Trump kinnitas Merkelile NATO püsimist

FOTO: Evan Vucci / AP / Scanpix

President Donald Trump ja Saksamaa kantsler Angela Merkel Valge Maja ovaalkabinetis.

«Saatke palun Saksamaale hea pilt,» soovitas president Donald Trump, oodates eile talle Valgesse Majja külla sõitnud Saksa liidukantsleri kõrval, kuni pressifotograafid oma kaadrid ära täristavad, enne kui press välja eskorditi ning lääne kahe juhtiva jõu liidrid lõpuks silmast silma rääkima hakkasid.

Õhtul, kavandatust pea tund hiljem alanud pressikonverentsilt jõudsid Trumpi avalausena maailma meediasse sõnad: «Ma kordasin liidukantsler Merkelile oma tugevat toetust NATO-le, nagu ka vajadust, et meie NATO liitlased maksaksid oma ausa osa.»

Üsna sama mõtet väljendasid möödunud kuul esimeste Trumpi administratsiooni kõrgete esindajatena kaitseminister James Mattis ja asepresident Mike Pence.

Varem USA publikule esinedes Merkeli 2015. aasta avatud uste poliitikat kritiseerinud Trump kordas eile Valges Majas, seekord tema enda kõrval seistes üle, et ümberasumine pole mitte õigus, vaid eesõigus, ning et riigid peaksid esiplaanile seadma oma kodanike heaolu.

Merkel omakorda kinnitas üle, et Saksamaa on juba hakanud oma kaitsekulutusi suurendama. «Koos võitleme me islamistliku terrorismi vastu,» lausus ta.

Liidukantsler kordas ka visiidi eel öeldut, et parem on rääkida teineteisega kui teineteisest. See kõlas üsna selge viitena tagaselja-kriitikale, mida Trump on tema aadressil avalikel esinemistel endale lubanud.

Nagu tõdes ajakiri Spiegel enne kohtumist, ei saaks kaks poliitikut teineteisest rohkem erineda kui nemad. «Ühel poolel on siiras, kuid samas enesekeskne uustulnuk, kes on veendunud, et pole midagi, mida ta poleks valmis Ameerika huvide eest ohverdama,» kirjeldas väljaanne. «Teisel poolel on üks maailma kogenumaid liidreid. Inimene, keda võib kirjeldada kui viimast demokraatia ja lääne väärtuste kaitsjat – kuigi see on vaade, mida Merkel ise peab Saksa jõu piiratust arvestades ohtlikuks valehinnanguks.»

Sama allika kinnitusel olevat Saksa liidukantsler USA uue presidendi suhtes praeguseks mõnevõrra leebunud ja vähem skeptiline, kui oli veel sügisel, vahetult pärast Trumpi presidendiks valimist. Oluliseks märgiks peetakse Pence’i ja Mattise kõnet veebruaris Müncheni julgeolekukonverentsil, samuti sõnumit, mille edastas samal ajal Bonnis G20 kohtumisel käinud välisminister Rex Tillerson.

Washingtoni sõites ei võtnud Merkel aga sugugi kaasa üksnes pikaajalist kogemust ekstsentriliste liidrite taltsutamisel Silvio Berlusconist Vladimir Putinini. Ta tegi ülipõhjaliku eeltöö, töötades muu hulgas läbi näiteks Donald Trumpi 1990. aastal erootikaajakirjale Playboy antud intervjuu.

Lisaks kuulusid Saksa liidukantsleri tugijõudude hulka Siemensi tegevjuht Joe Kaeser ja BMW juht Harald Krüger. Nõusoleku Saksa suurtööstuse esindajate kaasa võtmiseks saanud Merkel Münchenis Pence’ilt. Väidetavalt oli Kaeseril ja Krügeril plaanis rääkida Washingtonis sellest, kuidas nende ettevõtted ameeriklastele tööd annavad.

Merkel lähetati Trumpi juurde senise maailmakorra ja ELi eest seisma, kuid vähemalt sama tähtsaks peeti, et ta kaitseks Saksamaa majandushuve protektsionistlikuma mõttelaadiga Ühendriikide uue riigipea ees. Saksa majandusminister on koguni ähvardanud, et kui Trumpi pakutud maksud nende kaupadele päriselt kehtestatakse, hakkab Berliin õigust nõudma Maailma Kaubandusorganisatsioonis.

Samal teemal avaldas Merkeli visiidi eel muret Ameerika Kaubanduskoja ehk AmChami juht Bernhard Mattes. «Isegi kui praegu on Ühendriikide ja Euroopa vahelise kaubandussõja tõenäosus väike, on see teema jätkuvalt õhus ja sugugi mitte unustatud,» kirjutas ta Saksa ajalehes Handelsblatt.

«Me kutsume kõiki asjaosalisi tegema kõik endast oleneva, et vältida seisakut meie kaubandussuhetes või isegi tagasiminekut,» märkis Mattes. «Kaubandussõjas ei ole võitjaid, sest ülemaailmne majandus on liiga võrgustunud ja varustusahel liialt rahvusvaheline.»

Tagasi üles