Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pühapäeval avatakse Kadriorus Jaan Poska monument

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Niisugune nägi Jaan Poska monumendi üks ühele suuruses savimudel välja mullu 3. novembril. | FOTO: Raepress

24. jaanuaril, kui möödub 150 aastat Eesti Vabariigi loomisel olulist rolli mänginud riigimehe Jaan Poska sünnist, avatakse Kadriorus tema mälestusmärk.

Mälestusmärk avatakse pidulikult pühapäeval kell 12, teatas linnavalitsuse pressiteenistus. Monumendile leiti koht Poska tänava ja Luigetiigi vahel asuval poolringikujulisel väljakul.

Poska mälestusmärgi rajamise otsustas linnavolikogu 2012. aastal ühehäälselt, kiites heaks kõikide fraktsioonide esimeeste esitatud ühise eelnõu.

2013. aasta lõpuks leiti monumendile Kadriorus sobiv asukoht ning moodustati monumendi konkursi žürii. Poska 148. sünniaastapäeval, 24. jaanuaril 2014 kuulutati välja konkurss, mille eesmärk oli «saada Jaan Poska mälestuse jäädvustamiseks ja talle pühendatud mälestusmärgi püstitamiseks skulpturaalselt ning arhitektuurselt sobivaim terviklahendus».

Konkursile laekus 47 võistlustööd, mille seast tunnistati parimaks töö nimega «Hetk», mis jäädvustas kujuteldava hetke Poska igapäevaelust. Töö autorid on arhitektid Pille Noole, Üllar Ambos, ja Ioannis Lykouras. Elusuuruse tõetruu pronksskulptuuri teostas Elo Liiv.

Tegemist on väga elutruu skulptuuriga. Skulptor Elo Liiv tunnistas, et väheste säilinud fotode põhjal oli kolmemõõtmelist elutruud skulptuuri üsna raske modelleerida, kuid töö käigus hakkas ta seda reipa olemisega härrasmeest lausa armastama.

Linnavalitsus on Tallinna teise eestlasest linnapea mälestuse jäädvustamist varemgi tähtsaks pidanud. Nii restaureeriti 2008. aastaks kokkuleppel Poska mälestusfondiga tema kodumaja Kadriorus Poska tn 8, mis seisis aastaid tühjana ning oli hävimisohus.

Tagasi üles