Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Laevakaitsjad mõisteti viieks aastaks vangi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lauri Ader | FOTO: Tairo Lutter

India Tuticorini kohus mõistis eile 14 eestlasest laevakaitsjat viieks aastaks vangi. Pärast otsuse väljakuulutamist viidi laevakaitsjad kohtusaalist otse vanglasse. Kas kohtuotsus edasi kaevata, peavad laevakaitsjad ja nende esindajad otsustama 90 päeva jooksul.

Toomas Hendrik Ilves | FOTO: Liis Treimann
Viljar Lubi | FOTO: Peeter Langovits
Alvar Hunt | FOTO: Alar Truu/Õhtuleht
Laevakaitsja Raigo Kustmann on ajakirjandusele kirjeldanud eestlaste viletsaid elamistingimusi Indias. | FOTO: Alar Truu/Õhtuleht

«Tegutseme, et nad võimalikult kiiresti koju saaks,» teatas Eesti välisministeerium.

Eile pärastlõunal teatas välisministeeriumi esindaja, et ka kirjalik kohtuotsus on ametlikult edastatud ja advokaadid on asunud seda analüüsima. Ministeerium teavitas otsusest laevakaitsjate lähedasi.

Välisminister Marina Kaljurand lubas jätkata tegevust, et eile Indias vangi mõistetud laevakaitsjad kodumaale naaseksid, ja teatas, et kohtub sel eesmärgil neljapäeval India suursaadikuga. «Edasiseks toimimiseks peame konsulteerima Indiaga, kuna pole mõtet teha midagi, mis pole mõistlik,» rääkis ta eile pärastlõunal pressikonverentsil. «Oleme juba konsultatsioone alustanud.»

Välisministri kinnitusel on ta kontaktis ka Ühendkuningriigiga, sealhulgas Briti saatkonnaga India pealinnas New Delhis. «Eesti kaalub, kas saata India pealinna lisadiplomaate, paluda presidendi või peaministri sekkumist,» märkis ta.

Kaljurand rõhutas korduvalt, et Eesti ei saa sekkuda India kohtumenetlusse. «Eesti respekteerib teise riigi kohtuotsuseid. Täna on meil teadmine, et mehed mõisteti süüdi, ja me peame selle teadmisega elama,» rääkis ta.

Välisminister tõrjus võrdluse laevakaitsjate ja Eston Kohvri Venemaal kinnihoidmise vahel. «Kohver rööviti Eesti territooriumil ja teda hoiti Venemaal kinni rahvusvahelise õiguse vastaselt. Laevakaitsjad asuvad Indias legaalselt,» selgitas ta.

Kaljurand kinnitas, et Eesti on Indiale poliitiliselt survet avaldanud nii välisministri, peaministri kui ka presidendi tasandil.

Samas ei hellitanud ta suuri lootusi, et Eesti saaks protsessis olulist tuge Ühendkuningriigi või Ukraina võimudelt, kelle kodanikud koos eestlastega Indias samas kohtuasjas vangi mõisteti. «Mõlemad riigid on mõista andnud, et peavad seda kohtuasja rutiinseks konsulaarjuhtumiks, kuna nende kodanikke on välismaal samasugustes olukordades märksa rohkem,» tunnistas välisminister.

Kaljuranna sõnul on laevakaitsjate kodumaale pääsemiseks võimalik, et nad paluvad kohtuotsuse jõustumisel armu ning siis ka saavad armu või nad tuuakse kas ad hoc kokkuleppe või laiema Indiaga sõlmitava lepingu raames Eestisse karistust kandma.

Kõik edasised sammud sõltuvad kohtuotsuse analüüsist. «Kuna kohtuotsus on üle 100 lehekülje pikk ja selle analüüs võtab aega, on edasistest sammudest veel vara konkreetselt rääkida,» märkis Kaljurand.

Otsuse, kas kohtuotsus edasi kaevata, peavad laevakaitsjad tegema 90 päeva jooksul ise ning Eesti välisministri sõnul ei saa ministeerium siin sekkuda.

Loe ka juhtkirja lk 2

Lisalugu I

Laevakaitsja ema kohtuotsusest: see on uskumatu!

Laevakaitsja Lauri Aderi (pildil) ema Maret Veikat nimetas Tuticorini kohtu otsust, millega mõisteti teiste seas 14 Eesti kodanikku viieks aastaks vangi, uskumatuks«See otsus on uskumatu,» ütles ta. «Õigemini, see asi pole mulle kohale jõudnud.»

Veikati sõnul ei saa sellist kohtuprotsessi õigeks pidada, sest istungid toimusid valdavalt kohalikus keeles ja laevakaitsjatel polnud tõlki.

«Minu arust tuleks see protsess nullistada, käis ju see tamili keeles! Aga ei aita riik ega Buddha. Mehed pidid ütlustele alla kirjutama, aga isegi hindud ei teadnud, millele nad alla kirjutasid,» rääkis ta.

