Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Teeme lolli teleka targaks!

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Sander Ilvest

Tunnistagem – nutitelerid on mõttetud asjad. Aga õnneks saab need hõlpsasti tõeliselt nutikateks ekraanideks muuta, vaja on vaid, et seadme küljes leiduks üks vaba HDMI-pesa.

Tunnistagem – nutiteler on mõttetu asi. Aga õnneks saab need hõlpsasti tõeliselt nutikateks ekraanideks muuta, vaja on vaid, et seadme küljes leiduks üks vaba HDMI-pesa.

Nutitelerite põhiline häda on see, et neid teevad ekraanitootjad, kes sinna sisse üritavad tarkvara arendada. Aga kuna neil pole selles kogemusi, on tulemus kohmakas, aeglane ning pealegi ei kiputa telerite tarkvara eriti uuendama. Mul näiteks on kodus suurepärase pildiga teler, mille nutiosa on nii aegunud, et isegi Netflixi rakendust ei toeta. Projektoritel pole üldse kunagi erilist nutivõimekust olnud.

Vastamisi on kaks giganti, Google ja Apple, ning oma osa turust üritavad saada väiksemad ja tundmatumad tegijad.

Google Chromecast 2 (Arvutitark, hind 49,90)

Chromecast 2 | FOTO: Google

See on puudritoosisuurune karbike, mis HDMI-sabakesega ühendub teleri külge. Toite saab ta USB-juhtme kaudu kas teleri vabast USB pesast või seinaadapterist (mis on kohe karbis kaasas). Töötab nii Androidi kui ka Apple'i telefonidega.

Sissejuhatuseks tuleb teleri puldi abil valida see pesa, kuhu Chromecast on ühendatud. Siis telefoni tõmmata Google Casti rakendus (samal päeval, kui leht trükki läks, nimetas Google selle rakenduse ümber Home'iks) ning Chromecast ühendada oma koduse wifiga. Ja see ongi enam-vähem kõik. Casti rakenduses on otseteed kõigile rakendustele, mis suudavad oma sisu telerisse saata. Näiteks Youtube, Spotify, Google Photos, Google Slides, Netflix jms. Selleks tuleb puudutada vaid rakenduse servas kuvatud ekraanikujulist ikooni. See toimub üksikute sekunditega, kui mitte hetkega. Sama lihtne on iPhone'i või iPadi ühendamine.

Kõige elegantsem on see, et sel juhul ei peegeldata lihtsalt telefoni või tahvli ekraani telekasse (kuigi ka seda saab teha), vaid Chromecastile antakse lihtsalt korraldus nõutud sisu Internetist kohale tuua. Kui näiteks Netflixist on film mängima pandud, võib telefoni kinni panna või sellega hoopis muud teha. Nii ei kulu sisu esitamise peale telefoni akut, aga vajaduse korral toimib see mugava kaugjuhtimispuldina.

Chromecastile sobib sisu esitamiseks ka iga arvuti, millel jookseb Chrome'i veebilehitseja. Sellele tuleb lisada vaid Google Casti laiendus ning nüüd võib iga veebilehe otse telekasse saata. Paraku ei ole populaarsele videomängijale VLC sisse ehitatud veel Chromecasti tuge, aga teil on aastatega kogunenud mitu terabaiti videoid. Üks mugav lahendus paigaldada Chrome'i ka laiendus «Videostream for Google Chromecast» ja selle paariline oma telefoni. Näitate arvutile videokausta ette ja telefoni saate kaugjuhtimispuldina kasutada. Toetab ka subtiitreid.

Need on vaid mõned võimalused, veebis ringi sorides leiab Chromecasti toetavaid rakendusi telefoni ja arvutisse sadade kaupa. Tõrvatilk ka: Google teeb Chromecasti omanikele pidevalt pakkumisi, näiteks kuudepikkusi sisuteenuse tellimusi tasuta. Aga kuna nad seda Eestis ei müü, ei saa ka meie neist osa. See on ka põhjus, miks USAs 35 dollarit maksva vidina Eesti vahendajad rohkem raha küsivad.

Apple TV 32 GB (IM Arvutid, hind 179 eurot)

Apple TV | FOTO: Apple

See on omaette karbike, mis tahab toidet seinakontaktist ning ei ole nii märkamatu kui teised siin toodud lahendused. Aga kui ilus karbike! Lisaks saab nutika kaugjuhtimispuldi, aga näiteks HDMI-kaablit selle raha eest pole kaasa pandud, vaja eraldi soetada.

Kui on olemas iPhone, iPad või Apple'i arvuti, siis toimib kõik nagu võluväel. Apple'i kuulus ökosüsteem on ju nagu maagiline aed, kus kõik omavahel sobib ja näeb veel imekaunis välja. Asi läheb keerulisemaks siis, kui vaja on ühendada Windowsi arvuti või Androidi telefon. Esimesse tuleb installida iTunes, Apple'i meediamajanduse süda koos kõigi selle eeliste ja vigadega. Telefoni jaoks tuleb Google'i rakendustepoest leida mõni AirPlayd toetav programmike, näitels DoubleTwist, AirSync või AllConnect. Testimiseks tasuta, täisfunktsionaalsuse eest küsitakse tihti mõni euro.

