Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kuritegelik jõuk hirmuvalitses Rakveret

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kikkpoksija Aap Vels poseerib fotodel eduka spordimehena, riigiprokuratuur süüdistab teda kodulinnas eakaaslase orjastamises. | FOTO: Peeter Langovits

Aprillis astub kohtu ette Tallinnas ja Rakveres tegutsenud jõuk, mida juhtis Andrey Kuzyakin, üks Eesti kuritegelikke liidreid 1990. aastatel, kel rusikameesteks rahvusvahelise tasemega kikkpoksijad.

Andrey Kuzyakini (49) nimel on Eesti kriminaalses maailmas kõla. Tal oli mõju organiseeritud kuritegevuse ühiskassa otsustele. Tema nimel oli kaalu kriminaalsete konfliktide lahendamisel, sest selle taha sai kaitset otsides peituda. Krimilood ajalehtedes rääkisid temast juba kümmekond aastat tagasi.

Eelmise aasta oktoobri keskel nabis politsei aga pikalt vahelevõtmist vältinud Kuzja (Kuzyakini hüüdnimi) ootamatult kinni. Lisaks võeti samal hommikupoolikul maha veel kolm Kuzja väidetavat kambajõmmi: kaks Tallinnas, üks Rakveres.

Sellega tegi politsei avalikuks viimase aasta kestnud uurimise, millega fikseeriti paarkümmend kuriteoepisoodi alustades väljapressimistest ja lõpetades orjastamisega. Riigiprokuratuur süüdistab viit meest Tallinnas ja Rakveres tegutsenud kuritegelikku ühendusse kuulumises.

Mahukas kriminaaluurimine sai aga alguse pealtnäha lihtsast kuriteoteatest Lääne-Virumaal. Nimelt kaebas üks kohalik mees politseile, et temalt hakati ähvarduste saatel nõudma valuraha ühe ärajäänud äritehingu eest.

Ähvardused stiilis «me teame, kus sa elad ja kes on sinu lähedased» ei tahtnud lõppeda. Nii pöördus kurnatud mees lõpuks abi saamiseks politseisse. Asja lähemal uurimisel selgus, et ähvarduse üheks osaks oli lubadus, et vajaduse korral sekkuvad Tallinnast mitu korda karmimad mehed. See köitis organiseeritud kuritegevusele spetsialiseerunud keskkriminaalpolitsei huvi.

Kui Ida prefektuuri kriminaalbüroo organiseeritud ja raskete kuritegude talitus tegeles jõugu Rakvere allharu pahanduste dokumenteerimisega, siis keskkriminaalpolitsei kaardistas Tallinna ülemuste suhtluse Rakvere meestega.

Jupphaaval sai puslest tervikpilt. Selgus, et Rakveres kuritegelikul teel teenitud raha jagati hiljem Tallinnas juhtide äranägemisel. Riigiprokurör Vahur Verte sõnul täideti ühenduse juhi korraldusi vastu vaidlemata.

«Andrey Kuzyakin tegeles liikmete omavaheliste probleemide ja tülide lahendamisega ning ka karistamise otsustamisega,» ütles Verte.

Ehkki Tallinnast jäi jõuliselt kõlama Kuzyakini nimi, said selle kriminaalasja sisuks siiski Rakveres toimunud sündmused. Kuzja palgalehel olnud eesti soost jõumehed olid Lääne-Virumaa pealinnas pannud püsti omamoodi hirmuvalitsuse.

Kui kohalikud ettevõtjad teadsid karta meest nimega Urmas Vels (47), siis baarikaklustega sai kurikuulsaks hoopis tema kikkpoksijast poeg Aap Vels (24). Lisaks oli uurimise huviorbiidis teine perepoeg Paavo, kes samuti lõpuks kuriteosüüdistuse sai.

Kõige esimesena võetigi sellest seltskonnast kinni kakleja kuulsusega Aap Vels. Muuhulgas süüdistab riigiprokuratuur teda orjastamises. Ida prefektuuri organiseeritud kuritegude talituse juhi Rainet Juuse sõnul oli orjaks noorem mees, kes oli varem süüdistatavaga tülli läinud. Tülis kaotajaks jäänu allutati ähvardustega võitja tahtele.

«Kui vaja, kaevas ta «peremehe» kodu juures kraavi, kui vaja, pani käsu peale toime kuritegusid,» selgitas Juuse.

Rakvere linnas puutumatute kuulsuse omandanud Velsidest on praeguseni vahi all Urmas Vels ja Aap Vels. Lisaks neile ja jõuku oma kunagise maine toel juhtinud Kuzyakinile on selles kriminaalasjas vahi all ka Eesti tuntud pokkerimängija ja rahvusvahelisel tasemel Tai poksiga tegelenud Georgi Abuladze (27). Eesti pokkerimängijate mulluse teenistuslehe kohaselt oli Abuladze 2015. aastal teenitud 35 121 dollariga pingerea üheksandal kohal.

Süüdistuse järgi rahastas kuritegelik ühendus oma tegevust peamiselt varguste ja väljapressimisega. Lisaks viiele eelmainitule astuvad kohtu ette veel neli meest, keda kaasati kuritegudesse jõugu Rakvere haru kaudu ning kellele anti korraldusi panna toime varavastaseid kuritegusid.

Peale varguste, orjastamise ja väljapressimise süüdistatakse asjaosalisi veel kelmuses, dokumentide kuritarvitamises ja varastatu hoiustamises. Kriminaalmenetluse käigus arestiti süüdistatavatelt sõidukeid, kinnistuid ning muud vara koguväärtusega ligi veerand miljonit eurot.

Kuritegeliku ühenduse kriminaalasja eelistung toimub Harju maakohtus 6. aprillil.

LISALUGU

Lavastatud avarii Audi ja metssigade vahel

Ühe omanäolisema kuriteoepisoodina käsitleb uurimine kikkpoksija Aap Velsi katset kindlustuskelmust korraldada.

Nimelt oli Velsi kasutuses kulukat kapitaalremonti vajanud sõiduauto Audi A8. Piraka väljamineku vältimiseks pidas Vels politsei kinnitusel paremaks lavastada kapitaalne avarii. See toonuks kopsaka kahjutasu hoopis kindlustusest.

Auto mahakandmiseni viinud avarii jäi Velsi orja ülesandeks, kes selleks varem valmis vaadatud kohas Audi kivi otsa puruks sõitis. Asjaosaliste väitel sattus Audi avariisse seetõttu, et metssead jooksid teele ette. Oma versiooni kinnitamiseks oli Vels lõiganud isale kuuluvast metsseakasvandusest loomade karvu, mis teele ja autole puistati.

Kindlustus jäigi versiooni uskuma ja oli valmis umbes 6000 euro suurust väljamakset tegema. Siinkohal sekkus aga sündmustel silma peal hoidnud politsei ja raha jäi pättidel saamata.

Tagasi üles