Lisalugu II

Eesti töötab oma kodanike kojusaamise nimel

President Toomas Hendrik Ilves (pildil) arutas eile välisminister Marina Kaljurannaga Indias viieks aastaks vangistusse mõistetud Eestist pärit 14 laevakaitsja küsimust.

«Jagan rohkem kui kaks aastat tagasi kinni peetud piraaditõrjelaeva meeskonnaliikmete ja nende lähedaste suurt muret ja teadmatust, sest selline kohtuotsus oli meile kõigile ootamatu,» tõdes president Ilves pressiteate vahendusel.

«Eesti kasutab kõiki diplomaatilistele ja poliitilistele kontaktidele toetuvaid võimalusi, et meie kaaskodanikud – Euroopa Liidu kodanikud – saaksid võimalikult kiiresti koju,» lisas riigipea.

Lisalugu III

Eesti suursaadik ootab kirjalikku kohtuotsust

Eesti suursaadik Indias Viljar Lubi (pildil) tunnistas, et otsus laevakaitsjad viieks aastaks trellide taha saata tuli talle ootamatult. «Advokaadid olid meile kogu aeg peegeldanud, et nende arvates läksid kohtuistungid hästi ja nad suutsid süüdistaja argumendid tagasi lükata,» rääkis ta.

Suursaadik vahendas ka otsuse kuulutamise ajal kohtusaalis viibinud Eesti konsuli sõnu, mille kohaselt tuli ka laevakaitsjatele endile otsus ootamatult.

«Konsul võttis meeste isiklikud asjad enda kätte. Nüüd siis vaatame koostöös advokaatidega, mida saame edasi teha,» rääkis Lubi.

Variante, mida edasi teha, on mitu, kuid eile oli info otsuse tagamaade kohta veel küllalt piiratud. Seetõttu ei saanud suursaadik võimalikest edasistest käikudest veel detailselt rääkida.

Kohtunik tegi otsuse teatavaks suuliselt ning nüüd on Lubi sõnul oluline saada kiiremas korras kätte ka kirjalik kohtuotsus, mis peaks tulema lähipäevil. «Siis saavad advokaadid täpselt vaadata, mis olid need argumendid, millele kohtunik otsuse tegemisel tugines,» lausus ta.

Sealt edasi saavad advokaadid juba konkreetse tegevuskava paika panna (eile pärastlõunal teatas välisministeerium, et kirjalik kohtuotsus on advokaatidele esitatud – toim).

India suursaadik Eestis ja Soomes Ashok Kumar Sharma ütles mullu oktoobris, et isegi kui kohus peaks mõistma 14 laevakaitsjat süüdi, annab India valitsus neile armu.

Seda võimalust kommenteerides ütles Lubi, et see on tõepoolest üks variant, kuid kõigepealt tuleb selgeks teha, kas see on reaalselt võimalik ja millised on selle juriidilised aspektid. «Kui see on võimalik, siis loomulikult on see ka üks võimalustest, mida me püüame kasutada,» sõnas ta.

Timeline

India vangipõli

  • 12. oktoober 2013: India lõunapoolseima osariigi Tamil Nadu rannikuvalve peab kinni laeva Seaman Guard Ohio, mille pardal on 35 meest, neist 14 eestlased.
  • 18. oktoober: laeva meeskond võetakse vahi alla.
  • 30. detsember: laevakaitsjatele esitatakse ametlik süüdistus. India võimud süüdistavad vahistatud laevakaitsjaid ebaseadusliku kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja territoriaalvetesse sisenemises.
  • 8. jaanuar 2014: Tuticorini ringkonnakohus otsustab tühistada Tuticorini magistraadikohtu otsuse Indias kinni peetud meremeestele kautsjoni vastu vabastamise kohta.
  • 26. märts: Tamil Nadu osariigi kohus otsustab laevakaitsjad kautsjoni vastu vabastada.
  • Aprill: 34 laevakaitsjat pääsevad vanglast, üks meeskonnaliige jääb trellide taha.
  • 10. juuli: Tamil Nadu ülemkohus otsustab lükata tagasi laevakaitsjate vastu esitatud süüdistuse, kuid see otsus kaevatakse kolm kuud hiljem India ülemkohtusse.
  • 2. juuli 2015: India ülemkohus leiab, et on tehtud õiguslikke vigu ja asja tuleb uuesti arutada.
  • 17. detsember: Tuticorini kohus teatab, et otsus tehakse 11. jaanuaril 2016.
  • 11. jaanuar 2016: Tuticorini kohus mõistab 14 eestlasest laevakaitsjat viieks aastaks vangi. Pärast otsuse väljakuulutamist viidi nad otse kohtusaalist vanglasse.

Allikas: PM

Tagasi üles