Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kommunismiohvrite memoriaali küsimus on endiselt lahtine

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Koit Ojaliiva ja Kuu OÜ projekt «Mälutulbad». Tulpadele on jäädvustatud kommunismiohvrite nimed, üks kolme tahuga tulp mahutab umbes 2000 nime. | FOTO: Repro

Täna peaksid Tallinna linnaametnikud läbi vaatama ja kooskõlastama järjekordse variandi Maarjamäele rajatava kommunismiohvrite memoriaali arhitektuurikonkursi lähteülesandest.

Riigi ja linna mitme aasta pikkuse töö peamine tulemus on see, et memoriaali asukohaks on valitud Maarjamäe. Memoriaali kujunduse üle aga alles arutletakse. Tallinna linnaplaneerimise amet (TLPA) saatis jaanuaris Riigi Kinnisvara ASile (RKAS) oma seisukohad memoriaali kohta. Nende peamine soov oli see, et memoriaal liiga silma ei torkaks.

«Mälestusmärk peab sobituma olemasolevasse kompleksi ning kõrguslikult mitte domineerima varem rajatud skulpturaalsete vormide üle olenemata mälestusmärgi olemusest.

Eesmärgiks on leida võimalikult minimalistliku vormikeelega ning eelistatult maastikuline või maapinnale horisontaalselt paigutuv mälestusmärgi lahendus, mis mõjuks suurelt eelkõige idee tõttu, mitte mõõtmetelt,» teatas amet.

Lisaks sellele ei tahtnud amet võistlusalale uut jalakäijate juurdepääsu ega täiendavat parkimisvõimalust. Ligipääs olgu Kose tee ja Lepa tänava kaudu.

RKASi kommunikatsioonijuhi Madis Idnurme sõnul on olukord praeguseks veidi muutunud. «Meie inimesed kohtusid TLPA töötajatega 1. veebruaril ja andsid neile täiendava ülevaate memoriaali asukohavalikust ja töörühma nägemusest. Seejärel avaldas TLPA valmisolekut muuta varasemaid seisukohti, arvestades RKASi esitatud selgitusi ja põhjendusi. TLPA arutab võistlusülesande kooskõlastamist 17. veebruaril,» rääkis Idnurm.

Kommunismiohvrite memoriaali ideekonkurss toimus juba 2011. aastal ja selle võitis Koit Ojaliiv tööga «Mälutulbad». Võidutöö teostamiseks Maarjamäel tahetakse välja kuulutada arhitektuurivõistlus, mille lähteülesanne ongi praegu koostamisel.

Ojaliiva pakutud variant meeldis ka represseeritute ühendusele Memento. Memento arvates võinuks «Mälutulbad» asuda Tõnismäel rahvusraamatukogu ees, pronkssõduri endises asukohas. Sellel plaanil oli aga liiga palju vastaseid kuni president Toomas Hendrik Ilveseni välja. Ilves teatas 2014. aastal, et kommunismiohvrite memoriaal on küll hädavajalik, kuid ta ei saa heaks kiita seda, et pärast ühe mälestusmärgi eemaldamist pannakse samasse kohta teine mälestusmärk. Ilves soovitas memoriaali asukohaks Hirveparki.

Memento omakorda pakkus asukohaks Skoone bastionit, veel mõne aja pärast aga kõlas võimukoridorides juba ähvardus, et kas memoriaal on Maarjamäel või pole seda üldse mitte.

Memento juhi Leo Õispuu sõnul pole ta viimase aja arengutest enam kuulnud, sest Memento teavitamist ei peeta ilmselt enam vajalikuks. «Alguses ei öelnud keegi, et memoriaal Tõnismäele ei sobi. Aga siis hakkas peale, et sinna ei saa ja teistesse kohtadesse ei saa, ja lõpuks jäigi ainult Maarjamäe. Samuti hakati jäädvustamist vajavate ohvrite nimede arvu vähendama. Meie pakkusime välja 245 000 nime, seda vähendati 20 000 peale. Et jäädvustatakse ainult need, kes vangilaagrites hukkusid,» lausus Õispuu ning lisas, et Maarjamäel peaks ometi olema ruumi kõigi kommunismiohvrite nimede jäädvustamiseks.

Idnurm kinnitas, et võimalust mööda võetakse kõik ettepanekud, sealhulgas ka Memento omad, arvesse.

Tagasi üles