Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Raivo Susi peab end FSB pantvangiks

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Raivo Susi kaitsja, Arhangelskist pärit 40-aastane Arkadi Tolpegin on majandusõigusele pühendunud advokaat, kes teeb seda tööd 2004. aastast. | FOTO: Jaanus Piirsalu

Üks versioone, miks Venemaa riikliku relvamüügifirmaga Rosoboroneksport läbirääkimisi pidanud lennundusärimees Raivo Susi kinni võeti, kõlab üsna labaselt: Venemaa julgeolekuteenistus FSB süüdistab teda spioneerimises lihtsalt selleks, et vahetada ta välja mõne oma, Eestis vangis istuva agendi vastu. Postimehele saadetud kirjas annab ka Susi ise mõista, et kaldub uskuma just seda.

Selle versiooni järgi on Susi lihtsalt FSB pantvang, keda kasutada valuutana kasulikus tehingus samamoodi nagu kaitsepolitseinik Eston Kohvrit, kes möödunud sügisel vahetati Eesti riigi reetmise eest 16 aastaks vangi mõistetud kaitsepolitseiniku Aleksei Dresseni vastu.

Eesti vanglates istub veel kaks endist ametnikku, kes spioneerisid Venemaa eriteenistuste kasuks. 2009. aastal 12 aastaks vangi mõistetud kaitseministeeriumi tippametnik Herman Simm ning 2013. aastal 15 aastaks vangi mõistetud kapo töötaja Vladimir Veitmann töötasid mõlema Venemaa välisluureteenistuse (SVR) heaks.

SVR ja FSB on küll eri organisatsioonid, aga mõlemad on Venemaa eriteenistused, mis kasvasid välja Nõukogude Liidu salateenistuse KGB katuse alt. SVRil lihtsalt pole seaduse järgi võimalik Venemaal kedagi spioneerimises süüdistada ega kohtu alla anda, sest nende tegevusväli jääb Venemaast väljapoole.

Eesti vanglates kannab praegu karistust ka kolm Venemaal värvatud Eesti salakaubavedajat Maksim Gruzdev, Aleksandr Rudnev ja Pavel Romanov, kellel polnud küll ligipääsu Eesti riigisaladustele ega salajasele välisteabele, kuid kes andsid Venemaa eriteenistusele infot Eesti kaitseväe ja piirivalve töö kohta.

Ei Susi ega tema advokaat Arkadi Tolpegin räägi kumbki otsesõnu vahetuse-versioonist, kuid nii Susi (suhtlesime kirja teel) kui ka advokaat (rääkisime silmast silma) viitasid Eston Kohvri juhtumile. «Me arvame, et Susi kinnipidamine on seotud Kohvri juhtumiga,» ütles Tolpegin.

«Selle ütlesite teie välja, et Susi võidakse kasutada kellegi väljavahetamiseks. Mina seda välja öelda ei saa,» pareeris Tolpegin otsekohese küsimuse. «Raivo Susi ja Eston Kohvri suur erinevus seisneb selles, et Susi pole kuidagi seotud Eesti eriteenistusega, ei ole kunagi olnud nende agent ega kaastöötaja.»

Süüd täielikult eitav Raivo Susi (52) ise kinnitab Moskva Lefortovo eeluurimisvanglast Postimehele saadetud kirjas, et «analüüsinud ajakirjanduses ilmunud materjale», ei pea ta juhuseks, et tema suhtes «tekkisid pretensioonid» pärast seda, kui mullu 26. septembril vahetasid Eesti ja Venemaa Eston Kohvri ning Aleksei Dresseni.

Susi kirjutab, et kui FSB süüdistab teda Venemaal spiooneerimises aastatel 2004–2007, siis kaudselt tõestab tema süütust see, et kõik need aastad pärast talle süüks pandava spioneerimise lõppu reisis ta mööda Venemaad ja SRÜd pidevalt ja midagi varjamata. Advokaadi sõnul käis Susi Venemaal mitu korda aastas ning viimati enne vahistamist, 2015. aasta lõpus.

«Raivo sõitis pärast väidetavat spioneerimist veel kümme aastat vabalt Venemaal ringi, mis näitab, et ta ei kartnud ega osanudki kinnipidamist karta,» põhjendas Tolpegin. «See kinnitab meie sõnu, et ta polnud ega ole mingi spioon.»

