Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu orjapidaja viljeles mitmekesist kuritegevust

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Margus Ansu

Tartu Vaiksel tänaval orja pidanud Kaido Mosen on mitmel korral kriminaalkorras karistatud tegelane, kes hoidis kõrvale alimentide maksmisest, kasutas raha väljapetmiseks variisikuid ja jäi kõikjal võlgu.

Foorumitest leiab Moseni võlausaldajate kirumist omajagu. Tulusid varjas mees nagu jaksas, et vältida võlgade ja alimentide tasumist. Näiteks määras ta enda Peetri Turu Pubi nimelise firma juhatusse peale oma tuttava ka pensionäri, kellel pole äriühingu tegevusest mingisugust arusaama. Töötute ja poolasotsiaalide ärakasutamine töö tegemisel oli Mosenil väljatöötatud skeem. Raha maksis ta mustalt või jäi lihtsalt võlgu.

Mosen on vahetanud nime, nagu on teinud mitu teistki kurjategijat – kunagi oli tema perekonnanimi Paju. Toonane Kaido Paju astus 1998. aastal kohtu ette seoses väljapressimisega. Tal õnnestus ka kinnipidamise ajal põgeneda, ent kaitsepolitsei sai ta kätte. Samuti karistati meest üliraske kehavigastuse tahtlikus tekitamises. Niisiis on Mosen-Paju varemgi vanglaleiba hauganud.

-Varastas vangi tagant

Tartu maakohus langetas alles mullu märtsis otsuse, millest selgub, et juba toona oli Mosen karistatud kriminaalkorras seitsmel korral ja väärtegude eest üheksal korral. Ka mullu sai Mosen kriminaalkorras karistada, seekord kuritahtliku kõrvalehoidmise eest igakuise elatusraha maksmisest oma lapsele ja ka endisele abikaasale. Võlgnevus oli kokku 6000 eurot.

Kohtuotsuses seisab, et Mosen on oma sissetulekuid varjanud, arveldades sularahas või kasutades arveldamiseks pereliikmete kontosid. Samas oli Mosenil kohtuniku hinnangul piisavalt vara elatusraha maksmise kohustust täita: ta oli mitme äriühingu juhatuse liige, samuti oli tema kasutuses mitu sõiduautot, mis olid registreeritud abikaasa või firma nimele. Mosen osutas Tartus nii meditsiiniliste vedude teenust kui ka viis oma matuseautoga surnuid viimsesse puhkepaika. Tavasõiduk oli mehel maastur.

2013. aastal laiendas Mosen oma haaret ja taastas Tartu Raadi piirkonnas ajaloolise Peetri turu. Seal oli ka pubi, aga Postimehele teadaolevalt ei läinudki äri korralikult käima. Niisiis otsis mees vahendeid valimata võimalusi, kust teenida.

2009. aastal mõistis kohus Moseni kriminaalkorras süüdi seoses teist korda auto joobes juhtimisega. 2007. aastal sai mees esimest korda karistada selle eest, et hoidis kõrvale igakuise elatusraha maksmisest lapsele ja endisele abikaasale. Ent alimentidega samast kohtuasjast leiab ka varguse: 2004. aastal läks ta ühe inimese juurde, kelle käes olid hoiul vangis istuva mehe tööriistad. Ta väitis, et vang lubas tal neid asju kasutada, ja tassiski minema. Samal päeval müüs Mosen asjad maha.

Kõike ei jõua ette lugeda, aga miks mitte mainida näiteks seda, et 2008. aastal õnnestus Mosenil jääda EMT-le võlgu 2400 krooni.

Viimase, märtsi alguse kohtuotsuse toimiku seitsmest kaustast moodustab Lea orjastamine tegelikult väikse osa, sest majanduskuriteod lausa kugistavad paberit. Peale Lea kasutas ta oma kuritegude variisikutena tervet hulka inimesi, et petta selliseid firmasid nagu Mogo, Autopant, Bondora ja Koduliising.

Mosen võttis ühele inimesele kuulunud Volkswagen Transporteri, lasi selle siis varuosadeks lammutada ja müüs jupid maha. Siis õnnestus tal tankisti kasutades veenda kiirlaenufirma kliendihaldurit, et üks võõras auto on tema variisiku oma, ja saada auto tagatisel ka laenu.

Kõigepealt Mosen rentis selle auto, seejärel vormistas fiktiivse müügilepingu alusel kasutütre omandisse, siis sellesama variisiku omandisse ja piiks-piiks – ligi 3000 eurot tuli!

Autodega skeemitas Mosen omajagu: tunamullu tõi ta Leedust Volvo, vormistas selle kõigepealt fiktiivse lepinguga kasutütre nimele, siis tankisti omandisse, seejärel orjastatud Lea omandisse. Lõppkokkuvõttes sai mees kiirlaenufirmalt auto tagatisel üle 4000 euro.

Üht pensionäri kasutas Mosen variisikuna rolleri väljapetmiseks kataloogikaubamajalt. Mees pani pihta ka Respo haagise. Mosen võltsis hulgi variisikute allkirju, väljapetetud raha lasi kanda muuhulgas alaealise poja pangakontole, kust võttis selle siis välja.

Üks põhjus, miks keegi Moseni lähikondsetest või tuttavatest eile kirjeldatud Lea orjastamislugu politseisse ei andnud, peitub asjaolus, et suur osa neist sõltus Mosenist suuremal-väiksemal määral, olgu see siis temalt saadud ajutine elamispind või lootus mingitki tööd saada. Osa Moseni tuttavatest ka lihtsalt kartis seda suurt ja varem vägivallakuritegude eest vangis istunud meest. Nii näiteks sai politsei tunamullu teate, et Mosen lükkas, lõi kõhtu ja tõmbas seejärel ukse vahele enda kasutütre – sama inimese, keda Mosen kasutas oma kuritegude elluviimiseks variisikuna.

Moseni nüüd juba endine abikaasa ei soovinud eile Postimehele kommentaare anda. Küsimusele, miks ta ise toimunu vastu midagi ette ei võtnud, vastas eksabikaasa, et oli ise täpselt samasugune ohver.

-Omanik luges lehest

Eelmise aasta lõpus ostis Moseni eluasemeks olnud ridaelamuboksi mees, kes sai alles eile Postimeest lugedes teada, mis majas veel mullu kevadel toimus. Ühe naaberboksi elanik tunnistas, et Mosenite aiast kostis sageli karjumist, ka Lea kamandamist. Lea tunnistanud elanikule, et Mosen ei kiida temaga suhtlemist heaks, ent mõne sõna nad vargsi siiski vahetasid.

Naaber küsis, miks Lea ei lahku sellistest oludest ega pöördu kodutute varjupaika. Lea oli tema väitel ka tunnistanud, et midagi peaks ette võtma, ent jäi siiski orjusse. Üks teine naaber kinnitas, et Mosen ja tema nüüdseks eksabikaasa tülitsesid nõnda, et see oli temalegi näha ja kuulda, sestap eelistas tema pere agressiivsest tegelasest lihtsalt eemale hoida.

Lead nägi ta harva, näiteks siis, kui naine käis prügiämbrit tühjendamas. Vaikne tänav on aga Tartu Raadi piirkonna üks idüllilisemaid tänavaid – ärge muretsege, nimi õigustab end taas.

Tagasi üles