Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tuhanded sead kaotanud firma vaidlustas tapatalgud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kadrina vallas asuvast Kallukse küla farmist tuleb VTA andmetel välja vedada ligi 250 tonni seakorjuseid. | FOTO: Meelis Meilbaum

Kallukse seafarmi omanik kahtlustab, et eelmisel nädalal hukati tema farmis põhjuseta üle 4200 sea ning veterinaar- ja toiduameti (VTA) proovid, mis tuvastasid tema loomadel sigade Aafrika katku, ei olnud täpsed. VTA hinnangul pole põhjust nende ostuses kahelda — katkupisik oli farmis sees.

Kadrina vallas Kallukse suurfarmis sigade Aafrika katku tõttu hukatud loomad viidi hävitamisele Väike-Maarjasse AS-i Vireen. | FOTO: AFP / Scanpix
Kallukse farm. | FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Lääne-Virumaal Kadrina vallas asuv Kallukse seafarm kuulub osaühingule Sponsum. Äriühingu volitatud esindaja vandeadvokaat Armand Reinmaa kinnitas eile, et veterinaar- ja toiduametile esitatakse taotlus täiendava ekspertiisi tegemiseks. Reinmaa selgitas, et positiivne vastus tuli ainult ühe proovi puhul. See oli tehtud PCR-meetodil, mis juhendi järgi on ebausaldusväärne. Hukkamise käigus kontrolliti veel 65 looma, kuid kõik need proovid olid negatiivsed.

Reinmaa sõnul ei ole ta päris kindel, kuid ekspertiisi kiirusest võib järeldada, et needki proovid võidi teha PCR-meetodil. Äriühingu esindaja sõnul on sigade Aafrika katku tuvastamiseks ka teine meetod, HAB, mis võtab PCR-meetodiga võrreldes küll rohkem aega, kuid on tunduvalt täpsem.

Nõude summa teadmata

Reinmaa sõnul esitab OÜ Sponsum veterinaar- ja toiduametile hüvitisnõude. Täpset summat ta veel öelda ei osatud.

Küsimusele, mis saab siis, kui kordusproov osutub negatiivseks ehk sead hukati asjata, vastas Reinmaa, et kõigepealt tuleb ära oodata kordusproov ja selle tulemus.

VTA algses pressiteates viidati peadirektori asetäitjale Olev Kaldale, kelle sõnul kontrolliti sigu seoses loomade suurenenud suremusega. Reinmaa sõnul oli aga loomade suremus tavapärane.

Sigade Aafrika katku positiivne proov saadi Kallukse farmist läinud nädala kolmapäeva õhtul. Sama päeva hommikul viidi sellest farmist 30 looma Huljale tapamajja. Küsimusele, miks katkukahtluse korral sead tapamajja viidi, ei osanud Reinmaa vastata. Küll aga teadis ta öelda, et tapamajas olnud sigadel katku ei tuvastatud.

Olev Kalda hinnangul ei Reinmaa seisukoht testide osas pädev, sest ilma erialase ettevalmistuseta inimesel pole teadmisi kuulutada üht testi ebausaldusväärseks. Lisaks pole Kalda sõnul vahet, kas viirusekandja tuvastati ühel või sajal seal.

Osaühingu Sponsum taotlus kontrollekspertiisiks võetakse Kalda sõnul menetlusse ja otsustatakse, kas see rahuldada või mitte. VTA asejuht lisas, et tema andmetel kontrollis labor proovi tulemust mitu korda. «Meil ei ole alust kahelda proovi tulemis,» lausus ta.

Metoodikast rääkides ütles Kalda, et PCR-meetod on akrediteeritud ehk ametlikult tunnustatud. Praegu pidi labor valmistama ette ka põhjalikumat selgitust katkuviiruse tuvastamise meetoditest.

Kalda ei olnud nõus vandeadvokaadi väitega, et sigade suremus ei olnud farmis suur. «VTA andmetel oli see suurenenud,» toonitas ta.

Vangerdus omanikfirmas

Testitulemuste ümber puhkenud kärale lisaks vahetus eile ka Kallukse seafarmi omanikfirma omanik: kui veel üleeile kuulus OÜ Sponsum advokaat Armand Reinmaale, siis alates eilsest on omanik Uku Russ Ilves.

Sponsumi tegevusalaks on äriregistris märgitud sootuks elektrimaterjalide hulgimüük. Mullusest majandusaasta aruandest selgub, et läinud aastal majandustegevust ei toimunud. Juhatuses oli üks liige, Aare Kirss, ent mitte ühtegi töötajat. Ka Kirss taandus ettevõtte juhatusest eile, selgus äriregistrist.

Sponsum on Eesti Tõusigade Aretusühistu liige. 4200 seaga farmi ostis Sponsum alles üsna hiljuti, umbes poole aasta eest.

Armand Reinmaa on Reinmaa & Partnerid vandeadvokaat. Äriregistris on ta seotud veel 18 ettevõttega, millest üks on likvideerimisel ning neljal on kustutamishoiatus.

Uku Russ Ilvese kohta kirjutas Äripäev mullu, et ta vedas aastaid Tallinki laevadel fotoäri, millelt jäid maksmata tööjõumaksud. Probleemide ilmnemisel lõpetas laevafirma Ilvesega koostöö. Lisaks Sponsumile on ta seotud veel kolme ettevõttega: Merefoto OÜ, PisuHand OÜ ning Pildimees OÜ. Äriregistri andmeil on neist viimane likvideerimisel ning PisuHandil on kustutamishoiatus.

Sponsumile lisaks on Kirss ja Reinmaa koos seotud veel ühe ettevõttega – Eesti Kompostiga –, milles Reinmaa on ainuosanik ja Kirss juhatuse liige. Kirss on seotud veel aiandusühistuga Ohaka ning OÜga Copower.

Ka Eesti Komposti mullusest majandusaasta aruandest nähtub, et majandustegevust ei toimunud, kuid selleks aastaks on see plaanis. Möödunud majandusaasta kahjum oli 77 eurot.

Sponsum on registreeritud omakorda Ohaka aiandusühistusse, mille juhatuses on Kirss. Teine kasutatav aadress on Tallinnas Pärnu maanteel, samas majas Äripäeva toimetusega.

Tagasi üles