Veelgi enam, rõhutab Susi kirjas, viimased aastad pidas ta tihedalt läbirääkimisi Venemaa võimsa riigifirmaga Rosoboroneksport, kel on ainsana Venemaal õigus müüa välismaale relvastust. Susi sõnul pidas ta läbirääkimisi OÜ Musket ja OÜ Aerohooldus direktorite nõukogu liikmena, et saada õigus oma klientide lennukimootorite remondiks ja tehniliseks hoolduseks Venemaa tehastes.

«Raivo tahtis koostöös Rosoboroneksportiga tuua Venemaale remonti oma lennukite mootoreid, kuna siin tehakse sellist tööd väga kvaliteetselt,» selgitas advokaat. «Ta esitas Rosoboroneksportile alatasa dokumente, et saada oma firmadele nende akrediteeringut.»

Advokaadi hinnangul on tähelepanuväärne, et FSB algatas kriminaalasja Susi suhtes alles selle aasta algul. Kellelegi teisele pole selles spiooniloos Susi advokaadi teada süüdistust esitatud.

Advokaadi väitel on kummaline ka see, et FSB uurimisega ei kiirusta. «Raivo peamine etteheide praegu ongi, et eeluurimine käib väga aeglaselt,» ütles advokaat. «Ta on sellest väga häiritud, sest tal on raske aru saada, millal kavatsetakse see asi kohtusse saata. Ja ta võtab sellist olukorda kui psühholoogilist survet.»

Kuigi advokaat Tolpegin on andnud FSB-le allkirja, et ei avalda uurimise kohta ühtegi üksikasja, võis ta kinnitada, et Rosoboroneksportiga süüdistus seotud pole. Nagu pole see seotud ka Venemaa ALMAVÜ (Armee, Lennuväe ja Merelaevastiku Abistamise Vabatahtlik Ühing) Vjazma lennuõppekeskuse pilotaažigrupiga Russ, keda Raivo Susi on aastaid toetanud nii tehniliselt kui ka asjaajamisel ning aidanud korraldada nende esinemisi üle Euroopa.

Russ on üks kolmest Venemaa tuntumast piloteerimisgrupist, kuid ülejäänud kaks gruppi Vitjaz ja Striži koosnevad ainult sõjaväelenduritest, kes lendavad Mig- ja Su-sõjalennukitega. Russi liikmed lendavad aga õppeotstarbeliste, relvastuseta hävitajatega, mida võis tihti näha seismas Tallinna lennujaamas hoolduses Susi firma Aerohooldus angaaride ees.

Tolpegin lisas, et Susile esitatud süüdistus pole kuidagi seotud Venemaa praeguse suure vaenlase Ukrainaga, kus Susil olid väidetavalt samuti ärisidemed.

Raivo Susi firmade põhitegevus oli ja on õppehävitajate L-29, L-39 (Tšehhi päritolu) ja Jak-52 (Nõukogude päritolu) ning trikilendurite lemmiku Jak 12 (Nõukogude päritolu) müük ja vahendus üle maailma. Peamiselt ostis ta neid lennukeid kokku endistest NSV Liidu vabariikidest. Peale grupi Russ olid Susi kliendid veel sellised tuntud pilotaažigrupid nagu Breitling Jet Team ja Baltic Bees.

Kui FSB Raivo Susi 10. veebruaril Moskva Šeremetjevo lennujaama transiiditsoonis kinni pidas, oli Eesti ärimees teel Tallinnast ühte Kesk-Aasia riiki. Kohus vahistas Susi kaheks kuuks järgmisel päeval. Susi vaidlustas advokaadi kaudu oma vahistamise, pakkudes kautsjoniks 100 000 dollarit, kuid Moskva linnakohus lükkas pakkumise teisipäeval tagasi.

Advokaadi kinnitusel pole Susil kunagi olnud Venemaal kokkupuuteid riigisaladusega ega ligipääsu neile. Probleem on aga advokaadi sõnul selles, et Venemaa kriminaalkoodeks käsitleb spioneerimist väga laialt.

