Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eesti ei luura Trumpi järele

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Peaminister Jüri Ratas kinnitas ajakirja Newsweek artiklit kommenteerides, et Eesti ei luura kindlasti Ameerika Ühendriikide uue presidendi Donald Trumpi administratsiooni järele.

«Olles vestelnud Eestis vastavate ametite inimestega, kinnitan üheselt, et Eesti ei luura oma liitaste järele. Me hindame väga NATO koostööd,» ütles Ratas (KE) eile valitsuse pressikonverentsil.

Peaminister lisas, et signaal hea koostöö jätkumisest USA ja NATO liitlaste vahel oli Ameerika Ühendriikide kaitseministri James Mattise kohtumine NATO kaitseministriga.

«Kohtumisel toodi eraldi välja Eesti kui NATO liikmesriigi panus. Ja seda panust me jätkame,» lausus Ratas. Ta kinnitas, et Eestile on olulised ka kahepoolsed liitlassuhted USAga.

Siseminister Andres Anvelt (SDE) lisas, et suhtles Newsweeki väidete pärast kaitsepolitsei peadirektori Arnold Sinisaluga ja sai kinnituse, et Eesti ei luura oma liitlaste järele. Samalaadse kinnituse sai Anvelt välisluurega tegelevalt teabeametilt.

Anvelt soovitas Newsweeki vihjete mõistmiseks lugeda teabeameti ja kaitsepolitsei aastaraamatut. «Maailm on ärevust täis. Presidendi ja tema administratsiooni vahetus Ameerika Ühendriikides on tekitanud maailmas palju huvigruppe, kes soovivad edastada libauudiseid. Ka meie idanaaber on äraootaval seisukohal, milliseid mõjutusvahendeid Eestis kasutada,» üles siseminister.

Kaitsepolitsei endine juht ja praegune riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni esimees Raivo Aeg (IRL) peab artiklis esitatud väiteid väheusutavaks.

«Ma sügavalt kahtlen selle tõepärasuses, sest paari aasta tagustest oma kogemustest ja teadmisest oli raudne reegel, et liitlaste järele kindlasti ei luuratud ja Ameerika Ühendriigid on ikkagi Eesti väga strateegiline liitlane,» ütles Aeg rahvusringhäälingu uudisteportaalile. «Eks me näeme siin pidevalt, kuidas Venemaa Föderatsioon inforünnakuid korraldab, eks see ole osa sellest, üritatakse partnerite suhteid halvendada,» lisas ta.

Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort ütles rahvusringhäälingu raadiouudistele, et ei pea artiklis mainitud väiteid üldse usutavaks.

«Eesti ei luura kindlasti liitlaste järele. Ma ei pea seda infot absoluutselt usutavaks. Sellised asjad tulevad tavaliselt siis, kui nii on kellelegi kasulik. Ju oli kellelegi praegu kasulik midagi sellist ajakirjandusse sööta,» selgitas Koort.

Kas väidete allikas võib olla Moskva? «Võimalik. Kes Eesti ja tema liitlaste vahele kõige rohkem kiilu lüüa tahab?»

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni (IRL) hinnangul võib ajakirjas Newsweek avaldatud väide, justkui koguks üks Balti riik luureandmeid USA presidendi Donald Trumpi kaastöötajate kohta, olla sihilik desinformatsioon.

«See uudis kõlab vähemalt mulle kui teadlikult levitatud desinformatsioon,» kirjutas Mihkelson neljapäeval sotsiaalmeedias. «Eesmärk võib olla umbusalduse tekitamine USA ja Balti riikide luureüldsuse vahel, mille kaugemaks eesmärgiks võib olla väga olulise liitlassuhte murendamiskatse,» lisas Mihkelson. «Kinnitan, et kes iganes seda ka ei plaani, see läbi ei lähe.»

Üks Balti riikidest kogub luureandmeid USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni ametnike ja riigipea ettevõtte Trump Organization juhtivtöötajate kohta, sest kardab, et nihe Ameerika Venemaa-poliitikas võib tema suveräänsuse ohtu seada, kirjutas ajakiri Newsweek valitsusega seotud allikatele viidates.

Anonüümsust nõudnud allikad ütlesid Newsweekile, missugused liitlasriigid Trumpi ametnike järele luuravad ja andmeid koguvad, kuid seadsid tingimuseks, et riikide nimesid ei nimetata, sest nood kardavad Trumpi viha.

Lääne-Euroopa luureoperatsioonid algasid augustis, kui Suurbritannia valitsus sai infot, et Venemaa teenistuses olevad isikud on ühenduses Trumpi kampaaniameeskonna liikmetega. Britid jagasid andmeid teiste NATO Euroopa liikmesriikidega. Nimetatud Balti riik olevatki sestpeale luureandmeid kogunud ning jälginud Trump Organizationi juhte Euroopa-reisidel, kirjutas Newsweek.

Operatsioonid reedavad, et USA tähtsamate liitlaste usk Ameerika poliitika suunda on hakanud murduma. Ühendriikide valitsus on pretsedenditus olukorras ka selles mõttes, et Euroopa valitsused teavad juhtkonnas toimuvast rohkem kui USA valitud ametiisikud, sedastab Newsweek.

Jaanuari keskel levitati USA meedias väiteid, justkui oleks Eesti välisluure jälginud Prahas toimunud kohtumist, millel osalesid USA tulevase presidendi Donald Trumpi esindaja ja Venemaa parlamendisaadik.

Tagasi üles