Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Saue tülid pidurdavad Lääne-Harju suurvalla loomist

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Haldusreform tõi Saue linna võimutüli, kus esitatakse ridamisi umbusaldusavaldusi ning volikogu aseesimees alustas näljastreiki.

Mõne aasta eest tekkis omavalitsustes plaan, et Saue, Nissi ja Kernu vald ning Saue linn võiksid ühineda üheks suureks omavalitsuseks, mis saaks nimeks kas Lääne-Harju või Saue vald. Kõigis omavalitsustes tehti ka ühinemisteemalised rahvaküsitlused. Ainsana laitis ühinemise plaani maha Saue linna elanike enamus.

Nüüd on olukord nii kaugel, et ühinemise äge vastane, volikogu aseesimees Matti Nappus (valimisliit Kindlad Tegijad) istub linnavalitsuse ees autos ja nälgib. Tema senised koalitsioonikaaslased IRList ja Reformierakonnast on aga esitanud talle umbusaldusavalduse, mis tuleb arutusele sel neljapäeval volikogu istungil.

«Nad teevad kindlasti mulle ära. Hääled jagunevad 9:8. Siin pole mingit kahtlust,» arvas Nappus eile. Umbusalduse tekst on ka tema auto aknal, põhjuseks vastuseis haldusreformile.

«Siin tahetakse vägisi ühineda, vaatamata Saue linna rahva tahtele. Ma olen kogu taasiseseisvuse aja olnud volikogus ja tean, et 21 000 elanikuga vallas ei ole võimalik asju ratsionaalselt lahendada,» ütles Nappus.

Lõpliku otsuse, kas ühineda või mitte, teeb 31. märtsil Saue linnavolikogu. «Volikogu eelmise nädala istungil kinnitati rahvaküsitluse tulemused ja umbusaldusavaldused volikogu esimehe, linnapea, volikogu aseesimeeste ja kolme komisjoni esimehe vastu,» loetles Saue linnavalitsuse pressiesindaja Sirje Piirsoo.

Kõigepealt on päevakorras volikogu esimehe Valdis Toomasti (IRL) umbusaldamine ja uue esimehe valimine. Sellele järgnevad viis tavapärast päevakorrapunkti ning seejärel tuleb umbusaldusavaldus linnapea Tõnu Urvale.

Kindlate Tegijate esindaja Urva läks hiljuti isapuhkusele ning arvamused küsimuses, kuidas ja kas üldse teda umbusaldada saab, lähevad lahku. Reformierakonna ja IRLi fraktsiooni allkirjadega umbusaldus heidab Urvale ette vastuseisu linna ühinemisele naabervaldadega.

Sama sisuga, kuigi veidi teistsuguse sõnastusega on ka umbusaldusavaldused volikogu aseesimeestele, Kindlate Tegijate esindajatele Matti Nappusele ja Jaan Moksile.

Järgmine päevakorrapunkt on umbusalduse avaldamine linnavolikogu komisjonide esimeestele. Kõik umbusaldatavad on jällegi Kindlate Tegijate ridadest: Maie Särak, Meelis Telliskivi ning taas Nappus.

Toomasti umbusaldusel on kuus allkirja, teistel üheksa ning ootamatusi polevat 17 liikmega volikogu istungil karta. Kuigi rahvaküsitlus näitas, et 72 protsenti vastanutest oli ühinemise vastu, on volikogu esimees veendunud, et ühinemine on ainuõige tee. «Ühinemise vastu oli valijate üldarvust umbes 30 protsenti. Kui vastaseid oleks üle 50 protsendi olnud, siis oleks väga keeruline selle asjaga edasi minna,» nentis volikogu esimees.

Ta ise on liitumise pooldaja juba 2012. aastast. «Saue linn on ju kogu piirkonna keskus. Meil on piirkonna kõige suurem gümnaasium, kus õpilaste arv läheneb tuhandele. Neist kolmsada tulevad väljastpoolt linna ja kooli tuleb laiendada, aga laiendamise maksab kinni Saue linna, mitte naabervaldade maksumaksja. Praegu on nii, et meie investeerime, aga naabrid kasutavad,» selgitas Toomast.

«See, mida valitsus üritab praegu teha, on õige. Me oleme uurinud teiste omavalitsuste kogemusi ja need on valdavalt positiivsed. Võib-olla mõni ääremaa kurdab, et juhtimine on kusagile eemale läinud, aga keskused on tavaliselt just kõige suuremad võitjad,» lisas ta.

«Ma olen pikalt ametis olnud ja tunnen, et Saue areng on jäänud seisma. Kui siin midagi ei muutu, siis mina panen oma poliitilisele karjäärile siin punkti,» lausus Toomast.

Just seda soovitab talle ka üks anonüümseks jääda sooviv linnaelanik. «Kui Toomast hakkab jälle rääkima, et elu on nagu konnatiigis ja mingit arengut ei ole, siis vaadaku peeglisse ja tuletagu meelde, kui kaua ta on siin pukis olnud. Äkki oleks aeg koht vabaks teha?» küsis üks linlane, kes leidis, et muutusi oleks vaja siis, kui Sauel oleksid asjad halvasti. Tema hinnangul on aga praegu kõik hästi.

Teine linlane on aga liitumise poolt. «Ma kardan seda, et ühel heal päeval jääb linnaelanike arv alla viie tuhande ja siis läheb sundliitmiseks. Targem oleks ühineda praegu ja meie tingimustel,» leidis samuti anonüümsust palunud sauelane.

Temale oponeerib aga Nappus: «Sauel on peaaegu 6000 elanikku. Linn areneb ju kogu aeg ja inimesi tuleb juurde. Inimesi võiks praegugi tunduvalt rohkem olla, aga linnavalitsus on arengut takistanud.»

Tagasi üles