Pulti võib suhtuda nii ja naa. Edev ja mugav on see küll, eriti puutetundlik osa, aga mina näiteks ei taha oma elutuppa veel üht pulti. Kaugjuhtimise töö teeb ära ka vastava rakendusega iPhone.

Apple'i karbikese erinevus teistest on salvestusruum, kuhu saab rakendusi installida – teistel seadmetel peab selleks kasutama telefoni või arvutit. Enamasti on põhilised rakendused telefonis niikuinii olemas, seega ei paista sel erilist mõtet – kui Apple nüüd millegi sellisega välja ei tule, mida teised ei suuda. Hoopis kasulikum on Bluetooth-ühendus. Sellega saab lisada näiteks mängupuldi või juhtmevabad klapid. Viimane on hea, kui soovite teisi pereliikmeid segamata öösel filmi vaadata. Nii Chromecasti kui ka Platineti puhul tuleks klapiheli juhtmega teleri väljundust võtta ja see paneb kogu juhtmevabaduse ideele põntsu.

Kogu see nutikus – ja palju meie enda loodud sisu, näiteks fotod ja videod – on aga olemas meie telefonides ja arvutites. Testime kolme seadet, mida lihtsalt teleri HDMI-porti (see õhem, aga pikem kui USB-pesa) ühendades kogu see sisu suurele ekraanile manada. Ja mis kõige parem, majapidamisse ei lisanud ühtki näotut kaablit, sest signaal edastatakse üle koduse wifi-võrgu.

Platinet TV Miracast + Airplay HDMI-adapter (Photopoint, hind 39,99)

Platinet TV Miracast + Airplay | FOTO: Platinet

See konkreetne seade esindab laia tooteperekonda. Hiina veebikaubamajadest võib sarnast funktsionaalsust lubavaid vidinaid leida ka kümne euro eest, kui olete valmis paarikuuse ooteaja ja olematu garantiiga.

Füüsiliselt sarnaneb Platinet TV pulk Chromecastiga, ainult tal on antenn, mis peaks tagama parema wifi-võimekuse. Toita tuleb seda samuti USB kaudu, kuid sedapuhku pole seinaadapterit kaasas. See-eest leiab karbist lühikese HDMI-pikenduskaabli, mis on hea, sest nii saab pulka õhukese teleri taha paremini paigutada.

Kirjade järgi toetab see kõikvõimalikke standardeid – Miracast, DLNA, EZCast jms – ning lubab ära teha rohkem kui Chromecast ja Apple TV kokku, platvormist sõltumata. Praktikas kõik nii ilus ei ole.

Kogu häda on tarkvaras. Vajalik EzCasti tarkvara näeb kole välja ja esialgne ühendamine ei kulge sugugi nii sujuvalt kui Chromecasti või Apple TV puhul. Aga seda on vaja teha vaid üks kord, nii et võib alla neelata. Paraku on rakendused lihtsalt koledad ja mis veel hullem, töötavad samal riistvaral palju-palju aeglasemalt kui teiste võistlejate programmid. Lisaks loobib EZCast telefoni reklaami täis ja sellega ei saa enam leppida.

Samuti pole siin Chromecasti DIAL-süsteemi, kus telefonist antakse vaid käsk ja edasi toimetab sisuga juba vidin ise. EZCasti puhul peegeldatakse telefonis mängiv telerisse, mis esimest koormab.

Ainuke asi, milles Platineti pulk tõesti säras, oli Windowsi sissehitatud DNLA-serveri abil sisu telekasse saatmine: vaid paremklõps failil ja «Cast to…». Aga videofaili puhul ei toeta ka see lahendus subtiitreid, nii et ikka tuleks mõni võimekam DLNA-server arvutisse paigaldada, näiteks Plex või eelmainitud Videostream.

Kokkuvõte

Kasutusmugavust, hinda ja võimalusi arvestades tuli võitjaks Chromecast 2. Kelle kodu ja taskud on asustatud Apple'i seadmetega ja hinnasilt ei hirmuta, selle jaoks sobib Apple TV ka suurepäraselt. Edeva puldi saab pealegi. Platinet TV sarnaste pulkade nõrk koht on tarkvara, mille pealt kokku hoitakse. Sobib huvilisele, kellel meeldib ise nokerdada ja häkkida.

Märkus: kõik siintoodud seadmed suudavad edastada maksimaalselt FullHD (1080 p) kvaliteediga videot. Neil, kellel kodus juba 4K-võimeline teler, aga striimingulahendust veel ei ole, tasub oodata: Google näiteks lubab 4K-võimelise Chromecast Ultra müügile lasta juba novembris.

Tagasi üles