Poliitikud lähevad Moskvasse suhteid soojendama

FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Aivar Kokk.

Riigikogu majanduskomisjoni liikmed lähevad aprilli keskel Moskvasse TransRussia logistikamessile majandussuhteid soojendama, kui Eesti ettevõtjad leiavad, et neist võiks seal kasu olla. Majanduskomisjoni esimehe Aivar Koka (IRL) sõnul on nende ülesanne majandust elavdada ning Eesti majanduskasvule läheb vaja iga väikseimatki lisatõuget.

18. aprillist 20. aprillini toimub Moskvas transpordi- ja logistikamess TransRussia 2017, millest võtab osa ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). Riigikogu majanduskomisjoni liikmete peas on aga küpsenud idee, et nemadki võiksid minna sinna messile Eesti ettevõtjaid aitama.

Koka sõnul on messil EASi boksis vähemalt 11 Eesti logistikaettevõtet, kelle seas on ka mitu riigifirmat. «Kui nad näevad, et meid on vaja seal boksis ja kohtumistel kohalike ettevõtjatega, siis lähme. Ega tühja sõitu pole meil mõtet teha,» ütles Kokk.

«Praegu ütlevad ettevõtjad, et transiidi kaudu on Eesti riigieelarvest kadunud 300 miljonit eurot ning viimasel kümnel aastal on kaubamaht langenud neli korda. Üks põhjuseid on see, et poliitikud ei ole tulnud ettevõtjatele appi, kui nood on käinud oma ettevõtteid tutvustamas ja lepinguid sõlmimas,» selgitas Kokk.

Kuigi komisjoniliikmete minek selgub järgmise nädala alguses, on Koka sõnul planeeritud, et messil esinetaks 18. aprillil. Tema väitel on komisjonis minekut toetanud kõigi fraktsioonide esindajad ning igas fraktsioonis on inimesi, kes sooviksid minna.

Reformierakondlasest majanduskomisjoni liikme Kristen Michali sõnul tema sellest reisist ei tea ning luges selle kohta samuti pressiteatest. Tema hinnangul seisneb poliitikute roll  viisakas suhtluses riikide vahel ja oma ettevõtjatele teises riigis tähtsate uste avamises.

«Siiski aeg-ajalt leviv ettekujutus, et poliitikud toovad Moskvast kaupa, peaks sisaldama ka vastust, et mida siis Kremlile ka vastu antakse. Kui tegemist on normaalse kaubavahetusega, pole poliitikutel sellega sisus palju pistmist. Ja kui on, siis on tegelik kaup muu kui see, mida Venemaalt raudteel veetakse,» sõnas Michal kriitiliselt.

Majanduskomisjoni Keskerakonna esindaja Erki Savisaare sõnul püütakse suhetes idaga teha seda, mida 17 aastat pole tehtud. «Minu meelest Euroopa suhtleb täiesti vabalt Venemaaga. Kui meil on poliitilisi eriarvamusi, siis see ei pea segama naabersuhteid ja ettevõtlust,» sõnas Savisaar ning lisas, et Euroopa Liidu sanktsioonide suhtes Venemaale pole kellelgi plaanis seisukohti muuta.

Nii Savisaare kui ka Koka sõnul tuleb vaadata seda, mida teevad Eesti naaberriigid. «Kui meil on transiidivoog langenud neli korda, siis Lätis ainult 15 protsenti. Sama seis on ka Soomes. Eesti on ainuke, kes on kaotanud kordades,» sõnas Kokk.

«Praegu on raudteevedude maht 12,5 miljonit tonni. See on vaja saada 25 miljoni tonni peale, et Eesti Raudtee ennast ise ära majandaks. See peab olema Eesti riigi ja poliitikute eesmärk, et seda saavutada,» lausus Kokk. Kas toimuvad ka teised ametlikud kohtumised, pole veel teada.

Varem on selle riigikogu koosseisu jooksul Venemaal visiidil käidud kaks korda. 2015. aasta juunis toimus riigieelarve kontrolli erikomisjoni visiit Venemaale, et saada ülevaade piiriületuse toimimisest. Venemaal käisid Mihhail Stalnuhhin, Jaak Aaviksoo, Henn Põlluaas, Tanel Talve, Kristjan Kõljalg. Sama aasta oktoobris käisid Venemaal Eesti-Venemaa parlamendirühma liikmed Igor Gräzin, Viktoria Ladõnskaja, Olga Ivanova ja Andres Ammas.

Tagasi üles