Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hullunud patsient vigastas haiglas 12 inimest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Valga haigla juht Marek Seer lubas, et kui uurimine näitab, et haigla turvameetmed on liiga lahjad, siis teeb ta need tugevamaks. | FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Pühapäeva õhtul ründas Valga haigla töötajaid ja patsiente eraldusruumist välja pääsenud psühhiaatriapatsient. Politsei toimetas mehe psühhiaatriakliinikusse.

Kella 22 ja 23 vahel aset leidnud rünnakus sai vigastada 12 inimest. Valga haigla juhataja Marek Seeri sõnul on kannatanutel marrastused ja sinikad. Kannatada saanud haiglatöötajad lubati valve lõppedes koju. «Praegu on haigla patsientide ja töötajate olukord rahulik, keegi ei ole ohustatud ja haigla jätkab tavapärase tööga,» ütles Seer eile lõuna paiku.

Gripiohu pärast haiglasse kõrvalisi inimesi praegu ei lasta.

Intsidendis viga saanud naispatsiendi tütar Merle Suev, kes käis pühapäeva õhtul ise haiglas ja suhtles politseiuurijaga, ütles, et viga sai viis patsienti, kuus haiglatöötajat ja üks politseinik. Tema teada pääses mees kolmandal korrusel isolaatorist ehk eraldusruumist välja, kui arstid läksid talle süsti tegema. Seejärel hakanud mees ründama samal korrusel viibinud inimesi.

Koos Suevi emaga oli viga saanud ka teine palatis olnud vanainimene. «Kui arstid ukse lahti tegid, läks kallale ja hakkas osakonda mööda jooksma. Keda nägi, seda peksis. Enne läks kallale emale, emal on hematoomid peas, kõik ära kraabitud. Kõrval oli vanainimene. See tegi häält – kohe lõi näkku talle. Peksis niimoodi, et terve nägu oli paistes ja tehti õmblus,» rääkis Suev.

Suevi hinnangul pole praegu Valga haiglas piisavalt turvaline ning ka temaga vestelnud haigla töötajad olevat nõustunud, et haiglas peaksid pidevalt olema turvamehed.

«Eile tulin haiglasse, kõik käivad jäätükkidega – õudne, mis seal eile oli. Nii palju kui mina rääkisin meditsiinitöötajate ja personaliga, kõik ütlesid, et nad on kogu aeg tahtnud, et seal oleks turvamees. Peab olema keegi, kes tuleb esimese hooga appi. Mitte et peab ootama, kuni politseinikud tulevad. Kaks kuni viis minutit tuleb turvafirma. Kolme minutiga peksab nii ära inimese, et anna minna,» rääkis Suev.

Haigla juhataja Marek Seer kinnitas, et juhtum leidis aset haigla kolmandal korrusel, kus asuvad intensiivravi-, sise- ja hooldusosakond. Täpsemalt ta sündmuste käiku ja seda, kuidas patsiendil isolaatorist välja pääseda õnnestus, kommenteerida ei saanud. «Eks haigla teeb oma järeldused ja uurib ka sisemiselt seda juhtumit, aga oleme esitanud politseile kuriteoteate,» ütles ta.

Haiglajuht avaldas, et agressiivseks muutunud mees viibis isolaatoris oma haiguse pärast. Kas patsient on varem agressiivne olnud, selle kohta Seeri sõnul esialgu infot pole. Juhataja hinnangul on ründaja füüsiliselt keskmine eesti mees.

Nii agressiivne juhtum on Seeri kinnitusel nende haiglas esimene. «Agressiivseid patsiente on ette tulnud, pigem on nad olnud sõnades agressiivsed, mõni üksik vahejuhtum pigem mõne seadmega, aga selline asi on esimest korda. Ja loodetavasti ka viimast.»

Seer kinnitas, et haiglas ei ole turvamehi, aga töötajad on ohtlike patsientidega käituma koolitatud ja olemas on häirenupp, millele reageerib turvafirma G4S, kes pühapäeval koos politseiga kiiresti kohale tuli.

«Esmane on haigla enda töötajate reageerimine, töötajad on õpetatud agressiivse patsiendiga toime tulema. Patsiendid, kellel on tuvastatud sellist sorti häire, et nad vajaksid täiendavaid meetmeid, näiteks psühhiaatrilist ravi, suunatakse Tartusse või Viljandisse,» selgitas Seer.

Ta ei välistanud, et haigla võib turvamehe palgata, kuid selle ja ka teiste sammude vajadust peab näitama uurimine.

«Kui sündmuse taaslavastus toob välja meetmeid, mida peaksime rakendama, siis teeme seda. Kui osutub põhjendatuks ja vajalikuks ja kui riskianalüüsist tuleb välja, et turvameeskonna kohapeal olek on kindlasti vajalik, me kahtlemata teeme seda,» rääkis ta.

Valgamaalane kohtas haigla koridoris haigla kirurgi Ene Tuvikest, kelle silma all oli suur verevalum. Teised töötajad kinnitasid, et Tuvikene langes sama mehe rünnaku ohvriks, kuid kirurg ise keeldus kommentaarist, sest neid jagavat vaid haigla juhtkond.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste ütles, et täpsemaid asjaolusid teadmata on juhtunut raske kommenteerida. «Kahtlemata ei ole sellised rünnakud haiglates õnneks kuigi sagedased, vähemalt meieni neid jõudnud ei ole. Vahel ongi väga keeruline ennustada, kuidas patsient ühele või teisele asjale reageerib.»

Lõuna ringkonnaprokuratuur andis teada, et vahejuhtumi asjus algatab politsei kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb kehalist väärkohtlemist ehk teise inimese löömist ja tema tervise kahjustamist, kui seda tehti korduvalt. Samuti uuritakse juhtunut seadusepügala alusel, mis käsitleb rünnet politseiniku vastu.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Milvi Väina sõnul selgitatakse menetluses ühtlasi välja, kas ründaja on süüdiv. «Praegu on ründaja arstide järelevalve all ning teistele inimestele ta ohtlik ei ole,» ütles ta eile.

«Väljakutse saanud politseipatrull jõudis sündmuskohale mõne minutiga. Olukord oli tõsine, sest mees käitus ettearvamatult ning vigastatute ring suurenes üsna kiirelt,» kirjeldas Lõuna prefektuuri politseikapten Toomas Joakit.

Väljakutse peale kohale sõitnud patrulli eesmärk oli agressiivne patsient võimalikult kiiresti ohutuks teha. «Mees osutas politseinikele vastupanu, kuid rahunes kiirelt pärast käeraudade peale panemist,» selgitas politseikapten.

Prokuratuur kinnitas, et nende esialgsetel andmetel sai viga tosin inimest, õnneks ei saanud keegi neist suuremaid kehavigastusi.

Tartu Ülikooli kliinikumist kinnitati, et ründaja toodi nende juurde. «Saame öelda, et patsient on kliinikumi arstide hoole all, aga rohkem me ei ütle,» lausus kliinikumi avalikkussuhete direktor Kristi Tael.

Valga haigla palus avaldada kaastunnet vahejuhtumis kannatanutele ja nende lähedastele.

Tagasi üles