Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Saared tahavad omavahel köit vedada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Köie punumine 11. juunil toimuva hiidlaste-saarlaste köieveo tarbeks. | FOTO: Merekultuuriaasta

Hiidlaste ja saarlaste uskumatuna näiv idee korraldada kahe saare vahel köievedu peaks saama teoks juba vähem kui kuu aja pärast. Veidi ebaselge on veel ohutuse küsimus, kus oluline sõna on veeteede ametil (VTA).

Umbes kolme nädala pärast, 11. juuni õhtul peaksid kõik võistlusjanulised saarlased ja hiidlased kogunema vastavalt Soela ja Sõru sadamasse, et maha pidada üks tõsine jõukatsumine.

Nimelt peaks siis aset leidma kahe saare vaheline köievedu, mis näeb välja nii, et üle Soela väina veetakse kümnekilomeetrine köis. Nagu ühele õigele võistlusele kohane, jälgib kogu asja ka kohtunik, kelleks on seekord Vormsi saare esindaja.

Mõistagi ei ole selline ettevõtmine niisama lihtne. Selleks et üritus üldse toimuda saaks, peab VTA selle toimumise ajaks laevaliikluse sulgema. Samuti tuleb tagada ohutus, seda nii köieveoga seotud inimestele kui ka kõigile teistele veeliiklejatele.

Köieveo Hiiumaa-poolne korraldaja Tanel Lips lisas, et köievedu ise võiks mitte kuigi pikaks venida. Siis ei jääks ka laevaliiklus kauaks seisma. Tõmbamine ise võiks tema hinnangul kesta kuni pool tundi ja osalema oodatakse mõlemal saarel sadu inimesi.

Lips on veendunud, et midagi ületamatut selle ettevõtmise juures ei ole. Küll aga on mõnelt poolt olnud kuulda ka skeptilisi arvamusi.

«Ma ise usun siiralt, et ükski kaalutlus ei ole täna meie plaani ümber lükanud,» sõnas ta. Kui siis ainult võib ettevõtmisele kriipsu peale tõmmata tormine ilm.

Esimene kilomeeter köit on valmis ja juba peagi katsetatakse, kuidas on seda tõmmata. «Ülejäänud köieosa on juba tellitud, nii et varsti läheb tõmbamiseks!» on korraldaja positiivselt meelestatud.

Kas aga ei või probleeme tekitada see, kui 10-kilomeetrine köis märjaks saab ja seetõttu väga raskeks muutub?

«Tegemist on ujuvköiega, mis tähendab, et köis ujub vee peal. Küll aga on see vahepeal poidega fikseeritud, et kuskile mujale ulpima ei läheks,» selgitas Lips.

Tänase seisuga on VTA küsinud korraldajatelt täiendavat infot, ennekõike merre paigaldatavate poide kohta. Kas ja millistel tingimustel amet üritusele üldse loa annab, peaks selguma lähiajal.

Köievedu toimub kahe sadama vahel. Foto: kuvatõmmis / Google Maps | FOTO: Kuvatõmmis
Tagasi üles