Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pevkur – laitmatu mainega kriitik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Hanno Pevkur | FOTO: Jaanus Lensment

Oli veidi ootamatu, kui 2015. aasta riigikogu valimistel seadis Reformierakond Eesti lõunamaakondades Võru-, Valga- ja Põlvamaal oma valimisnimekirja etteotsa toonase siseministri Hanno Pevkuri, kes oli kandideerinud varem Tallinnas ja Lääne-Virumaal.

Tänavatel-poodides oma näo ja nimega võimalikele valijatele teepakke jagades osutus aga valik väga täpseks: 2014. aastal Võrumaal Luhamaa piiripunkti lähedal röövitud kaitsepolitseinik Eston Kohver osutus Pevkuri võrratuks kampaaniameistriks – iga lõunaeestlane soovis kuulda Eesti-Vene piiri väljaehitamisest, tugevdamisest. Võidetud 4766 häält ületasid kõiki tema varasemaid riigikogu valimiskatseid üle kahe korra.

Praegusel võitlusel Reformierakonna esimehe kohale on Pevkuril eelised just väljastpoolt pealinna erakonnaliikmete ja n-ö lihtsate inimeste seas. Kõik hetkehinnangud nii Pevkuri kui ka Michali toetajaskonna seast peavad Pevkuri võitu tõenäolisemaks.

Küsitakse aga ka seda, kas Pevkur pole ainult kattevari muude tulevaste Reformierakonna protsesside eel. Et kui temal ei peaks õnnestuma erakonda valimisvõidule viia, siis kes on järgmine? Kas keegi Pevkuri kampaania toetajatest: Kaja Kallas, Valdo Randpere, Andrei Korobeinik, Jaanus Rahumägi, Urmas Sukles, Rein Lang?

Pevkuri tõi 2009. aastal sotsiaalministriks endine Reformierakonna esimees, üheksa aastat peaminister olnud eurovolinik Andrus Ansip, kes oli kuulanud teda viis minutit ETV saates «Foorum». Kandidaate oli Ansipil tol hetkel erakonnas mitu, kuid Pevkuri ladus esinemine veenis Ansipit.

Postimehele läinud aasta lõpus antud intervjuus ei lükanud Pevkur ümber oma elu elama hakanud kuulujuttu, et ta jäi eelmisel korral 2014. märtsis parteijuhi valimisel Taavi Rõivasele alla ühe häälega. Hääled jagunesid tegelikult 7:4 Rõivase kasuks. Otsustavaks sai, et Rõivas oli sel kiirel, äreval hetkel, mil mõlemad kandidaadid said sõna sisuliselt viieks lauseks, lihtsalt põlevam.

Ansip oli toona Pevkuri juhatuses välja pakkunud oma eelistusena, mis võis anda märku, et asi on otsustatud. Läks vastupidi: Rõivas rääkis silmade põledes, pakkus ennast ise ulja veenvusega esimehe kohale ja väidetavalt veenis see hetk hääletama Rõivase poolt ka Ansipit.

Kui Pevkur pakub erakonna juhiks valituks osutamise korral Michalile Tallinna linnapea kohta, siis mida võiks Michal pakkuda oma võidu korral Pevkurile? Tagatoa juhi kohta? Pevkur on ja jääb Reformierakonna riigikogu fraktsiooni aseesimeheks ning võib kindel olla kõrgele kohale järgmiste valimiste nimekirjas.

Tagasi üles