Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Koliks, aga mitte eriti palju

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Poliitikute erikomisjon otsustas eile teha valitsusele ettepaneku kolida Sisekaitseakadeemia Tallinnas asuv õppekompleks Narva, valitsuskabinet koguneb ettepanekut arutama ilmselt lähinädalatel.

Stenbocki majas eile hommikul enne valitsuse istungit kogunenud komisjon jõudis seisukohale, et Tallinnas Kase tänaval asuv Sisekaitseakadeemia õppekompleks tuleb kolida kogu täiega Narva. Samas soovitab komisjon jätta Paikusel asuv politseikolledž ja Väike-Maarjas asuv päästekolledž sinna, kus need on.

Peaminister Jüri Ratas (KE) kinnitas eile valitsuse pressikonverentsil, et kolimisega ei kannata Sisekaitseakadeemia töö ning Tallinnast Narva kolimise tõttu ei sulge õppeasutus uksi isegi lühikeseks ajaks.

Peaministri sõnul on peamine, et akadeemia Narva kolimisel tuleb veel analüüsida, mida tähendab see rahaliselt ja kui palju vajab kool investeeringuid. Ratase hinnangul tuleb kindlasti analüüsida, mida tähendab see meie julgeolekule, ja tagada, et õppekvaliteet ei lange.

Ettepaneku teinud erikomisjoni kuuluv riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin (KE) ütles, et komisjon otsustas jääda keskmise variandi juurde, mis tähendab Tallinna õppekompleksi täies mahus ära kolimist. «Komisjon arutas Sisekaitseakadeemia kolimise kolme varianti, millest valiti keskmine. Ma arvan, et valitud lahendus on optimaalne kogu Eestile,» sõnas Stalnuhhin.

Siseminister Andres Anvelt (SDE) ütles, et valitsus tahab märtsi teiseks nädalaks arvutust, kui palju kolimine maksab. Sisekaitseakadeemia arendamiseks saab kasutada 13,5 miljonit eurot Euroopa Liidu raha. Anvelti sõnul on selge, et kolimiskulu ei saa katta ainult sisejulgeoleku eelarvest ja tuleb leida lisaraha.

Anvelti sõnul tegi komisjon valitsusele ettepaneku jätta Pärnumaal Paikusel asuv politseikolledž ja Lääne-Virumaal Väike-Maarjas asuv päästekolledž omale kohale, kuna nende äraviimine läheks vastuollu valitsuse regionaalpoliitikaga. «Kui viime politsei- ja päästekolledži Narva, siis ühelt poolt justkui arendaksime regioone, teiselt poolt aga lammutaksime neid,» lausus Anvelt.

Siseministri sõnul pole akadeemia kolimise juures tähtis mitte betoon ehk uue õppehoone ehitamine, vaid see, et Sisekaitseakadeemias töötavad inimesed oleksid motiveeritud. Siseminister näeb Sisekaitseakadeemia õppejõudude ühe motivaatorina palgalisa. Näiteks Narva politseinikud saavad 30-protsendilist palgalisa ja nii käivad kümned mujal Eestis elavad politseinikud Narvas tööl.

Nelja ministeeriumi ametnikest koosnev töörühm paneb kahe nädala jooksul paika akadeemia kolimise detailid.

«Üldine seisukoht on selge: liigume edasi koalitsioonileppes sätestatuga – Sisekaitseakadeemia viiakse Narva. Kindlasti ei ole see tehtav üleöö, kolimine võtab mitu aastat,» märkis riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher (IRL).

Tema andmetel pole Sisekaitseakadeemia asukohta Narvas veel välja valitud, kaalumisel on mitu varianti. Ühe võimaliku kohana on arutatud endise Kreenholmi manufaktuuri ala. Mihhail Stalnuhhini sõnul oleks see asukoht Narva arengu seisukohast väga hea variant, kuna akadeemia kolimine sellele alale annaks tohutu arengutõuke kogu piirkonnale.

«Selle alaga on seotud iga Narva pere. Omal ajal töötas Kreenholmis 13 000 inimest, kuid praegu seisab see tühjana. Sisekaitseakadeemia kolimine sinna oleks piirkonnale kõige tõhusam majanduslik projekt. See annab arengutõuke kõigile ümbritsevatele hoonetele, kuhu tekivad akadeemia kolimise järel uued asutused ja ettevõtted,» rääkis Stalnuhhin.

Sisekaitseakadeemia kolimine on valitsuse otsustada, riigikogu heakskiitu see ei vaja.

Tagasi üles