Orly rünnakule eelnes pikk baariöö

FOTO: THIBAULT CAMUS / AP / Scanpix

Prantsuse politsei eriüksuslased laupäeval Orlys.

Üleeile Pariisis Orly lennujaamas maha lastud Ziyed Ben Belgacemi isa jäi ka eile seisukohale, et tema poeg polnud mitte terrorist, vaid alkoholi ja narkootikumide halva mõju all.

Uurijad üritavad siiani selgeks teha, mis ajendas 39-aastast Ben Belgacemi rünnakule Pariisi suuruselt teises lennujaamas. Pariisi prokuröri François Molinsi sõnul paistab, et Ben Belgacem sattus laupäeval võimudega vastasseisu, mis muutus kiiresti järjest hävituslikumaks.

Ründaja esimene kokkupõrge julgeolekujõududega oli kell 6.30 hommikul Pariisi Garges-les-Gonesse’i eeslinnas, kus ta elas. Politsei pidas Ben Belgacemi seal autoga kiiruse ületamise eest kinni, too oli enne seda aga öö läbi nõoga kõrtsis istunud. Belgacem tõmbas kinnipidamise peale relva välja ja tulistas politseinike pihta. Üks neist sai kergelt viga.

Belgacemi isa sai varsti pärast seda väga ärevil pojalt telefonikõne: «Ta ütles mulle: «Issi, palun anna mulle andeks. Ma keerasin politseinikuga käki kokku.»»

Peagi ilmus Ben Belgacem samasse baari, kus oli öö otsa istunud. Ta tulistas veel mõned lasud, ähvardas seal viibinud kliente ning varastas auto, millega sõitis Orly lennujaama.

Kella 8.22 ajal krabas ta kinni lennujaama lahkuvate lendude terminalis julgeolekuoperatsiooni «Sentinelle» käigus patrulliva naissõjaväelase ja haaras endale tema relva. Ta üritas sõdurit inimkilbina kasutada, kuid naine laskus põlvili, et anda kolleegidele võimalus ründaja maha lasta – seda nood ka tegid, millega oli draama kell 8.25 lõpetatud.

Molinsi sõnul oli Ben Belgacem sõjaväelasi ähvardanud ja öelnud: «Ma olen siin, et Allahi eest surra. Igal juhul saab inimesi surma.» Prokurör märkis ka seda, et sõdurite sihtmärgiks võtmine on osa džihadistide strateegiast.

Ben Belgacemi seljakotist leiti bensiinikanister, 750 eurot sularaha, koraan, pakk suitsu ja tulemasin, samuti oli tal 9 mm revolver. Kui politsei ründaja kodu läbi otsis, said nad sealt kätte mitu grammi kokaiini ja matšeete.

Belgacemi isa sõnul polnud varem relvastatud röövi ja narkokaubitsemise eest vangis istunud poeg ekstremist. «Minu poeg polnud terrorist. Ta ei palvetanud kunagi ja jõi alkoholi,» rääkis raadiojaamale Europe 1 mees, kelle nime ei avaldatud.

Ta süüdistas poja tegudes alkoholi ja kanepit. Seda, kas Ben Belgacem ka laupäeva hommikul Orly lennujaama suundudes nende mõju all võis olla, selgitab lahkamine.

Uurijad küsitlevad jätkuvalt ka ründaja venda ja nõbu, üritamaks välja selgitada, kas Belgacem sepitses terrorirünnakut. 2015. aastal sattus ta uurimise alla seoses vanglas tekkinud radikaalsete sidemetega, kuid teda ei lisatud kõrget riski kujutavate inimeste nimekirja.

Prantsusmaal aga jätkub häireolukord pärast seda, kui džihadismilaine on kahe aasta jooksul nõudnud üle 230 elu. See on teinud julgeolekust ka ühe põhilise teema Prantsusmaa presidendivalimistel, mille esimene ring peetakse 23. aprillil ja teine 7. mail.

Operatsioonil «Sentinelle» osalevaid Prantsuse sõdureid on viimasel kahel aastal rünnatud neli korda. Kõigil neil juhtudel on sõduritele tekitatud kahju piirdunud kergete vigastustega. Viimati enne laupäeva juhtus selline intsident veebruari keskel Pariisis Louvre’i kunstimuuseumi ees – sõdurile tungis matšeetega kallale egiptuse mees, tema pihta avati tuli ja ta sai viga.

Orly lennujaama rünnak

  • Ründaja: Prantsusmaal tuneesia päritolu vanemate peres sündinud Prantsuse kodanik Ziyed Ben Belgacem. 2001. aastal läks viieks aastaks vangi relvastatud röövi ja 2009. aastal narkokaubitsemise eest. Prokuröri teatel ilmutas aastatel 2011–2012 märke sellest, et on vanglas pöördunud radikaalsesse islamiusku.
  • Vahistatud: ründaja isa, kes lasti juba eilseks vabadusse. Jätkuvalt olid eile uurimise all Ben Belgacemi vend ja nõbu.
  • Kahjud: ainus hukkunu oli ründaja ise. Rünnaku järel peatati kõik Orlysse saabuma või sealt startima pidanud lennud, mõneks ajaks evakueeriti terminalist ka umbes 3000 seal olnud inimest. Ühtekokku tühistati 178 lendu, lennufirmad panid kuni 200 inimest ümbruskonna hotellidesse ja sadakond inimest magas lennujaamas välivoodidel. Normaalne töö taastus Orlys eile hommikuks.
Tagasi üles