Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rakvere ei toeta filmifestivali

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Liisa Pakosta | FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Ligikaudu poolsada inimest Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast (EKRE) seisid eile viisakalt rivis Rakveres Targa Maja ees ja võtsid volikogu istungile minevaid rahvaesindajaid vastu plakatitega, mil näiteks kirjas: «Rakvere – homopealinn? Tänan, ei», «Liputamine ei ole kultuuriüritus. Me ei vaja homopropagandat», «Saadik, ole normaalne». Nimelt oli otsustamisel, kas Rakvere linn toetab seksuaalvähemuste filmifestivali korraldamist 1500 euroga.

Rakvere linnavolikogu istungil otsustati, kas linn toetab Rakveresse oktoobris plaanitavat LGBTQ+ filmifestivali 1500 euroga. Volikogu jättis ürituse toetuseta. | FOTO: MARIANNE LOORENTS / VIRUMAA TEATAJA

Politseibuss tiirutas ümber kvartali, et meeleavaldusel silma peal hoida, mõned inimesed tegid fotosid.

EKRE Lääne-Viru ringkonna juhi Anti Poolametsa sõnul soovivad nad meeleavaldusega öelda, et linn filmifestivali ei rahastaks. «Saagu ise hakkama. Nagunii on nad rahastatud välismaalt, see festival pidi maksma üle 20 000 euro. Need summad on hoopis teised kui see nende soovitud 1500 eurot. Linna logo tahetakse sellepärast, et linn oleks nende patroon, toetaja,» alustas poliitik.

Poolametsa sõnul on EKRE-l plaan miitinguid jätkata. «Kindlasti me ei jäta seda niimoodi, sest näeme selles provokatsiooni. Seda esitletakse nii, et teeme seda vaikselt nurgas, ärge meid segage, aga nende eesmärk on provotseerimine ja sellega me nõus ei ole, et homopropaganda on läinud teisele ringile, veel agressiivsemale,» ütles Poolamets, viidates homoabieludele ja lasteraamatutele.

EKRE-lane Innela Õispuu, üks naine väheste seas, ei uskunud, et homoteemalised filmid võiksid olla, nagu välja kuulutatud, väärtfilmid. «Ma ei ole nõus vaatama pealt, jalg üle põlve, kui homod vallutavad Eestimaa, hävitavad ja mõnitavad traditsioonilise perekonna tähendust,» sõnas Õispuu.

MTÜ SevenBow juhatuse liige, homofestivali peakorraldaja Keio Soomelt ütles meeleavaldajate kohta, et neil on selleks õigus. «Mina isiklikult sellises vormis debatti õigeks ei pea,» lisas ta.

Soomelt arvas, et Rakvere kuvandit selline festival ei mõjuta. «Rakverel on nii suur maine, et seda pole võimalik kahe või kolme päevaga rikkuda,» sõnas ta.

Oma istungil otsustas Rakvere linnavolikogu LGBT-filmifestivali mitte toetada, ehkki kultuurikomisjon oli teist korda seesuguse ettepaneku teinud.

Kultuurikomisjoni esimehe Tauno Toompuu sõnul oli see neile uus olukord, kus volikogus jäi kõlama arvamus, et linna rahaga ei peaks toetama seksuaalvähemustele suunatud üritust. «Vähemused, olgu tegemist rahvusvähemustega või meie ühiskonnas vähemuste rollis olevate usuühendustega, on linnalt ikka toetust saanud,» lausus ta.

Toompuu arvas, et taotlust tagasi lükates loob volikogu pretsedendi ja näitab, et tahab hakata kultuuriüritusi tsenseerima. «Me avame Pandora laeka, kui võtame mingi tunnuse taotluse rahuldamata jätmise põhjenduseks,» lisas ta ja märkis, et nii võiks volikogu võtta ette Baltoscandali kava või punklaulupeo laulude tekstid ja hakata neid kontrollima. «Paljud peavad meeste tantsupidu väga kahtlaseks ürituseks.»

Enne oli püüdnud Rakvere volikogu esimehe Toomas Varekiga sõna saamises kokku leppida võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta.

Varek Pakostale enne hääletust sõna ei andnud. «Siis oleks ma pidanud andma sõna kõikidele soovijatele ja asi oleks lihtsalt laadaks ja ka volikogu mõjutamiseks kätte läinud. Kui pärast hääletamist soovitakse midagi öelda, siis palun,» sõnas volikogu esimees.

Hääletusel toetas MTÜ-le SevenBow seksuaalvähemuste filmifestivali korraldamiseks 1500 euro andmist seitse volinikku, vastu oli 11 ja erapooletuks jäi kaks volikogu liiget.

Kommentaar

Liisa Pakosta

võrdse kohtlemise volinik

Olgugi arvamusi Rakvere LGBT-filmifestivali kohta palju – ometi on kõigil headel arvajatel ja otsustajatel täna siin Rakvere linnas palju ühist.

Teame uhkusega, et Rakvere on juba Eesti avatuim kultuuripealinn. Just rakverelased on ilmakuulsad oma avatud meelega kultuuri järgi: jõulupuud, Baltoscandal, meeste tantsupidu, sumo MM, Arvo Pärt, punklaulupidu...

Teame, et enam pole Dionysose pidustuste ajad, kus Rooma riik maksis inimestele etenduste vaatamise eest palka, et nad mitu päeva teatris püsiks. Rakvere lavalaudadel on LGBT-etendused ikka vaba tahte alusel vaadatavad olnud. «Atlas Rakvere», «#6 – Queer Sells» jt läksid Rakveres täissaalidele ja oli täitsa rahulik.

Oleme oskajad vahetegijad propagandal ja sotsiaalse sisuga filmikunstil. Arukate inimestena teame, et need on täitsa eri asjad. Just praegu Rakvere kinos jooksev «Kuuvalgus» ei ole propaganda, vaid pälvis Kuldgloobuse ning on kaheksa Oscari nominent. Me teame, et sotsiaalsete murede lahkamine ja lahenduste otsimine kinolinal on inimeseks olemise üks väljund. /.../

Tagasi üles