Liiga hilja kohtub Laura inimesega, kes teda lihtsalt ei kamanda, vaid julgustab. Just julgustusest on jäänud Laural oma perekonnas puudu ning seetõttu põgeneski ta koolikiusamise eest klaasist loomade päikseküllasesse maailma.

Ester Kuntu Laura, aga ka tema eelmised avalikud koolitööd näitavad, et tegemist on huvitava ja detailidele rõhku paneva näitlejaga, kes suudab luua terviklikke ja mitmekülgseid rolle.

Karl Laumetsa Tom ja Risto Vaidla Jim olid lavastuses meisterlikud, kuid liialt lihtsustatud visandid, millest võiks kasvada sügavad rollid, sest ainest on mõlemas noores näitlejas väga palju. Katariina Undi lavastuses jäid nende kanda aga kõrvaltegelased, kelleta Amanda lugu ei saanuks kõlada.

Katariina Unt tõestas taas, et ta on suurepärane ning jõuline näitleja, aga ka hea õppejõud, sest Ester Kuntu, Karl Laumets ja Risto Vaidla on Katariina Undi ja Peeter Raudsepa õpilased lavakooli 27. lennust.

ARVUSTUS

Tennessee Williams

«Klaasist loomaaed»

Lavastaja Katariina Unt

Tõlkija Jaak Rähesoo, kunstnik Pille Jänes, lavastusdramaturg Siret Paju

Osades: Katariina Unt, Ester Kuntu, Karl Laumets, Risto Vaidla

Lavakooli 27. lennu bakalaureuselavastus

Esietendus 28. oktoobril VAT Teatris

Tagasi üles