Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Mupo leidis kuuris elanud invaliidist naisele peavarju

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mupo peainspektor Pavel Boitsov (vasakul) organiseeris kodutule Tiinale voodikoha Männikul asuvas sotsiaalmajutusüksuses. | FOTO: Eero Vabamägi

Eile hommikul viisid munitsipaalpolitsei ametnikud Kadrioru mahajäetud maja taga kuuris elanud invaliidist kodutu naise Männikule, Kauge tänava sotsiaalmajutusüksusesse.

Kauge tänava sotsiaalmajutusüksuse juht Andres Tina võttis Tiina vastu. | FOTO: Eero Vabamägi
Pool aastat Tiina koduks olnud kuur oli igati puhas ja korras. | FOTO: Eero Vabamägi

Mupo kesklinna peainspektor Pavel Boitsov nägi rutiinse kontrollkäigu ajal üht naist kitsukese augu kaudu kuuri pugemas. «Joodik ta ei ole, on puhtalt riides ja… sellist vaikset õnnetut inimest peab aitama. Ta ei ole selline, kes julgeb ise kuskile  minna ja uksele koputada,» rääkis Boitsov, kes Tiinale (54) Kesklinna valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna kaudu peavarju leidis.

Tiina pole vaatamata oma invaliidsusele – ühe jala asemel on tal protees – eluraskustele täiesti alla vandunud. Ta käib üle päeva Suur-Sõjamäel asuvas päevakeskuses ennast pesemas, süüa saab supiköökidest. Tema seniseks koduks olnud kuur oli puhas ja korras.

Tiina hädad said alguse sellest, kui lammutati Lubja tänava maja, kus ta aastakümneid oli elanud, misjärel leidis ta endale uue üürikorteri. Viletsavõitu korteris olid vähemalt nii elekter kui vesi sees.

Euro tulekuga aga kerkisid koos muude hindadega ka üürid ja Tiina pidi kolima veel viletsamasse elamisse. «Elektrijuhtmed ei jooksnud mööda seina, sest oleksid maja põlema pannud, vaid rippusid risti-rästi toas. Siis aga otsustati üüri tõsta ja mul polnud enam millega maksta. Invaliidsuspension on 170 eurot ja üür oli ligi 300,» meenutas naine. Kõigele lisaks on Tiinal raskekujuline astma ja osa pensionist kulub rohtude peale, kuigi ka sotsiaalamet aitab rohu eest maksta.

Täiesti allamäge hakkas Tiina elu veerema mõtlematult võetud kiirlaenu tõttu. Naine sai liikluseksimuse eest trahvi ja võttis selle maksmiseks SMS-laenu, mida ei suutnud tagasi maksta. Siis arestiti konto, kuhu laekus tema pension. Selle tõttu jäi omakorda maksmata kahe-kolme kuu üür ja nii oligi Tiina suve hakul tänaval, kepp ühes ja kilekott teises käes. Ta leidis peavarju Kadriorus ühes kuuris, kus oli eilseks elanud täpselt kuus kuud.

Tiinal on tütar, aga kui ta mehest lahku läks, jäi laps isa hoolde. Praegu ei taha tütar emast midagi kuulda. «Ma saan sellest väga hästi aru, ega ma ei tahakski tema kaela peale minna. Ma pean ise oma noorusrumalusest keedetud supi ära sööma,» rääkis Tiina.

Kõrges eas ema poole ei taha ta samuti pöörduda. Tallinna sotsiaaltöökeskuse Kauge tänava üksuses on 60 kohta ning Tiina võeti eile viimasele vabale kohale. «Tiina saame veel vastu võtta, siis ongi jälle kõik täis. Vabad kohad tekivad siis, kui mõni klient edasi liigub,» ütles üksuse juht Andres Tina.

Boitsov kohtub kodututega sageli, kuid seda, et kellelegi neist peavari õnnestub leida, juhtub tema sõnul umbes kord kuus. Suurem osa neist aga eelistab varjupaikadele ja öömajadele omaette olemist mahajäetud majades või muudes juhuslikes varjualustes.

Tagasi üles