Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

EKRE nõunik pargib isa kaardiga Toompeal

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Puudega inimese parkimiskaart kuldse Land Roveri tuuleklaasil, on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni noor nõunik Karl Songisepp korduvalt parkinud sinna, kuhu ilma selle parkimiskaardita õigust ei oleks. Noormees selgitab, et sõidutab isa, kellele kaart on väljastatud.

Postimehe andmetel ei ole mullu kevadel EKREsse Songisepal luba riigikogu parklas parkida, kuid noormees tegi seda ikkagi. Seetõttu tuli talle korduvalt märkusi teha ja ta sealt minema saata.

Kuna parlamendi ees ja sisehoovis on parkimisega niigi kitsas, antakse luba neile, kes sinna parkida võivad. EKRE nõunikule seda luba ei jagunud.

Songisepp võttis seepeale appi 2005. aastast pärineva maasturi tuuleklaasile asetatud puudega inimesega sõiduki parkimiskaardi. Nüüd on teda korduvalt märgatud parkimas veidi eemal, otse Nevski katedraali kõrval.

Ilma selle parkimiskaardita ta sinna parkida ei tohiks. Lisaks ei ole parkimiskaart väljastatud talle, vaid hoopis tema isale, endisele linnaametnikule Mati Songisepale.

Mäletatavasti mõisteti Keskerakonda kuulunud Mati Songisepp aastaid tagasi tingimisi vangi, kuna süüdistuse järgi võttis ta 144 000 eurot pistist. Kohtuprotsessi ajaks oli ta kogu raha ära kulutanud. Kusjuures osa pistisena saadud rahast kulus poja kardisõiduharrastusele.

Kellegi teise parkimiskaardi kasutamine ei ole lubatud ning seaduses on sätestatud, et kui kaart on puudega inimese saatja auto aknaklaasil, tohib seda kasutada vaid siis, kui autos viibib ka inimene, kellele kaart väljastati.

Postimees läks riigikokku, et noormehelt endalt asja kohta aru pärida. «Ei-ei, see (puudega inimese parkimiskaart – toim) on minu isa oma. Me tuleme isaga koos linna ja mina toon ta tööle, lähen ise tööle ja pärast viin ta koju.»

Küsimusele, kas ka sel hommikul tuli ta koos isaga tööle (kuna riigikogu juurde sõites oli ta autos üksi), vastas poeg: «Täna hommikul on isa natukene teisel pool vanalinna tööd tegemas, või noh, mis iganes asju ta seal teeb.» Sel hommikul parkis ta auto veidi eemale, vanalinna tasulisse parkimistsooni.

Kuna parajasti oli käimas hommikune fraktsiooni koosolek ja nõunik ei saanud koosolekult kauaks kõrvale jääda, soovitas ta küsimused saata meilile. Kolm küsimust talle teele pandud saigi.

Muu seas uurisime, kus kandis tema isa töötab, kaua on parkimiskaart tema auto tuuleklaasil olnud ja miks pargib ta ikkagi tööpäeva algul oma auto Nevski katedraali kõrvale, kuhu ta muidu parkida ei saaks, jättes vägisi mulje, et väärkasutab isale väljastatud kaarti.

«Minu isale on määratud keskmise astme puue ja talle on väljastatud invaliidsuskaart. Kuna ta vajab liikumisel abi, siis mina tema pojana aitan teda. On ebaeetiline hakata norima puudega inimese ja teda abistava inimese kallal erakonnale varju heitmise eesmärgil. Kas me peaksime isaga tegema Postimehe jaoks iga kord selfi, kui me koos linna tuleme?» oli noormehe vastus.

Songisepp vastas hiljem, et Postimehele laekunud info on ühekülgne. «Kuna mu isal, kes tegutseb transpordi valdkonnas vabakutselise nõunikuna, on väga sageli asja kesklinna, siis oleme asja lahendanud nii, et proovime oma linnaskäimisi ühildada nii palju kui võimalik. Tõin teda linna ja viisin tagasi koju ammu enne seda, kui riigikokku tööle tulin. Mu isa proovib autojuhtimist tervislikel põhjustel vältida nii palju kui võimalik,» selgitas noormees.

«Õigeusu kiriku kõrvale oleme parkinud vist ainult loetud korrad, kui ka isal on olnud asja vanalinna. Tõesti, kirikus ta ei tööta. Tavaliselt pargime mujal kesklinnas, jätame auto sinna, kus isal vaja minna on,» lisas ta.

FAKTIKAST

Puudega inimese sõiduki parkimiskaart

Oluline on teada, et parkimiskaart väljastatakse isikule, mitte sõidukile. Seega on parkimiskaardi taotlemine, välja andmine ja selle kasutamine isikupõhine ning lubatud ainult juhul, kui tegemist on parkimiskaardi saanud isiku sõitude ja parkimisega. Andes parkimiskaardi kasutamiseks mitteõigustatud isikule või kui puudega inimest teenindav juht ei kasuta seda sihipäraselt, tunnistatakse kaart kehtetuks.

Allikas: Eesti Puuetega Inimeste Koda

Tagasi üles