Cameroni mäng Ühendkuningriigi saatusega algas europarlamendist

FOTO: Stefan Wermuth / Reuters / Scanpix

David Cameron

Soome Koonderakonna eurosaadik Sirpa Pietikäinen usub, et David Cameronil peaks olema nii mõndagi, mille üle järele mõelda – ta läheb ajalukku, aga mitte heas mõttes.

Nagu Pietikäinen meenutas, said Briti konservatiivse partei euroskeptikute tiiva survet tunda kõik selle erakonna peaministrid alates 1970ndaist: nii Edward Heath, Margaret Thatcher kui John Major. «Ja Cameron oli esimene, kes survele vastu ei pidanud, ja alustas ta mängurlusega,» nentis Soome saadik.

Esimest Cameroni valepanust nägi Pietikäinen kõige lähemalt, sest see puudutas tema europarlamendi fraktsiooni – Euroopa Rahvaerakonda (EPP). 2005. aastal lubas Cameron oma partei valimistel, et võidu korral viib Briti konservatiivid sealt välja. Ta tegi seda europarlamendis töötavate parteikaaslastega nõu pidamata ja Pietikäineni hinnangul teo mõjust ilmselt päriselt aru saamata.

«Ma mäletan, kuidas praktiliselt kõik meie Briti kolleegid europarlamendi EPP fraktsioonis olid sellest otsusest masendunud,» kirjeldas soomlanna. «EPP muidugi kaotas mitu kohta europarlamendis, aga Briti konservatiivide probleem oli märksa suurem, sest Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) grupi rajamisega nad kaotasid oma jõu: väga head ja EPPs tunnustatud eurosaadikud nende seas, kellel olid fraktsioonis head mõjukad kohad.»

Vaatamata brittide lahkumisele on EPP siiani ELi võimsaim parteipere. ECRi fraktsioonina pidamise nimel on britid pidanud tegema liidu selliste jõududega nagu Taani Rahvapartei, Põlissoomlased ning Poola Õigus ja Õiglus.

Pietikäineni sõnul teevad mõned EPPs nüüd nalja, et kui vanasti räägiti Vene ruletist, siis nüüd on tekkinud ka Briti rulett: sa aiva mängid ja kaotad, ning mida rohkem proovid, seda tõenäolisemalt kuuli pähe saad, ja brittidel oli selleks kuuliks Brexit.

«See on umbes sama hea, kui korraldada referendum küsimuses, kas me maksame makse või mitte, lootes, et inimesed on tõenäoliselt piisavalt targad, et saada aru, et nad vajavad makse, sest nad vajavad politseid, haridust ja tee-ehitust,» võrdles Soome saadik. «Aga sama hästi võivad inimesed arvata, et meeldivam võib olla makse mitte maksta. Ja alles siis, kui tulemused tulevad, hakkad mõtlema, et kuidas edasi politseid ja sõjaväge pidada, kes maksab õpetajatele ja haiglate pidamiseks jne.»

Tagasi üles