Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koristustalgud Keskerakonnas

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Edgar Savisaare ettekuulutavalt üleolev pilguheit Kadri Simsoni leerile enne Keskerakonna juhiks tagasivalimist novembrilõpu kongressil. «Kadri, sa veel tuled mu õlale nutma,» olla öelnud Savisaar ühel kongressijärgsel piirkondade juhtide kogunemisel Hundisilmal. | FOTO: Liis Treimann

Keskerakond on kaks ja pool kuud pärast Edgar Savisaare esimeheks tagasivalimise kongressi ning pärast aastavahetuse vaikelu jõudnud n-ö reeturitele koha kättenäitamiseni, oma korda ootab Tartu.

Esmalt võttis Savisaar ette Narva piirkonna, mis lubas endale enne juubelikongressi harvaesinevat isemõtlemist, toetades parteijuhi kandidaadina Kadri Simsonit. Täpselt nädal tagasi sõitis Keskerakonna juht Narva, et avaldada piirkonna uue juhi valimistel toetust europarlamendi saadikule Yana Toomile, kelle kõrval kandideeris juhiks ka riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin. Toom sai 200 ja Stalnuhhin 41 toetushäält.

Savisaar külastas ka Kohtla-Järvet, kus Postimehe andmetel teatas isalikult kohalikele, et muredega pole mõtet pöörduda Kohtla-Järve piirkonna juhi Valeri Korbi poole, vaid parem võetagu ühendust otse temaga või räägitagu Toomiga.

Mäletatavasti oli Valeri Korb üks nn reeturitest ehk toetas parteijuhi valimistel Simsonit. Stalnuhhin ei kuulu samuti juba ammu enam Savisaare soosikute sekka, pigem vastupidi.

Uus puhastuslaine seisab ees ka Tartus – piirkonnas, mida on pikka aega juhtinud eluaegne Savisaare lähim sõber ja toetaja Aadu Must. Postimehe andmetel on Savisaar selle kandi nüüd usaldanud tsentristide tõusvale tähele Oudekki Loonele.

Tartu piirkonnas ollakse veendunud, et mõjutamiseks tuleb Tartusse kohale ka Savisaar ise. «Praegu on käes aeg hävitada erakonnas reeturid!», «Ees seisab suur operatsioon ja Edgar on hoos, ta ei anna sentimeetritki tagasi», «Erakond on lõhki». Need laused kõlavad mõlemalt poolelt.

Palju ümbermängimisi

Peale Tartu seisavad muutused ees ka Sillamäel, kus toimus koosolek eile õhtul. Vastamisi olid alates 2011. aastast piirkonda juhtinud aselinnapea Eevi Paasmäe (Simsoni valik) ja Savisaare soosik, riigikogulane Martin Repinski. Sama mees, kes partei uusaastapeol-seminaril astus rusikaga välja Siret Kotka kaitseks, et takistada riigikogu liiget Dmitri Dmitrijevit Kotka tuppa tungimast.

See pole veel kõik. Muutusi tuleb ka Valga piirkonnas ja üle vaadatakse tõenäoliselt ka Võrumaa juhivalik. Nimelt valiti 6. veebruaril Keskerakonna Võrumaa piirkonna aastakonverentsil piirkonna juhiks 98 häälega tagasi riigikogu liige Anneli Ott (tema vastu kandideerinud Võru linnavolikogu juht Toomas Paur sai poole vähem hääli).

Ka Ott toetas kongressil Simsoni tõusmist erakonna etteotsa. Väidetavalt pannakse Võrumaa otsus kahtluse alla seetõttu, et Savisaare ustavale liitlasele, riigikogulasele Peeter Ernitsale ei antud seal sõna.

Kui nii läheb, siis võib taas põnevaks minna ka Narvas. Ajendiks sama seis: Narva juhi valimisel ei lastud Mihhail Korbil (Simsoni leerist) sõna võtta. Narvast kostab, et Toomil ei tasu seal end väga kindlalt tunda, sest piirkonna juhatuse üheksast liikmest kaheksa on n-ö teise poole inimesed.

Endiste soosikute väljavahetamine ja lojaalsete inimeste asemele panek käib mitmel rindel. Põhja-Tallinna linnaosa vanema Karin Tammemäe eilse vallandamise põhjusena pakutakse mitut asjaolu.

Üks võimalik põhjus on see, et Postimehe andmetel on Tammemäe kohusetäitja Priit Kutser olnud üsna sage oma ülemuse peale kaebaja Savisaare juures. Ja nii juba vähemalt aasta otsa. Savisaarel sai ühel hetkel lihtsalt mõõt täis ja ilmselt on Tammemägi kaotanud linnapea ametist kõrvaldatud Savisaare soosingu ka seetõttu, et teda on saatnud pidevad skandaalid ja probleemid. Justkui parteijuhil enesel neid vähe oleks.

Esmaspäeval teatas ringkonnakohus, et jätab jõusse halduskohtu otsuse, mille alusel peab Savisaar tagastama linnale 113 000 eurot valimiseelse reklaami raha. (Tema kaitsjad on lubanud otsuse edasi kaevata.) Lisaks ootab Savisaart ees kohtuskäik altkäemaksuskandaali pärast. Ning erakonnas leidub alati neid, kel pole korralikku linnatööd, ja linnaosa vanema koht on lojaalsele parteilasele hea võimalus.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson tõdes, et see on iga-aastane rutiin, et erakond valib veebruaris-märtsis oma 27 piirkonnale uued juhid. Küsimusele tekkinud võitluse kohta – Savisaare versus Simsoni soosikud – vastas ta diplomaatiliselt: «Pigem on positiivne, et piirkonna esimehe amet on nii ihaldusväärne. Oleks kurb, kui keegi ei sooviks seda paljuski ühiskondlikku tööd teha.»

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal leidis eile õhtul: «Piirkonnajuhid, kellega kohalikke valimisi võita pole võimalik, tulebki ringi vahetada. Toetagu nad Savisaart või Simsonit.»

Kemplus jäi videole

Märtsis valitakse korraliselt riigikogule uus juhatus, uued juhid valivad ka kõik parlamendifraktsioonid. On kuulda, et Simsoni kohta sooviksid ka Savisaare leeri saadikud Jaanus Karilaid ja Siret Kotka.

Simson on eneses kindel. «Jah, olen öelnud, et ma jätkan fraktsiooni juhina. Leian, et meie fraktsioon on tõhusat tööd teinud, mida kinnitab esmajärjekorras näiteks meie algatatud eelnõude arv,» sõnas ta eile Sillamäe koosoleku pausi ajal. «Usun, et mul on fraktsioonis piisav toetus, et jätkata.»

Üleeile jõudis avalikkuseni ETV «Aktuaalse kaamera» operaatori filmitud videomaterjal läinud nädalavahetusel toimunud Keskerakonna volikogust, kus volikogu aseesimees Siret Kotka võitles veendunult erakonnakaaslaste soovi vastu muuta volikogu päevakorda nii, et sinna lisataks ka hääletus Ühtse Venemaa koostööprotokolli üle.

Videost on näha, kuidas Simson silub nõutult juukseid, Mailis Reps püüab õigust jalule seada. «See annab märku, et kui ettepanek tuleb n-ö valelt inimeselt, siis ei soovita sisusse süüvida, isegi kui ettepanek on õige ja asjakohane,» tõdes eile Simson.

Tagasi üles