Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Viisakeeluga akadeemik: «Vene maailma» idee ei tööta

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Akadeemik Valeri Tiškov rääkis, et ilma Siberita pole Venemaa identiteeti, kuid Ukraina ei ole enam Venemaa jaoks kodumaa. | FOTO: Jaanus Piirsalu

Praegune Kremli kontseptsioon «Vene maailmast» (Russkii mir) pole realistlik ega tööta, ütles teist aastat Eestis viisakeelu nimekirjas seisev akadeemik Valeri Tiškov, üks Venemaa tuntumaid antropolooge, kellega Postimees rääkis riiklikust Vene rahva unikaalsuse uurimisest.

Tiškov teeb selget vahet Venemaa kui riigi (rossiiskii) ja vene kui etnilise rahvuse (russkii) identiteedil ja natsionalismil. Viimastel aastatel Euroopas paljusid ärevaks teinud «Vene maailma» idee levitamist peab Tiškov just vene etnilise natsionalismi näiteks ja probleemiks.

Enda sõnul osales Tiškov 2000ndatel koos Vjatšeslav Nikonoviga, kes praegu on fondi Russkii Mir juhatuse esimees, «Vene maailma» kontseptsiooni väljatöötamises.

«Tollal oli see mir väljaspool Venemaa piire asuv russofiilide maailm. Nagu on frankofiilide, anglofiilide jt maailm,» rääkis Tiškov (74), kes on juba üle 25 aasta juhtinud Venemaa teaduste akadeemia etnoloogia ja antropoloogia instituuti. «See tähendab diasporaasid ja kõiki, kes armastavad seda kultuuri.»

Viimasel ajal on «Vene maailma» kontseptsioon aga täiesti muutunud ning Tiškovile see ei meeldi. «Praegu on hakatud Russkii mir’i kohta rääkima, et see on Venemaa ja kõik teised üheskoos, kus Venemaa on keskus. Ma pole sellega enam nõus,» lausus ta. «Minu meelest pole see realistlik ning toob kaasa konflikte.»

Konfliktiohtu näeb Tiškov selles, et näiteks «venelased, kes elavad Eestis, on võtnud Eesti kodakondsuse ning läbinud isegi NATO armee teenistuse, ei tunne ennast kuidagi Venemaaga seotuna või Venemaale lojaalsena». «Aga nad on lojaalsed vene kultuurile ja vene keelele, mida neil on õigus säilitada,» lausus Tiškov.

Venemaal on viimastel aastatel väga populaarne arutada venemaalasi ühendavate hingeliste sidemete üle (vene keeles duhovnõje skrepõ, otsetõlkes «hingeklambrid»). Venemaa president Vladimir Putin kaebas «hingeklambrite» nõrkuse üle oma föderaalses pöördumises 2012. aastal. Kaks aastat tagasi, pärast Krimmi ja Donbassi sündmusi kuulutas Kreml välja teadusliku uuringu «hingeklambrite markerite» kohta.

1990ndate algul reformaator Jegor Gaidari valitsuses Venemaa rahvussuhete ministrina töötanud Tiškov põhjendas tekkinud suurt riiklikku ja avalikku tähelepanu üsna filosoofilisele küsimusele lihtsalt: varem oli tähtsamat teha.

«Varem polnud aega, sest kogu meie eliidi jõupingutused olid suunatud majanduse reformimisele, kõigi nende rikkuste ümberjagamisele, mitte rahvuse ülesehitamisele,» ütles Tiškov. «Mida vähem oli neid «klambreid», seda rohkem oli võimalik haarata, osta tehaseid või laevu. Teiseks olid meil ikkagi väga tugevad separatistlikud meeleolud 1990ndatel ja nendes tingimustes rääkida, et me oleme üks rahvus…»

«Viimastel aastatel on Venemaal tekkinud lihtsalt selline ultrapatriotism, sellises šovinistlikus vormis, ning see on tekitanud terava debati,» lisas Tiškov.

Venemaa patriotismi eripäraks pidas Tiškov segu messianismist (Venemaa kui III Rooma) ning isolatsionismist. «Isolatsionism selles mõttes, et me oleme Euraasia riik, me ei ole Euroopa ega Aasia,» lausus Tiškov.

Tiškovi sõnul ei pea ta viimase all silmas, et Venemaa on maailmas unikaalne tsivilisatsioon, nagu kõlab üks populaarne väide praegusaja Venemaal. «Minu arvates on Venemaal väga palju ühist teiste suurte, paljurahvuseliste riikide arengutega ja pole siin midagi unikaalset,» väitis ta.

Venemaa rahvuse «hingeklambriteks» nimetas Tiškov ühist pikka ajalugu, vene kultuuri ja keelt, õigeusku, ühiseid tähtpäevi ja traditsioone ning tohutut territooriumi. «Territoorium on Venemaa elanike jaoks sümbol, sest see tähendab pindalalt maailma suurimat riiki. Territooriumite kaotus oleks kahtlemata väga tugev löök Venemaa identiteedi pihta,» lausus ta.

«Ilma Siberita poleks Venemaa identiteeti,» vastas Tiškov küsimusele, kui tugev hingeline löök oleks Venemaa elanikele näiteks osa Siberi minek hiinlaste kätte.

Tiškovi sõnul ei kuulu Ukraina Venemaa rahvuse väärtuste süsteemi. «Ukraina ei ole Venemaa jaoks kodumaa (Tiškov kasutas ingliskeelset sõna motherland – J. P.) osa. Kiiev ehk on ainult, sest Kiiev on Venemaa linnade ema ja Venemaa riigi sünnikoht,» ütles Tiškov.

«Aga ma ei ole nõus meie presidendiga (Vladimir Putiniga), et venelased ja ukrainlased on üks rahvas. See pole muidugi nii.»

Tiškovi viisakeeld

Postimees kohtus Valeri Tiškoviga Moskvas 17. märtsil ehk päev enne seda, kui akadeemik sai Eesti saatkonnast eitava vastuse oma viisataotlusele, et osaleda aprilli lõpus Tallinnas konverentsil. Intervjuu Tiškoviga oli kokku lepitud juba märtsi algul.

Tiškov pidi esinema Tallinna Ülikoolis esinduslikul konverentsil, mille teema oli «Rahvuse ehitamine ja natsionalism tänapäeva Venemaal».

Kutse saatsid Tiškovile konverentsi korraldajad Oslo ülikoolist, kes ei teadnud, et Tiškov on Eestis viisakeelu saanute nimekirjas. Tiškov ise samuti ei teavitanud oma viisakeelust norralasi, sest arvas, et korraldajad on Eesti võimudega keelu tühistamises kokku leppinud.

Esimest korda tühistati Tiškovi Eesti viisa Tallinna lennujaamas 2014. aasta sügisel, kui ta saabus esinema Venemaa-meelsesse meediaklubisse Impressum. Eesti siseministeeriumi väitis toona, et Tiškovile keelduti viisat andmast Eesti-vaenulike vaadete pärast. Jaanus Piirsalu

Tagasi üles