Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Võõra häda pealt ei õnnestu enam teenida

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Konstantin Ivanišvili ostis ära kinnistu, millel asub Kulli küla veepumpla, kuid seni pole tal õnnestunud vee müügiga sentigi teenida. | FOTO: Eero Vabamägi

Varem hästi toiminud äriplaan, mille järgi osteti ära mõne asumi ainus tee või veetorustik ja hakati selle kasutamise eest kohalikelt elanikelt raha küsima, enam ei tööta.

Teejuppide, torustike ja teiste taristuelementide kokkuostmisega kurikuulsaks saanud ärimees Konstantin Ivanišvili on hädas – terve küla joob tema vett, aga keegi ei maksa. Nimelt ostis Ivanišvili ära Raasiku valla Kulli küla Pistriku tee elamuid veega varustava pumpla, külaelanikud aga keelduvad talle vee eest maksmast. Vähe sellest, elanike poolele on asunud ka vallavalitsus ja politsei.

«Nemad on ennast minu pumpla külge ühendanud, võtavad sealt vett ja raha lihtsalt ei maksa. Kui ma lähen nendele rääkima, et lepime kokku, palju näiteks kuus vee eest maksta tuleks, siis öeldakse inetusi ja ähvardatakse vägivallaga,» kurtis Ivanišvili. Ta tegi veevarguse kohta ka politseile avalduse, kuid politsei ei algatanud menetlust.

Elanik, kelle kohta Ivanišvili politseile avalduse tegi, seletab asja aga teistmoodi. Talle olevat mullu augustis helistanud keegi mees, kes ütles, et ostis kinnistu, millel asub pumpla, ning pakkus pumplat talle rendile. Sellest polnud elanik huvitatud, aga ta ütles, et tahab edaspidigi vett tarbida, ning pakkus, et maksab vee eest vallavalitsuse kehtestatud kuupmeetri hinna.

Selle peale olevat teine pool kõne lõpetanud. Politsei leidis, et käesoleval juhul puudus elaniku tegevuses tahtlus, mis on kuriteo koosseisu üks olulisemaid osasid.

Abi ei saanud Ivanišvili ka vallavalitsusest. Raasiku vallavanema Raivo Uukkivi sõnul on elanikele vee müümiseks vaja täita mõned lihtsad tingimused. «Ta peaks ennast vee-ettevõtjaks registreerima ja esitama vallavolikogule vastava taotluse. Volikogu määrab siis hinna, mida ta tohib elanikelt vee eest küsida,» selgitas Uukkivi.

Ta lisas, et praegu on kahtluse all ka see, kas pumpla üldse kuulubki Ivanišvilile. «Vald tellis ühelt advokaadibüroolt selle kohta juriidilise analüüsi. Ta ostis oksjonilt küll pumplaaluse maa, aga see ei tähenda, et ta oleks automaatselt pumpla omanik,» rääkis vallavanem.

Uukkivi sõnul pommitab Ivanišvili vallavalitsust kirjadega, nõuab riikliku järelevalvet algatamist ning lubab õiguskantsleri poole pöörduda. «Palun pöördugu, võib-olla saab siis selle asja ükskord selgeks. Ja kui ta tunneb, et talle tehakse liiga, siis võib ta ka kohtusse pöörduda, aga seda ta millegipärast ei taha teha,» lausus Uukkivi.

Ivanišvili ütles, et alguses küsis ta pumpla kasutamise eest terve küla käest kokku 200 eurot kuus. Kohalike sõnul aga Ivanišvili küsitav vee hind küll kõigub, kuid ühel korral küsinud ta sada eurot kuus ühe elamu pealt, ja teisedki summad olevat mõistlikkusest kaugel.

Möödunud kolmapäeval saatis ärimees vallavalitsusele kirja, milles ähvardab vee sulgeda. Uukkivi selgitas, et kui Ivanišvili peaks omavoliliselt vee kinni keerama, siis on elanikel omakorda võimalik kohtusse pöörduda ja taotleda kohtult esialgset õiguskaitset veevarustuse kui elutähtsa teenuse jätkumiseks.

«Ja kui muud lahendust ei ole, siis on vald valmis selleks, et see pumpla sundvõõrandada. Kui muidu ei saa, siis me teeme selle ära,» kinnitas Uukkivi.

Tagasi üles