Küsimused:

1. Eesti Kodanike Komiteed olid 1989. ja 1990. aastal kodanikualgatuse korras loodud parteiülesed poliitilised ühendused, mille eesmärk oli Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse alusel taastamiseks pädevate võimustruktuuride moodustamise ettevalmistamine Eesti Vabariigi õigusjärgsete kodanike registreerimise, Eesti Kongressi valimiste korraldamise ja Eesti Kongressi kokkukutsumise teel. Esimene kodanike komitee asutati 21. märtsil 1989. Kus?

2. See muusikariist moodustub sirgele või kaarjale kepile tõmmatud traadi alumisele otsale kinnitatud kõrinatega karbikesest ning kepi ülemisele otsale kinnitatud kellukesest ja tärisevatest metallketastest. Mis nime all tunneme seda lihtsat rütmipilli?

3. 2007. aastast valitakse igal aastal Euroopa puu- ehk puude pealinn (European City of the Trees). Aunimetus antakse rikkaliku ja eeskujuliku haljastuse poolest silmapaistvale linnale. 2015. aastal oli selleks linnaks Tallinn. Milline oli esimene Euroopa puupealinn?

4. Millise sõjaväelise auastme nimetus tähendas algselt alam-saksi keeles «tallimeest»?

5. See legendaarne riigimees sai riigitüüri juurde vaid ühe enamhäälega ja nagu ta ise armastas sellega hoobelda, olnud see tema enda hääl. Riiki juhtis ta kuni 1963. aastani, mil 87-aastasena erru läks ja hakkas roose kasvatama. Üks roosisort kannab ka tema nime. Tema hüüdnimedeks olid Vanamees ja Peremees. Kellest on jutt?

Vastused:

1. Kadrinas (Lääne-Virumaa).

2. Umba ehk jauram ehk sokupill.

3. Valencia (Hispaania).

4. Marssal.

5. Konrad Hermann Joseph Adenauer, Saksamaa Liitvabariigi liidukantsler aastatel 1949–1963.

Tagasi üles