«Spioneerimine ei tähenda meie koodeksi järgi ainult riigile kahju tekitamist, vaid see võib olla ka tegevus, mis ohustab riigi julgeolekut. Ei ole tähtis, kas riik üldse kahju sai,» selgitas Tolpegin. «Susi süüdistataksegi selles, et ta väidetavalt ohustas riigi julgeolekut, mitte et oleks sellele mingit konkreetset kahju teinud.»

Lefortovo eeluurimisvanglas, kus hoiti kinni ka Eston Kohvrit, istub Susi samas kambris koos ühe Vene kodanikust mehega. Kirjas kinnitab ta, et vangla tingimuste kohta tal pretensioone pole. Advokaadi sõnul viiakse ta iga päev jalutama ning tal on kambris televiisor. Väike, vaid paarisajale vangile mõeldud Lefortovo on tuntud kui kõige paremate kinnipidamistingimustega eeluurimisvangla Venemaal.

Raivo Susiga on Lefortovos kohtunud Eesti peakonsul Moskvas Signe Matteus, kes käis seal pidevalt kohtumas ka Eston Kohvriga. Eesti konsul kohtus Susiga viimati 2. märtsil. Saatkond jätkab talle konsulaarabi andmist ja jälgib, et talle oleks tagatud kõik põhiõigused, kinnitati eile välisministeeriumist. Konsul kohtub Raivo Susiga uuesti, kui viimane selleks soovi avaldab.

Advokaat Tolpegin avaldas lootust, et Eesti riik ei jäta Raivo Susi hätta ja võitleb tema kodumaale pääsemise nimel.

«Susi pole kunagi Eestis milleski süüdi mõistetud. Ta on väga korralik inimene, kes on toetanud Eesti sporti ja lastekodusid, ning juba sellepärast peab Eesti riik tegema tema kaitseks kõik võimaliku,» ütles advokaat, viidates Eesti riigi jõupingutustele kaitsepolitseinik Kohvri kojutoomisel.

Susi advokaat kaitseb ärimehi

Ärimees Raivo Susi kaitsja Arkadi Tolpegin on majandusõigusele pühendunud advokaat. Tema firmal Samoilov, Tolpegin ja Partnerid on kontorid Venemaal kolmes linnas: peale Moskva veel Peterburis ja Arhangelskis.

Üle aasta Venemaal kinni peetud kaitsepolitseinik Eston Kohvri advokaadi Jevgeni Aksjonovi määras kohtualusele Vene riik, mis tekitas Eestis palju kahtlusi, et tegelikult esindas ta pigem FSB kui Kohvri huve.

Ka Susil oli esimestel päevadel pärast vahistamist riigi määratud advokaat. Tolpegini sõnul pöördusid tema poole seejärel Susi perekond ja äripartnerid, et ta võtaks kaitsmise üle. «Mul läks ikka päris mitu päeva aega, kuni sain täpselt teada, kus ta on ja mis seis tema asjaga on,» meenutas Tolpegin.

Arhangelskist pärit 40-aastane Tolpegin töötab advokaadina 2004. aastast. Enamasti on tema kliendid tema enda sõnul ärimehed, keda süüdistatakse majandus- ja maksukuritegudes. Susi juhtum on esimene kord, kui ta peab kaitsma Venemaal spioneerimises süüdistatavat ärimeest.

J. P.

Raivo Susi sõnad pani kirja advokaat

Raivo Susi saatis Postimehele kirja Lefortovo vanglast pärast seda, kui Postimees oli talle märtsi algul advokaadi vahendusel esitanud leheküljetäie küsimusi.

Susi ei vastanud otseselt ühelegi küsimusele, saates selle asemel vastuseks oma äritegevuse lühikese ülevaate: millega ta tegeles viimastel aastatel Venemaal ning kuidas ta suhtub esitatud süüdistusse.

Susi kiri on venekeelne, nagu olid ka Postimehe küsimused, sest kogu kirjavahetuse Lefortovo eeluurimisvanglaga vaatab üle FSB, kes Susi süüdistab, ja peale selle vangla administratsioon. Kiri on kirjutatud kolmandas isikus, mida Susi advokaat põhjendas sellega, et pärast ühist arupidamist kirjutas teksti kokku tema ning näitas seda siis Susile, kes selle heaks kiitis.

J. P.

Tagasi üles