Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kasiinos miljoni kulutanud raamatupidajale šokivangistus

4
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Elle Eskusson (vasakul) mullu oktoobris Harju maakohtus. Mängusõltlasest raamatupidaja kriminaalse tegevuse paljastamiseni viis teletootja Tuuli Roosma tähelepanelikkus. | FOTO: Liis Treimann

19 ettevõttelt mõne aastaga ligi 1,4 miljonit eurot näpanud kasiinosõltlasest raamatupidaja pääses kokkuleppemenetluse käigus üheksa ja poole kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Ülav Kalf | FOTO: Erakogu

Eesti seni kuulsaimale kasiinosõltlasele, kultuurkapitali eksjuhile Avo Viiolile omal alal pika puuga ära teinud raamatupidajast kasiinosõltlase Elle Eskussoni (52) märtsikuusse planeeritud pikk kohtuprotsess jääb ära.

Juba suvest saadik türmis istunud naine sai jõulude eel, täpsemalt 15. detsembril omamoodi kingituse, kui talle mõisteti Harju maakohtus kokkuleppekaristusena üheksa ja poole kuune reaalne vangistus. See on vaid kolmandik kunagi Viiolile mõistetud kahe aasta ja kaheksa kuu pikkusest vangistusest.

Eesti kasiinomängurist rekordriisuja pääseb vabadusse seega juba mai alguses. Tema pikaajaline vangistus polnud prokuratuurile eesmärk omaette. Sellest olulisemaks peetakse kannatanutele – 19 firmale – kahjude hüvitama asumist. Sest kahju, mida klientides usaldust äratanud raamatupidaja mõne aastaga oma ohvritele tekitada jõudis, on märkimisväärne.

Kui kurikuulus Viiol jõudis 13 aastat tagasi kasiinodesse viia praeguses vääringus ligi 545 000 eurot, siis tema kasiinosõltlasest ametikaaslane jõudis mängupõrgutes laiaks lüüa 1 372 000 eurot. Eskussoni rahavoog kasiinodes osutus sedavõrd suureks, et naise varjatud jälgimise alla võtnud ja vargsi tõendeid koguda lootnud keskkriminaalpolitsei pidi kiiruga oma plaane muutma. Tema igapäevased kasiinokülastused osutusid lihtsalt liiga kulukaks ja politseil olnuks hiljem kannatanutele keeruline oma venitamistaktikat selgitada.

Suurimaks kahjukannatajaks osutus Eskussonile jälile saanud ja politseisse pöördunud telenägu Tuuli Roosma. Tema OÜ Reede jäi raamatupidaja tegevuse tõttu ilma 574 838 eurot, mille maksuamet Reede konto asemel enammakstud käibemaksuna hoopis Eskussoni ettevõtte arvele tagasi kandis. Juhtunu järel lubas maksuamet teiste selletaoliste pettuste ärahoidmiseks oma tööprotseduure muuta.

Roosmale järgnes kahjukannatanute pingereas 257 769 euroga Tallinnas tegutsev kinnisvaraarendaja ja 109 640 eurost ilma jäänud ehitusettevõte. Ülejäänud 16 kannatanu kahjud jäävad vahemikku 1900 – 47 731 eurot.

Kokkuleppemenetluse sõlminud Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Maria Entsik põhjendas lihtsamat lahendust just mitme kannatanu sooviga. «Süüdistatava ja kõigi kannatanute nõusolek võimaldas säästa aega ja ressurssi ning jõuda üldmenetluse asemel kiirema lahendini kokkuleppemenetluses,» lausus ta.

Kokku mõisteti Eskussonile viieaastane vangistus ja sellest enamik tingimisi kolmeaastase katseajaga. See tähendab, et kohe pärast vanglast vabanemist peab naine hakkama täitma kriminaalhoolduse nõudeid ega tohi järgmise kolme aasta jooksul töötada raamatupidajana.

Eskusson on kohustatud vabanemise päevast alates kahe nädala jooksul end vastuvõtule registreerima hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskuses, kus naisele koostatakse sõltuvusest vabanemiseks individuaalprogramm. Selle täitmise kohta hakkab ta aru andma kriminaalhooldajale.

Vanemprokurör Entsik on Eskussonile mõistetud karistusega rahul – viieaastane vangistus on maksimaalne, mida seadus seesuguse kuriteo eest karistuseks võimaldas. «Kuna süüdistatav tunnistas oma süüd, nõustus tekitatud kahju katteks arestitud vara konfiskeerimisega ning oli varem kriminaalkorras karistamata, oli pikk šokivangistus karistusena prokuratuuri hinnangul sobivaim,» selgitas ta.

Eskusson on praeguseks juba alustanud kannatanutele kahju hüvitamist. Seetõttu esitati tema vastu tsiviilhagisid 1 155 000 euro ulatuses. Kohtuotsusega arestiti ka naisele kuulunud sõiduauto Volkswagen Jetta väärtusega üle 12 000 euro ning Swedbankis tema kontol olnud 2653 eurot.

Lisaks jäeti aresti alla ka Eskussonile kuulunud sisustusfirma 4Home Trading kaup – saunalinad, käterätikud ja pesukäsnad väärtusega 37 730 eurot. Naine oli juba varem andnud nõusoleku hüvitada selle kauba müümisest saadava tuluga kannatanutele tekitatud kahju.

See kõik annab eeldatavasti kokku umbes 50 000 eurot, mis on umbes neli protsenti tema vastu esitatud kahjunõuetest. Nii jääb aastate jooksul maksta endiselt umbes 1,1 miljonit eurot.

Kommentaar

Ülav Kalf

keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo menetlustalituse juht

Kirjeldatud kriminaalasi sai alguse Elle Eskussoni ühe kliendi tähelepanekutest, kes märkas raamatupidamises anomaaliaid. Paraku oli siis aga juba suur kahju tehtud ning uurimisel selgus, et paljude ettevõtete usalduse võitnud raamatupidaja oli tegutsenud aastaid ja jõudnud väljatöötatud skeemi järgi üle miljoni euro omastada.

Ilmselgelt muudavad sellised päevavalgele tulnud juhtumid ettevaatlikumaks ning panevad ettevõtete juhid rohkem oma pangakontodel toimuvat kontrollima. Kindlasti tasuks ettevõtetel panustada selliste kuritegude ennetamiseks siseauditi ja -kontrolli rakendamisse.

Sarnaseid kriminaalasju, kus ühte teenusepakkujat on süüdistatud nii suures ulatuses oma klientidelt raha omastamises, keskkriminaalpolitsei viimastel aastatel uurinud ei ole.

Tagasi üles