Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lõuna-Ameerikast avastati helendav konn

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Lõuna-Ameerikas laialt levinud konn Hypsiboas punctatus on võrdlemisi mittemidagiütlev loom – tuhmi keha ainus huvitavam tunnus on täpid. Seetõttu oli konna uurinud teadlaste grupp eriti üllatunud, kui kahepaikne UV-valguses eredalt helendama hakkas, vahendab NPR.

Avastust kirjeldavas teadusartiklis kirjutavad teadlased, et see omadus on kahepaiksete seas ennenägematu – konna nahk neelab lühikese lainepikkusega valgust ja kiirgab välja pikemaid lainepikkusi.

Varem on samalaadset helendamist täheldatud ennekõike kalade ja merekilpkonnade, aga mitte kunagi kahepaiksete juures. Maismaaloomade seas on helendumist avastatud üksnes papagoidel.

Näib, et konnale annab kiirgamise võime nahapigmendi unikaalne keemiline koostis, millesarnast ei ole kaasautor Norberto Peporine Lopesi sõnul nähtud ühelgi muul liigil. Ameerika Teaduste Akadeemia Toimetistes ilmunud artiklis toovad teadlased välja kolm molekuli, mida peavad helendamise peamisteks põhjustajateks. Tegemist on rõngasstruktuuridest ja süsivesinike ahelatest koosnevatest molekulidest, millesarnast ei teata olevat ühelgi teisel loomal. Teadlaste hinnangul on nende molekulide kiiratud valguse tugevus ligikaudu 18 protsenti Kuult peegelduva valguse omast, mis on väikese konna kohta kahtlemata märkimisväärne saavutus.

Ühe teooria järgi võivad konnad kasutada helendamist suhtlemiseks, tõenäoselt kaaslase otsimisel.

FOTO: Taboada Faivovitš / AFP / Scanpix

Tagasi üles