Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu sai kolm uut aukodanikku

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Tartu linnavolikogu otsustas eilsel istungil anda Tartu linna aukodaniku nimetuse ja sellega kaasneva Tartu Suurtähe Väino Kullile, Üllar Põvvatile ja Rein Taageperale.

Tartu linna teenetemärgi Tartu Täht saavad tänavu Jüri Külvik, Mare Tommingas ja Anne Schotter.

Ettepanekuid aukodaniku nimetuse ja Tartu Tähe andmiseks võisid teha kõik. Tänavu esitati aukodaniku ja teenetemärgi kandidaate 22.

Aukodaniku nimetusega kaasnevad Tartu Suurtähed, samuti Tartu Tähed antakse kätte Eesti Vabariigi aastapäeva aktusel Vanemuise kontserdisaalis 23. veebruaril.

Vastavalt Tartu linna põhimäärusele antakse Tartu linna aukodaniku nimetus füüsilisele isikule erilise auavaldusena Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest.

Tartu linna teenetemärk Tartu Täht antakse füüsilisele isikule Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest.

Väino Kull

(sündinud 8. novembril 1943)

Väino Kull / Margus Ansu

Väino Kull on lõpetanud Tallinna polütehnilise instituudi. Aastatel 1969–1979 töötas ta koondises Tartu Autoveod. 1979–1985 oli ta tootmiskoondise Autoteenindus Tartu filiaali direktor ning 1985–1990 Tartu linna täitevkomitee esimehe asetäitja. 1993 sai Kull Tartu linnapeaks ning töötas sellel ametikohal kolm aastat.

Linnapeana andis ta suure panuse Tartu linna kui omavalitsuse õigusliku baasi ning praktilise töökorralduse arengusse iseseisvuse taastanud Eestis. Linnapeana oli Kull põhjalik ja tasakaalukas, alati erinevaid arvamusi ärakuulav ning arvestav. Pärast linnapeaametit oli Kull aastatel 1996–1999 linnavolikogu esimees. Ta on olnud ka linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees ja Tartu abilinnapea.

Üllar Põvvat

(sündinud 17. aprillil 1959)

Üllar Põvvat / Jaanus Lensment/Postimees

Üllar Põvvat on Eesti veemoto üks tugisammastest, Tartu linna veemotospordi tulihingeline edendaja, veemotospordi treener ja endine veemotosportlane. Põvvat on veemotospordiga tihedalt seotud olnud 1970. aastate algusest tänini. Tartu Kalevi veemotoklubi juhatuse liige ja eestvedaja on Kvissentalis paiknevat Eesti üht tegusaimat veemotokeskust ja -klubi juhtinud 1998. aastast.

Peale paatide ehituse edendatakse klubis aktiivselt noorte- ja saavutussporti. Põvvati käe alt on sirgunud paljud viimaste aastate rahvusvahelistel tiitlivõistlustel edukalt esinenud sportlased.

Rein Taagepera

(sündinud 28. veebruaril 1933)

Rein Taagepera / Kristjan Teedema

Teadlase ja ühiskonnategelase Rein Taagepera lapsepõlv ja koolitee algus möödus Tartus. 1944. aasta sügisel lahkus Taageperade perekond Eestist. Kõrgema hariduse omandas ta Toronto ülikoolis, õppides tuumaenergiat ja füüsikat. Ameerika Ühendriikides Delaware’i ülikoolis sai ta doktorikraadi tahke keha füüsika alal. Sealt liikus ta ühiskonnateaduste juurde ja omandas rahvusvaheliste suhete magistri kraadi. 1991. aastal tuli Taagepera tagasi Tartusse, soovides panustada Eesti ühiskonda ja haridusse.

Ta oli Tartu ülikooli sotsiaalteaduskonna loomise eestvedajaid ning esimene dekaan. 1994−1998 oli Taagepera ülikooli politoloogiaprofessor ning 1998. aastast emeriitprofessor. Taagepera tõi endaga kaasa uue akadeemilise mentaliteedi ning kvaliteetse õppetöö ülesehituse. Lisaks oli Taagepera  suur missioon aidata kaasa Eesti iseseisvuse taastamisel.

TARTU TÄHE KAVALERID

Anne Schotter

(sündinud 15. juunil 1936)

Anne Schotter / Sille Annuk

Anne Schotter on aktiivne kodanikuühiskonna arendaja ning haavatavate rühmade eestkostja. Oluline osa Schotteri elus on Tartu pedagoogilisel seminaril, Tartu ülikooli arstiteaduskonnal, teaduslikul tööl, väitekirjade kaitsmisel ning tudengite ja praktikantide juhendamisel.

Uutmisaja tuultes asutas Schotter koos lähedastega ühe esimestest Tartu vabaühendustest. Kristlik Kodu rajati koostöös ettevõtjate ja vaimulikega. Veel enne iseseisvumise taastamist valmis tema eestvedamisel Tartu õigushälvikute varjupaik. Nüüdseks on sellest saanud Tartu Koidu keskus.

Mare Tommingas

(sündinud 6. novembril 1959)

Mare Tommingas / Margus Ansu

1978. aastast Vanemuises töötav Mare Tommingas on teatritöö jooksul olnud nii rühmatantsija, solist, koreograaf kui ka balletijuht. Vanemuise balletti juhib ta aastast 1992 ning tema visa ja eesmärgikindla töö tulemusena on balletitrupp ühtlaselt kõrge tehnilise tasemega ning koosneb põnevatest ja väljendusrikastest tantsijaisiksustest.

Juhina on Tommingas alati toetanud noori koreograafe ning andnud neile võimaluse ennast teostada. Lavastajana on ta teatrilavale toonud töid nii klassikalises kui ka modernsemas tantsukeeles, peale selle on lavastanud oopereid ja muusikale.

Jüri Külvik

(sündinud 30. oktoobril 1965)

Jüri Külvik / Margus Ansu

Jüri Külvik on juba ligi 25 aastat olnud silmapaistev Eesti metsa- ja puidutööstuse arendaja. 1993. aastal asutas ta Lemeksi, mis on praeguseks kasvanud Eesti üheks suurimaks tööstusettevõtteks.

Lemeks Grupp tegutseb edukalt nii puidutöötlemise ja metsavarumise valdkonnas kui ka põllumajanduses ning grupi 22 tütar- ja sidusettevõtet annavad tööd üle 600 inimesele. Lemeksi edu illustreerib ilmekalt Külviku häid ja tunnustust väärivaid juhioskusi, tema uuendusmeelsust, riskijulgust ja tegutsemistahet.

Tagasi üles