Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Türi valla väikefarmis tuvastati sigade Aafrika katk

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Siga. | FOTO: Urmas Luik

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) sai eile laborist kinnituse kahtlusele, et Järvamaal Türi vallas Äiamaa külas asuvas viie seaga kodumajapidamises on sigade Aafrika katk.

Nakkuse tõkestamiseks kehtestatakse taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Epidemioloogilise uuringuga selgitatakse, kuidas haigusetekitaja farmi pääses. Farmi oli varem kontrollitud ning bioohutusnõuded olid seal täidetud.

Taudipunkti ümber on kehtestatud ohustatud ja järelevalvetsoon, mis tähendab loomapidajatele kitsendusi ja täiendavaid kohustusi. Haigusega farmi järelevalvepiirkonda jäävad kaks kodumajapidamist, milles rakendatakse kõrgendatud järelevalvet.

Tegemist on neljanda juhtumiga, kus VTA diagnoosis sigade Aafrika katku pärast 2015. aasta septembrit, teatas amet. Kõik juhtumid on tuvastatud väiketaludes.

Seakatkuoht jääb püsima veel pikaks ajaks ning iga loomapidaja tegevus peab järjepidevalt olema suunatud ohtude vältimisele, ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda. «Kõik loomapidajad peavad praegu igati katku levikut tõkestama. Nii kodumajapidamistes kui ka suuremates seafarmides tuleb rangelt välistada sigade kokkupuude teiste koduloomade, metssigade ning saastunud materjalidega,» lausus ta.

Seakatku farmipuhangute vältimiseks alates 2015. aasta septembrist karmistunud bioohutusnõuded kehtivad kõigile seakasvatajatele üle Eesti.

Tänavu on sigade Aafrika katk jõudnud nelja farmi. Peale eile tuvastatud juhtumi Türi vallas diagnoositi 1. juulil seakatk Puurmanni ja Põltsamaa valla seakasvatustes ning 4. juulil Saare vallas.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustavad palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites. Ravi pole ja taudi edasise leviku tõkestamiseks tuleb sead hukata. Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta.

Tagasi üles